Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Luxemburgin ulkoministeri vaati Unkaria ulos EU:sta – Unkari pillastui

1:48Unkarissa kansanäänestys lokakuussa
Julkaistu 13.09.2016 23:21
Toimittajan kuva
Janne Hopsu

janne.hopsu@mtv.fi

Luxemburgin ulkoministeri Jean Asselborn vaatii saksalaisen Die Welt -lehden haastattelussa Unkaria ulos EU:sta ainakin väliaikaisesti. Hänen mukaansa Unkarin turvapaikanhakijapolitiikka on epäinhimillinen.

– Kuka tahansa, kuten Unkari, joka rakentaa aidan esteeksi sotaa pakeneville, tai rikkoo lehdistönvapautta ja oikeusjärjestelmän riippumattomuutta, pitäisi väliaikaisesti, tai tarpeen vaatiessa ikuisesti, erottaa EU:sta, Jean Asselborn sanoi. 

Asselbornin mukaan Unkarin toiminta rikkoo EU:n perusolemusta ja arvoja. 

"Lopeta Unkarin loukkaaminen"

Unkarin ulkoministeri Peter Szijjarto pitää kommenttia alentavana ja sanoo, että Unkari on puolustanut koko historiansa ajan Eurooppaa. Unkari järjestää kansanäänestyksen EU:n suunnittelemasta turvapaikanhakijakiintiöistä lokakuun alussa. 

– Unkarin kansalla on nyt mahdollisuus päättää siirtolaispolitiikasta. Toisin kuin Jean Asselborn, kuuntelemme kansan ääntä. Tätä on demokratia. Jean Asselborn ei ole vakavasti otettava, hänen pitäisi lopettaa Unkarin kansan loukkaaminen, Szijjarto sanoi. 

Asselbornin kommentti ei ole saanut kannatusta EU:ssa. Moni EU-maa on kuitenkin huolissaan Unkarin pääministerin Viktor Orbánin kansallismielisestä, EU:n periaatteita vastustavasta politiikasta.

Orbán itse on sanonut haluavansa kukistaa vapaamielisen demokratian ja rakentaa tilalle "illiberaalin" valtion, esimerkkinään Turkki ja Venäjä.  

Orban puhuu kulttuurisesta vastavallankumouksesta, ja hän on puuttunut niin oikeuslaitoksen riippumattomuuteen kuin kansalaisjärjestöjen ja median toimintaan.

Vastakaikua Puolassa 

Orbánin linja on herättänyt vastakaikua esimerkiksi Puolassa, missä valtapuolue PiS:n puheenjohtaja Jaroslaw Kaczynski on Orbánin hengenheimolainen. Vanhoillinen Kaczynski ei ole PiS:n johtamassa hallituksessa, mutta hänen arvioidaan vetävän naruja hallituksen taustalla.  

EU:n ensi perjantain epävirallinen huippukokous Bratislavassa vietetään todennäköisesti nihkeissä tunnelmissa.  

Lisää aiheesta:

Orbán: "Laiton maahanmuutto johtaa antisemitismiin ja homofobiaan" – joutui kovaan ryöpytykseenEU on varpaillaan, kun Unkari aloittaa puheenjohtajamaana – tutkija: "Hankalaa tulee olemaan"EU:ssa halutaan estää Unkarin lähestyvä puheenjohtajuus, Orbanin hallinto närkästyi – "Kukaan ei voi viedä sitä meiltä"Kommentti: Unkari joutuu yhä enemmän eristyksiin EuroopassaPuolalaisjuristi MTV:lle: Maamme EU-varat jäädytettävä, kunnes hallitus alkaa noudattaa unionin pelisääntöjä – "Ei alkoholistillekaan anneta pullollista vodkaa"Kommentti: Unkari on Euroopan unionin päänsärky
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 06:49
    Dinosaurukset

    T.rexin luuranko kuuluikin aivan eri lajille: käsitys dinosaurusten kuninkaasta mullistui

  • 06:41
    Trinidad ja Tobaco

    Trinidad ja Tobagon armeija ykköstason valmiustilaan Trump-huhujen vanavedessä: Paniikkia ilmassa

  • 06:30
    Israel

    Lähde Israelin armeijan arviosta: Eilen palautetut ruumiit eivät olleet panttivankeja

  • 06:21
    Media

    Valkoinen talo rajoittaa toimittajien liikkumista lehdistötiloissa – syytöksiä salakuuntelusta

  • 06:11
    Droonit

    Droonit pörränneet jälleen: Brandenburgin liikenne seisahtui