Maija epäilee hoitovirhettä – jaloista eripituiset leikkauksessa
Potilaan jalka piteni lonkkaleikkauksen seurauksena pari senttiä. Jalkojen pituusero on aiheuttanut särkyjä ja vaivoja, mutta lääkäri kiistää hoitovirheen.
Vuonna 2008 Maijan* polvea kolotti niin, että se alkoi häiritä normaalia elämää. Tuolloin 65-vuotias Maija suuntasi suoraan ortopedille. Röntgen-kuvista selvisi, että Maijan lonkat olivat kuluneet ja kipu säteili ortopedin mukaan polveen.
Maija lähetettiin lonkkaleikkaukseen, sillä lonkkien leikkaamisen jälkeen polvenkin olisi pitänyt muuttua paremmaksi. Leikkaus yksityisellä lääkäriasemalla ei Maijan mukaan mennyt kuitenkaan kovin onnekkaasti.
– Polvi todella parani, mutta leikatusta jalasta tuli sellaiset kolme senttiä liian pitkä, Maija ihmettelee.
Maija huomasi jalan olevan toista pidempi jo leikkauksen jälkeen sängyssä maatessaan. Eron näki, kun polvia piti vierekkäin. Ne olivat hieman eri korkeudella.
Maija kertoi asiasta hänet leikanneelle lääkärille heti nähdessään tämän ensimmäistä kertaa leikkauksen jälkeen. Lääkäri lupasi asian korjaantuvan, kun toinen lonkka leikataan.
– Tyydyin siihen, vaikka olin aluksi ajatellut, ettei toisen lonkan kanssa tarvitsisi mennä ollenkaan leikkaukseen, kun sitä puolta ei särkenyt, Maija muistelee.
Kahden lonkan leikkaamisen välillä aikaa oli puoli vuotta. Pahinta oli kuitenkin se, ettei toinenkaan leikkaus auttanut toispuoleisuuteen.
– En huomannut eron tasaantuneen.
"Kävelen eri tavalla kuin ennen leikkausta"
Leikkauksen seurannassa on todettu, että toinen Maijan jaloista on 2,5 senttimetriä toista pidempi. Lääkäreiden mielestä virhettä ei ole tapahtunut. Maijan kokemus on kuitenkin toinen.
– Ystävät, työkaverit ja kaikki ihmettelivät, miten kävelin niin, että jalka menee sisään, vaikka olin juuri leikkauksessa, Maija kertoo.
– Kävelen ihan eri tavalla kuin ennen leikkausta. Minulla oli ihan hyvä kävelytyyli ja suorat jalat, mutta nykyään oikea polvi taipuu sisään ja klinkkaan.
Maija itse epäilee potilaskansioiden vaihtuneen. Hän oli joutunut sairaalassa ollessaan korjaamaan useasti sosiaaliturvatunnuksensa, jonka lääkärit luettelivat toistuvasti väärin.
– Leikkauksen jälkeen osaston lääkärillä oli kansio mukana. Hän luetteli sosiaaliturvatunnuksen kansiosta, mutta se ei stemmannut tunnukseeni.
Potilaskertomuksesta mitään vastaavaa ei ole ilmennyt.
– Sen mukaan kaiken pitäisi olla hyvin. Mutta en ymmärrä siitä juuri mitään, sehän on sellaista lääkäreiden tekstiä.
Seurauksena kipuja
Maija joutuu käyttämään kengän sisällä korottavaa tukipohjallista. Se tuntuu epämiellyttävältä jalassa, ja kumarasta kävelyasennosta ja vinosta ristiselästä on aiheutunut muutenkin kipuja.
– Välillä polvi ja etenkin polvitaive on kipeä. Kerran menin leikkaavalle lääkärille, kun polvitaipeeseen koski, eikä hän siihenkään sanonut mitään. Kehotti vaan käyttämään tukipohjallista.
– Olen käyttänyt sitä koko ajan, mutta korokkeesta tulee kantapäät kipeäksi ja varpaat puutuvat, Maija jatkaa.
Lääkärit eivät ole ehdottaneet jatkotoimenpiteitä, joilla Maijan askellus saataisiin tasaisemmaksi.
Maijan lääkäriasemalle kohdistuneet valitukset eivät ole johtaneet jatkotoimenpiteisiin eikä hän ole vienyt asiaa eteenpäin sen jälkeen.
– En ole viitsinyt alkaa riitelemään kenenkään kanssa, sitä on kuitenkin aina heikoilla.
– Onhan ihmisillä pahempiakin vikoja. Harmittaa vaan, kun sain toisen vian tilalle mennessäni hoitamaan yhtä.
*Haastateltavan nimi on muutettu.
Kuvat: Colourbox.com, Alamy
Uusimmat
-
17:01
Vaasassa suuri tulipalo muuntajatehtaalla – ihmisiä kehotetaan sulkemaan ikkunat myrkyllisen savun vuoksi
-
17:00
Venäjä: Jos teemme ydinasetestin, emme ilmoita siitä Yhdysvalloille etukäteen – MTV seuraa sotaa
-
16:52
Fifa kielsi jälleen sateenkaarinauhat MM-kisoista
-
16:30
Salkkarit-hahmo tivaa vastauksia: "Olet kusessa"
-
16:19
Millaisia työkavereita ovat Marin, Orpo ja Purra? Ryhmäpuheenjohtajat vastaavat
-
16:01
Ensimmäiset valinnat tehty yleisurheilun MM-kisoihin
-
15:55
Suomalaiset popsivat neljä leipäviipaletta päivässä – asiantuntija muistuttaa hyödyistä: "Hapankorppu on oikea kuitupommi"
-
15:52
Niinistö veikkaa Turkin parlamentin ratifioivan Suomen Nato-jäsenyyden torstaina
-
15:42
Rikostoimittajat huolissaan: Uskalletaanko poliisissa puuttua työkaverin tekemisiin? Poliisimiehen käytös oikeudessa herättää kysymyksiä
-
15:30
Näin SM-liigan outo erikoisuus vaikuttaa välieräarkeen – Jussi Tapola: "Ei tämä optimaalinen tilanne ole"
-
15:30
Muotiasiantuntija huomasi muutoksen puolueiden puheenjohtajien tyyleissä vaalien lähestyessä – paljastaa, kuka on tyylionnistuja
-
15:27
Urho Kekkosen kansallispuistossa lumivyöry – kolme hiihtäjää selvisi ilman vahinkoja
-
15:14
Lähde: SM-liigassa ihastuttanut veljespari palaa Suomeen
-
14:56
Kommentti: KOK:n Venäjä-ulostulo on kelvoton tekele – selkärangaton vastuunpakoilu henkilöityy tähän mieheen
-
14:52
Ruotsissa lääninhallituksiin saapunut jauhemaisia kirjeitä – sisällöstä ei vielä tietoa
-
14:41
Ilves ja Tappara yrittävät välttää Jokerien kohtalon – erikoisessa ohjelmassa on hopeareunus, joka saa kassan kilisemään
-
14:31
Koronapandemia kolhaisi ihmissuhteita: Professori nimeää merkittävimmät vaikutukset
-
14:26
Brad Pitt myi Hollywoodin megakartanonsa jättimäisellä summalla – asui siellä entisen vaimonsa Angelina Jolien kanssa
-
14:10
Tasavallan presidentti Sauli Niinistö toivoo puolueilta sovun siementä: "Maailmanmenon arvaamattomuus väistämättä jatkuu"
-
13:51
Kuva Erling Haalandista ökyauton ratissa käynnisti poliisitutkinnan
-
Lataa lisää