Suuri lumivyöryriski ja huono sää haittaavat etsintätoimia Pohjois-Norjan vuoristoalueella kadonneiden suomalaisten löytämiseksi.
Tromssan poliisin mukaan sääolosuhteet ovat liian vaativia ja lumivyöryvaara liian suuri, jotta etsintämiehistöjä voitaisiin lähettää katoamisalueelle.
Norjalaisviranomaiset ovat tehneet alueelle useita etsintälentoja helikoptereilla, mutta lennot eivät ole tuottaneet tulosta.
Katoamisalueella puhaltaa kova tuuli ja sataa lunta. Etsintöjä vaikeuttavat myös matalalla olevat pilvet.
– Kaikki asiantuntijat ovat yhtä mieltä siitä, että olisi vastuutonta lähettää etsintämiehistöjä paikalle tällaisessa tilanteessa, Tromssan poliisin päällikkö Morten Pettersen sanoi poliisin tiedotustilaisuudessa.
Poliisin mukaan on mahdollista, että etsijät voivat edelleen löytää kadonneet neljä ihmistä elossa.
Eilinen etsintäoperaatio keskeytettiin yöllä lumivyöryvaaran ja huonon näkyvyyden vuoksi.
Suomalais-ruotsalainen seurue
Kolme suomalaista miestä ja ruotsalaisnainen ovat olleet keskiviikosta lähtien kateissa Tromssan läänin vuoristoalueella Pohjois-Norjassa.
Nelikko nähtiin viimeksi keskiviikkona iltapäivällä, jolloin he olivat matkalla Blåbärfjelletin 1 440 metrin korkeudella olevalle huipulle. Ryhmän viides jäsen, ruotsalaismies, hälytti apua, kun hän ei tavoittanut ystäviään kännykällään.
