Maailman rikkain mies kävi vähän autokaupoilla – laittoi tilaukseen 100 000 uutta pakettiautoa

Verkkokauppajätin sähköautotilaus on historian suurin.
Maailman arvokkaimpien yritysten kärkisijoilla keikkuva verkkokauppajätti Amazon on tilannut millä mittapuulla tahansa mitattuna täysin poskettomat 100 000 uutta ajoneuvoa yhtiön kuljetustarpeisiin.
Tilatut autot ovat yhdysvaltalaisen Rivianin tulevia täyssähköisiä pakettiautoja. Amazon sijoitti Rivianiin viime vuonna 700 miljoonaa dollaria.
Astetta mielenkiintoisemmaksi asian tekee se, että ennen kuin Amazon ilmoitti jättimäisestä tilauksestaan, ei Rivianin sähköpakuista oltu edes kuultu.
Yhtiö on tuomassa ensi vuonna markkinoille R1T-avolavan sekä hieman myöhemmin R1S-katumaasturin, mutta nähtävästi se haluaa olla mukana myös hyötyajoneuvopuolella.
Ensimmäiset autot toimitetaan Amazonille vuonna 2021. Ensimmäisen vuoden aikana autoja on tarkoitus toimittaa 10 000, ja koko tilaus vuoteen 2024 mennessä.
Rivianiin on investoinut satoja miljoonia myös autovalmistaja Ford. Vuonna 2009 perustettu yhtiö on kerännyt rahoitusta liki kahden miljardin dollarin edestä.
Alla Amazonin Dave Clarkin twiittaama kuva Rivianin pakettiautosta.
Jos twiitti ei näy, katso se täältä.
Amazonin perustaja ja toimitusjohtaja Jeff Bezos kertoi hiljattain, että yhtiö pyrkii täysin CO2-neutraaliksi vuoteen 2040 mennessä. Maailman rikkaimman miehen titteliä hallussaan pitävän Bezosin omaisuus on reilut 113 miljardia dollaria. Bezosin kerrotaan lisäksi seuranneen Rivianin tekemisiä mielenkiinnolla jo vuosia ennen kuin Amazon päätti sijoittaa yhtiöön.
Amazon on tehnyt isoja autotilauksia aiemminkin. Viime vuonna se tilasi Mercedes-Benziltä 20 000 Sprinter-pakettiautoa.
Lähde: Reuters
Uusimmat
-
07:48
Tänään kannattaa pysytellä pois tien päältä, jos mahdollista – Pekka Pouta: "Tampere ja Helsinki ovat vakavissa keliongelmissa"
-
07:44
Meghan, Harry ja Archie poseeraavat uudessa perhepotretissa – herttuaperheen fanit ylistävät: "Niin paljon rakkautta"
-
07:37
Prinsessa Latifa on elänyt jo kolme vuotta vankina: Amnestyn toiminnanjohtaja kertoo, miksi tilanne on "hirvittävän vaikea"
-
07:25
F1-asiantuntija hätkähti huomiostaan: Kimi Räikkönen välttyi todelliselta katastrofilta Romain Grosjeanin kolarin jälkeen
-
07:18
NHL:n suomalaiset: Kaapo Kähköselle ensimmäinen nollapeli – Niko Mikkolalle ensimmäinen maali
-
07:16
Yhdysvalloissa uusia ohjeita rokotetuille – toisia rokotettuja voi tavata ilman maskia, altistuessa välttyy koronatestiltä ja -karanteenilta
-
07:05
Merkittävä löydös: Neandertalinihmiset katosivat Euroopasta 16 000 vuotta luultua aiemmin
-
07:02
Tino, 8, pelasti pikkusiskonsa hukkumiselta neuvokkaalla toiminnallaan – "Olen niin ylpeä hänestä"
-
07:00
Kirja-arvio: Ole mieluummin viisas
-
07:00
EM-hopealle juossut monilahjakkuus Lotta Kemppinen tähtäsi ensin huipulle toisessa lajissa, valmentaja paljastaa käännekohdan – "Hän ei halunnut pikajuoksijaksi"
-
06:53
Luulitko, että kirkossa on tyhjää? Haagassa seurakuntasalin paikat on viety viimeistä myöten – messua seuraavat nyt pahviset seurakuntalaiset
-
06:52
Mikko Manner näkee Kärpissä tapahtuneen poissaolonsa aikana merkittävää taustakehitystä – "Olen siitä eniten onnellinen"
-
06:49
Tältä Hollywood-näyttelijä Salma Hayek näyttää meikittä – "Nainen, joka ei vanhene"
-
06:45
Kiekkofanilta mahtava kunnianosoitus Teemu Selänteelle – NHL-legenda vaikuttui 35 tunnin työn tuloksesta
-
06:37
Asko Sarkola, 75, riemuitsee näyttelijäntyöhön paluusta: "Nyt voi nautiskella yksittäisestä repliikistä"
-
06:32
Iivo Niskanen vitsailee kirosanalla ryyditetystä huudostaan, joka kajahti tv-lähetyksessä: "Mikään ei oo hienompaa"
-
06:29
Kysely: Yli kolmannes suomalaisista pitää sulkutoimia liian löysinä – "Suomessa ei ole tapana elää täysillä"
-
06:24
Nuorten ikäryhmien optimismi tulevaisuuden suhteen on romahtanut, selviää Evan tutkimuksesta
-
06:24
Tämä korona-ajan hitti haukkasi peräti viidenneksen autoliikkeen vuosimyynnistä: "Ostavat heti"
-
06:21
Ääri-islamisti murhasi historianopettajan Ranskassa – 13-vuotias tyttö myönsi valehdelleensa oppitunnista, joka johti vihakampanjaan ja lopulta veritekoon
-
Lataa lisää