Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Määräys: Vastaamon ilmoitettava tietoturvaloukkauksesta henkilökohtaisesti rekisteröidyille – operaatio on jo käynnissä

Scanstock
Julkaistu 23.10.2020 15:28

MTV UUTISET – STT

Apulaistietosuojavaltuutettu määrää, että Psykoterapiakeskus Vastaamon pitää ilmoittaa rekisteröidyille tapahtuneesta tietoturvaloukkauksesta henkilökohtaisesti ja ilman aiheetonta viivytystä. Ilmoitus Vastaamon verkkosivuilla ei riitä.

Henkilökohtainen ilmoitus voi valtuutetun mukaan tapahtua postitse tai sähköposti- tai tekstiviestillä.

Asiassa on ryhdytty jo toimeen, valtuutettu sanoo tiedotteessa.

Vastaamo kertoi keskiviikkona joutuneensa tietomurron ja kiristyksen kohteeksi. Yhtiön mukaan "tuntematon vihamielinen osapuoli" on ollut yhteydessä yhtiöön ja väittänyt saaneensa haltuun sen asiakkaiden luottamuksellisia tietoja. KRP tutkii asiaa.

Lue lisää: 

Myös HUSista ohjattu potilaita tietomurron kohteena olevaan Vastaamoon, tarkkaa määrää ei kerrota – toimi näin, jos tietojasi on vuodettu

Kirjailija Jenny Rostain on yksi Vastaamon tietovuodon uhreista – toivoo kaikille kriisiapua: "Olen kai vanhanaikainen, mutta ajattelin, että tiedot ovat vain vihossa"

Valvomon kiristäjän julkaisemat potilastiedot katosivat Tor-verkosta

F-Securen tutkimusjohtaja: Vastaamosta vuotaneilla tiedoilla voidaan yrittää identiteettivarkautta, mutta isompi riski on yksittäiden asiakkaiden kiristys

Lisää aiheesta:

HS: Psykoterapiakeskus Vastaamon tietomurron potilastietoja on vuodettu avoimeen verkkoonVastaamon tietomurron kiristäjästä ei ole uutta tietoa – F-Securen Hyppönen: Ransom_mania ei ole unohdettuTee näin, jos haluat nähdä kirjatut potilastietosi – poistaminen ei ole mahdollista: Vastaamo saanut vyöryn tietopyyntöjäKiristysviestejä lähetetty myös Vastaamon työntekijöille – määrästä ei tietoaAsiantuntija kertoo: näin helposti Vastaamon tietomurto olisi ollut estettävissäKeskusrikospoliisi tutkii hyökkäystä Vastaamoon törkeänä tietomurtona – Uhreja pyydetään tekemään rikosilmoitus
VastaamoTietoturvaTerveydenhuoltoTietovuodotKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Vastaamo
  • ti18:17
    Oikeudenkäynnit

    Vastaamo-uhrien tuska nousi pintaan oikeudessa: "Viisi vuotta yhtä helvettiä"

  • ti09:56
    Hovioikeus

    Vastaamon tietomurtojutussa alkavat loppulausunnot – Kivimäki vaatii syytteiden hylkäämistä

  • 24.10.13:32
    Tietomurrot

    Aleksanteri Kivimäki haluaa tehdä lisää sovintosopimuksia Vastaamo-uhrien kanssa

  • 22.9.14:17
    Tietomurrot

    Aleksanteri Kivimäki vaatii Vastaamo-jutun hovioikeuskäsittelyn keskeyttämistä

  • 15.9.16:38
    Tietomurrot

    Vastaamon kiristysvyyhdissä syyte 28-vuotiaalle ulkomaalaiselle