Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lumisade ja voimakas tuuli haittaavat Norjan vuoristossa kadonneiden etsintää – poliisi etsinyt kolmea suomalaismiestä ja ruotsalaisnaista helikopterilla tuloksetta

Lehtikuva
Julkaistu 03.01.2019 13:10

MTV UUTISET–STT

Suuri lumivyöryriski ja huono sää haittaavat etsintätoimia Pohjois-Norjan vuoristoalueella kadonneiden suomalaisten löytämiseksi.

Tromssan poliisin mukaan sääolosuhteet ovat liian vaativia ja lumivyöryvaara liian suuri, jotta etsintämiehistöjä voitaisiin lähettää katoamisalueelle.

Norjalaisviranomaiset ovat tehneet alueelle useita etsintälentoja helikoptereilla, mutta lennot eivät ole tuottaneet tulosta.

Katoamisalueella puhaltaa kova tuuli ja sataa lunta. Etsintöjä vaikeuttavat myös matalalla olevat pilvet.

– Kaikki asiantuntijat ovat yhtä mieltä siitä, että olisi vastuutonta lähettää etsintämiehistöjä paikalle tällaisessa tilanteessa, Tromssan poliisin päällikkö Morten Pettersen sanoi poliisin tiedotustilaisuudessa.

Poliisin mukaan on mahdollista, että etsijät voivat edelleen löytää kadonneet neljä ihmistä elossa.

Eilinen etsintäoperaatio keskeytettiin yöllä lumivyöryvaaran ja huonon näkyvyyden vuoksi.

Suomalais-ruotsalainen seurue

Kolme suomalaista miestä ja ruotsalaisnainen ovat olleet keskiviikosta lähtien kateissa Tromssan läänin vuoristoalueella Pohjois-Norjassa.

Nelikko nähtiin viimeksi keskiviikkona iltapäivällä, jolloin he olivat matkalla Blåbärfjelletin 1 440 metrin korkeudella olevalle huipulle. Ryhmän viides jäsen, ruotsalaismies, hälytti apua, kun hän ei tavoittanut ystäviään kännykällään.


Tromssan poliisin mukaan etsinnät aloitettiin heti ruotsalaismiehen hälytettyä apua.

Alueella on ollut useita lumivyöryjä. Poliisin mukaan nelikon katoamisalueella on ollut suuri lumivyöry, joka oli 300 metriä leveä ja 500–600 metriä pitkä.

– Emme ole varmoja, mutta pelkäämme, että vyöry on vienyt heidät mukanaan. Heidän olisi pitänyt palata jo kauan sitten, sanoi tutkintaa paikalla johtanut John-Kåre Granheim Norjan yleisradioyhtiö NRK:lle keskiviikkona.

Granheimin mukaan paikan päällä on havaittu hiihtojälkiä, jotka johtavat vyöryalueelle, mutta ainakaan toistaiseksi ei ole löydetty jälkiä sieltä pois. Viranomaiset kuitenkin korostavat, että ei ole täyttä varmuutta siitä, että kadonneet ovat joutuneet vyöryn alle.

Alueella ei poliisin mukaan ole mökkejä tai autiotupia, joihin seurue olisi voinut hakeutua suojaan.

Etsinnöissä on avustanut ambulanssihelikopteri Pohjois-Norjan yliopistosairaalasta ja pelastushelikopteri Finnmarkista.

Keskimäärin viisi uhria vuodessa

Norjassa kuolee keskimäärin noin viisi ihmistä lumivyöryissä vuosittain. Vuodesta 1972 asti jatkuneen tilastoinnin aikana on yhteensä 243 ihmistä kuollut Norjassa lumivyöryissä.

Tänä talvena lumivyöryturmissa ei ole kuollut Norjassa vielä ketään. Viime talvena lumivyöryissä kuoli kolme ihmistä.

Pahin lumivyöryturma tapahtui maaliskuussa 1986, jolloin 16 sotilasliitto Naton harjoituksen osallistunutta sotilasta kuoli lumivyöryssä Narvikin lähistöllä. 

Lue myös: Missä ovat Norjassa kadonneet suomalaisretkeilijät? Lumivyörykouluttaja Tromssan turmasta: "On muitakin vaaroja kuin lumivyöryt"

Lisää aiheesta:

Norjassa pakkanen ja pyry vaikeuttavat etsintöjä ja "maasto on kuin jugurttia"– kuntaa varoitettiin rakentamisesta jo vuosia sittenTuoko tämän viikon etsinnät kateissa olevan suomalaismiehen vihdoin kotiin? Norjalaisvuorella ollaan valmiita suureen ja tunteikkaaseen operaatioonYhdeksän päivää lumen alla: Jatkuvasti paheneva lumivyöryvaara vaikeuttaa kadonneiden suomalaisten etsimistä – poliisi sulki tunturin alueen kaikelta liikenteeltäMatkailuyrittäjä: "Näin monen kuolema lumivyöryssä harvinaista Norjassa" – etsinnät keskeytetty viikonlopun ajaksiHelikopteri tutkii suomalaisten katoamispaikkaa Pohjois-Norjassa – maassa etsintöjä ei voi edelleenkään suorittaa Norjassa kadonneiden suomalaisten etsinnät keskeytetty: Hiihtojäljet johtivat lumivyöryaluelle – "Pelkäämme, että vyöry on vienyt heidät mukanaan"
NorjaKadonneetRuotsiUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Norja
  • ke13:30
    Talous

    Norjan öljyrahasto takoi jättituotot

  • ma14:44
    Oslo

    Oslossa suuri kivivyöry, satoja evakuoitiin

  • 22.10.13:13
    Ukrainan sota

    Zelenskyi vieraili pikaisesti Norjassa – sai mukaansa 129 miljoonaa euroa

  • 18.10.21:03
    Kirjallisuus

    Roy Jacobsen kuollut

  • 16.10.18:43
    Europol

    Iso operaatio Itämerellä: Poliisi sai kiinni 40 rikollista