Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Maailman rikkain mies kävi vähän autokaupoilla – laittoi tilaukseen 100 000 uutta pakettiautoa

1:04Rivian R1T on häkellyttävän suorituskykyinen sähkö-pickupTältä näyttää Rivianin ensimmäinen auto, täysin sähköinen R1T-avolava.
Julkaistu 25.09.2019 13:36

Ville Järveläinen

Verkkokauppajätin sähköautotilaus on historian suurin.

Maailman arvokkaimpien yritysten kärkisijoilla keikkuva verkkokauppajätti Amazon on tilannut millä mittapuulla tahansa mitattuna täysin poskettomat 100 000 uutta ajoneuvoa yhtiön kuljetustarpeisiin.

Tilatut autot ovat yhdysvaltalaisen Rivianin tulevia täyssähköisiä pakettiautoja. Amazon sijoitti Rivianiin viime vuonna 700 miljoonaa dollaria.

Astetta mielenkiintoisemmaksi asian tekee se, että ennen kuin Amazon ilmoitti jättimäisestä tilauksestaan, ei Rivianin sähköpakuista oltu edes kuultu.

Yhtiö on tuomassa ensi vuonna markkinoille R1T-avolavan sekä hieman myöhemmin R1S-katumaasturin, mutta nähtävästi se haluaa olla mukana myös hyötyajoneuvopuolella.

Ensimmäiset autot toimitetaan Amazonille vuonna 2021. Ensimmäisen vuoden aikana autoja on tarkoitus toimittaa 10 000, ja koko tilaus vuoteen 2024 mennessä.

Rivianiin on investoinut satoja miljoonia myös autovalmistaja Ford. Vuonna 2009 perustettu yhtiö on kerännyt rahoitusta liki kahden miljardin dollarin edestä.

Alla Amazonin Dave Clarkin twiittaama kuva Rivianin pakettiautosta.

Jos twiitti ei näy, katso se täältä.

Amazonin perustaja ja toimitusjohtaja Jeff Bezos kertoi hiljattain, että yhtiö pyrkii täysin CO2-neutraaliksi vuoteen 2040 mennessä. Maailman rikkaimman miehen titteliä hallussaan pitävän Bezosin omaisuus on reilut 113 miljardia dollaria. Bezosin kerrotaan lisäksi seuranneen Rivianin tekemisiä mielenkiinnolla jo vuosia ennen kuin Amazon päätti sijoittaa yhtiöön.

Amazon on tehnyt isoja autotilauksia aiemminkin. Viime vuonna se tilasi Mercedes-Benziltä 20 000 Sprinter-pakettiautoa.

Lähde: Reuters

Lisää aiheesta:

Hype hyytyi: Sähköautofirman arvosta suli yli 50 prosenttia – isot sijoittajat myymässä miljoonia osakkeitaanTesla murskasi omat ennätyksensä – katso, miten älyttömällä tahdilla uusia autoja valmistuuJykevän jenkkiauton suosio löi valmistajankin ällikällä – tuotanto kaksinkertaistetaanAutovalmistaja luopuu monista myymälöistään, koska niiden omistajat eivät halua myydä yhtiön uutta sähköautoaFord ja Amazon pistivät haisemaan: Pöyristyttävän suorituskykyistä avolavaa kehittävä Rivian nousi jo miljardikerhoon, vaikkei se ole myynyt yhtäkään autoaAivan hillitön määrä uusia Mersuja: Tässä on lopputulos, kun biljoonan dollarin yritys lähtee autokaupoille
AutotAutokauppaSähköautotAmazonRivianLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Autot
  • 11:55
    Auton huoltaminen

    Onko auton huolto ajankohtainen? Teppo Vesalaisen arvokas vinkki: "Säästin noin 700 euroa"

  • Eilen17:59
    Takaisinkutsut

    Toyotalla mittava takaisinkutsu Suomessa

  • Eilen15:25
    Hirvikolarit

    Poliisi jakoi hyytävän kuvan hirvikolaripaikalta: "Suosittelen vahvasti..."

  • Eilen12:33
    Liikennevalvonta

    MTV tutustui: Mitä löytyy "peltipoliisin" sisältä? Tolpan hinta jopa kymmeniä tuhansia euroja

  • Eilen06:29
    Viiden jälkeen

    Matkailuautojen yli kuusinkertainen verokorotus tyrmistyttää