Monissa maailman maissa on kiellettyjä koirarotuja, joita ei saa omistaa eikä edes tuoda maahan. Suomessa kieltoja ei ole. Kennelliitto ja sisäministeriö perustelevat asiaa linjanvedon vaikeudella.
Siinä missä kaikki koirat rodusta riippumatta voivat temmeltää Suomessa vapaasti lain sallimissa rajoissa, monessa muussa maassa on tiukempaa.
Esimerkiksi Tanskassa ja Norjassa on pitkä lista kiellettyjä rotuja.
Norjassa kiellettyjä koiria ovat pitbullterrierit, amerikanstaffordshirenterrierit, tosa inut, dogo argentinot, fila brasileirot ja tšekkoslovakiansusikoirat, kerrotaan muun muassa ulkoministeriön Suomi ulkomailla -sivuilla ja Norjan matkailusivustolla.
Erilaisia hyökkäämään ja puolustamaan koulutettuja koiria ei voi viedä Norjaan edes lomamatkalle. Sääntö koskee myös kauttakulkua Norjan kautta.
Myöskään katukoiria ja -kissoja, eli esimerkiksi vastahankittuja rescue-eläimiä ei saa viedä Norjaan. Tämä pitää pystyä myös todistamaan.
Lue myös:
Matka koiran kanssa Norjaan voi tyssätä rajalle – tiesitkö, että monet suositut rodut on kielletty ulkomailla?
Tanskassa on 13 koirarotua, joiden omistaminen, kasvattaminen ja maahan tuominen on kielletty laissa. Kiellosta ei ole mahdollista saada poikkeusta, mutta se ei koske kauttakulkua.
Tanskan kieltolistalla ovat pitbullterrieri, tosa inu, amerikanstaffordshirenterrieri, fila brasileiro, dogo argentino, amerikanbulldoggi, boerboel, kangalinkoira, keskiaasiankoira, kaukasiankoira, etelävenäjänkoira, tornjak eli bosnialaiskroatialainen paimenkoira ja arplaninac elijugoslavianpaimenkoira.
Raision koirahyökkäystapauksesta tuttu kangalinkoira löytyy kiellettyjen rotujen joukosta Tanskan lisäksi myös ainakin Intiasta. Monissa muissa maissa sen pitämiseen liittyy tiukkoja vaatimuksia.
Amerikanpitbullterrieri (kuvassa) on kielletty tai sen pitoa rajoitettu monissa maissa.
Egypti kielsi lähes kaikki koirarodut vuonna 2023 koirahyökkäysten takia.
Sen jälkeen vain kymmenen koirarodun edustajia sai pitää vapaasti lemmikkinä Egyptissä, kerrottiin muun muassa Kennelliiton Koiramme-lehdessä.
Sallittuja rotuja olivat muun muassa villakoira ja jackrussellinterrieri. Kieltolistalla taas olivat muun muassa maassa suositut rottweilerit, saksanpaimenkoirat ja huskyt. Nyt kiellettyjä rotuja on vain kolme: fila brasileiro, boerboel ja kanariandoggi.
Britanniassa kiellettyjä ovat muun muassa amerikanpittbullterrieri, dogo argentino, tosa inu, fila brasileiro jaamerikanbully xl.
Saksa kielsi niin sanottujen taistelukoirarotujen kasvattamisen ja hallussapidon vuonna 2000. Kielto koskee muun muassa pitbull- ja staffordshirenbullterrierejä.
Saksan Berliinissä on lisäksi säädetty musta lista roduista, joiden edustajien ja omistajien on suoritettava koiranpitokortti.
Mustalla listalla olevia koiria – kuten amerikanpitbullterrieriä, espanjanmastiffi aja fila brasileiroa – tulee julkisilla paikoilla pitää remmissä ja kuonokopassa. Koirien tulee lisäksi kantaa pantaa, jossa tunnuksena on vihreä riipus.
Suomessa ei ole kiellettyjä koirarotuja. Pohjoismaista myöskään Ruotsissa ja Islannissa ei ole kokonaan kiellettyjä koirarotuja.
Kennelliiton näkemyksen mukaan "rotukiellot eivät ole toimiva ratkaisu koirien aggressiivisuuden tai muun ei-toivotun käytöksen ehkäisemiseksi".
Kennelliiton viestinnästä kerrotaan myös, että linjanveto eri rotujen välillä on vaikeaa. Kaikki tietyn rodun edustajat eivät ole esimerkiksi aggressiivisia, vaikka jotkin ovat, ja toisaalta minkärotuinen tahansa koira voi olla joskus vihainen tai luonteeltaan hyökkäävä.
Sisäministeriössä ollaan samoilla linjoilla.
– Vaikka toiveita kielloista nousee esiin aika ajoin, ainakin poliisi on todennut, että yksittäisen koirarodun kieltäminen on vaikeaa muun muassa siksi, että lain valvonta olisi hankalaa. Kiellettäväksi toivottu koirarotu pitäisi pystyä määritteleminen riittävän tarkkarajaisesti, jotta laki olisi kaikille selkeä ja lakia olisi mahdollista noudattaa, poliisitarkastaja Seppo Sivula sisäministeriöstä toteaa.
Sivula kertoo, että myöskään kansainvälisten tutkimusten mukaan rotu ei sellaisenaan tee koirasta vaarallista.
– Usein ongelma on siellä talutushihnan toisessa päässä. Myös tavallinen, niin sanottuna turvallisena koirarotuna pidetty rotu, voi olla väärin kohdeltuna vaarallinen. Eli jos omistajaperheessä ei koiran viettejä ja tarpeita ymmärretä, mistä tahansa koirasta voi tulla niin sanottu ongelmakoira.
Sivula toivoo, että ihmiset ilmoittaisivat väkivaltaisista koirakohtaamisista nykyistä aktiivisemmin poliisille, että asiaan voitaisiin tarttua tehokkaammin.
– Vaikuttaa siltä, että suurinta osa koiravahingoista ei ilmoiteta. Vain vakavimmat tulevat terveydenhuollon ja poliisin tietoon. Tilanne on saattanut jatkua pitkäänkin, ennen kuin tulee isompi ongelmatilanne, jossa on vammojen vuoksi pakko hakeutua hoitoon.
Sivula toivoo lisäksi, että viranomaisille ja harrastajajärjestöille ilmoitettaisiin herkemmin myös ihmisistä, jotka eivät sovellu koiran pitäjäksi.
Juttua päivitetty 16.9.2025 kello 14.23 tuoreilla tiedoilla Egyptistä. Kello 17.05 lisätty sisäministeriön kommentit asiaan.