EU-pääministerien ja presidenttien musta lammas Viktor Orbán teki sen nyt viidennen kerran, voitti jälleen Unkarin parlamenttivaalit. Ja mikä ratkaisevinta, neljännen kerran peräkkäin yli kahden kolmasosan määräenemmistöllä. Se antaa Orbanin Fidesz-puolueelle vapaat kädet jatkaa Unkarin perustuslain muokkaamista tahtonsa mukaisesti, kirjoittaa kommentissaan MTV Uutisten Eurooppa-kirjeenvaihtaja Heikki Piuhola.
Kaikki oleelliset puoluetta hyödyttävät muutokset lakeihin on tosin jo tehty, valtion omaisuutta on säätiöitetty, tiedotusvälineet on siirretty puolueelle uskollisten tahojen hallintaan ja valvontaan, EU:n tukirahojen käytöstä muilla puolueilla ei ole mitään sanottavaa. Euroopan unionin johdolle Orbán aiheuttaa yhä enemmän harmaita hiuksia.
Unkari seisoo kyllä yhteisessä rintamassa tähänastisissa Venäjä-pakotteissa, mutta Orbánin läheiset suhteet Vladimir Putiniin saattavat seuraavissa pakotteissa muuttua ongelmallisiksi. Unkari ostaa Orbánin neuvotteleman sopimuksen turvin Venäjältä kaasua ja öljyä huomattavasti edullisemmin kuin muut jäsenmaat. Siksi energian ottaminen pakotelistalle ei käy Unkarille.
Lue myös: Unkarin vaalit voittanut Orban kutsui Ukrainan presidenttiä "vastustajaksi"
Vaalitaistelussa Orbán asemoi itsensä naapurimaassa Ukrainassa käytävän sodan suhteen rauhan ja turvallisuuden takaajaksi omalle maalleen ja unkarilaisille. Unkari ottaa oman osansa pakolaisista, raja on heille yhä auki, mutta aseiden, unkarilaisten tai eurooppalaisten kumppanien, kuljetuksia Unkarin alueen läpi Ukrainaan hän ei aio sallia.