Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Yhdeksän päivää lumen alla: Jatkuvasti paheneva lumivyöryvaara vaikeuttaa kadonneiden suomalaisten etsimistä – poliisi sulki tunturin alueen kaikelta liikenteeltä

2:08Norjassa armeijan vuoristojoukot valmiina tarjoamaan apua hautautuneiden löytämiseksiKolme suomalaismiestä ja yksi ruotsalaisnainen katosivat Pohjois-Norjassa viikko sitten.
Julkaistu 10.01.2019 20:42

Meeri Männikkö

meeri.mannikko@mtv.fi

Pohjois-Norjassa kadonneet kiipeilijät ovat olleet lumeen hautautuneina jo yhdeksän päivää. Seuraavaa etsintäoperaatiota päästään yrittämään mahdollisesti viikonloppuna.

Norjassa kadonneet kolme suomalaismiestä ja yksi ruotsalaisnainen nähtiin viimeksi 2. tammikuuta. Tromssan poliisi tiedottaa, että paikannusoperaatio lykkääntyi jälleen eilen sääolosuhteiden takia. Sääennusteiden perusteella poliisi toivoo voivansa jatkaa etsintöjä tulevan viikonlopun aikana.

Tromssan lumivyöryvaroitusta on nostettu entisestään. Alueella vallitsee nyt pykälän korkeampi eli suuri lumivyöryriski. Myös tänään nopeasti noussut lämpötila ja sen myötä heikentynyt lumipeite nostaa lumivyöryvaaraa, uutisoi norjalaislehti iTromso.

Tromssan poliisi määräsi eilen Blåbärfjellet-tunturin alueelle liikkumiskiellon toistaiseksi kaikilta, joilla ei ole poliisin myöntämää lupaa. Kiellolla minimoidaan uusien lumivyöryjen riski. Tarkoituksena on turvata etsintöjä suorittavien henkilöiden turvallisuus sekä etsintäoperaation onnistuminen.

Maaoperaatio ei ole toistaiseksi mahdollinen lumivyöryvaaran takia

Viranomaiset olettavat, että kadonneet ovat hautautuneet lumeen ja menehtyneet. Alueella tiedetään sattuneen katoamisen aikaan suuri lumivyöry. Lisäksi etsintäkoptereilla on havaittu yhteensä neljän eri lumivyörypaikantimen signaalit, joista kaksi viimeisintä tiistain ja keskiviikon välisenä yönä.

–  Paikantimet toimivat paristoilla, eivätkä ne kestä loputtomiin, etsintäoperaation johtaja Kåre Munkvold kommentoi aikaisemmin MTV Uutisille.

Huonot sääolosuhteet ovat kuitenkin lykänneet etsintöjä kerta toisensa jälkeen. Myöskään maaoperaatio ei ole toistaiseksi mahdollinen korkean lumivyöryriskin takia, Tromssan poliisipäällikkö Astrid Nilsen kertoi ITromso:n haastattelussa.

Toistaiseksi ensisijalla on paikantaa mahdollisimman tarkasti nelikon sijainti.

Kadonneet olivat matkalla Blåbärfjelletin huipulle, joka sijaitsee 1 440 metrin korkeudessa. Vyöryalue sen sijaan sijaitsee Tromssan poliisin mukaan noin 1 000 metrin korkeudessa. Ryhmän viides jäsen, ruotsalaismies, hälytti apua, kun ei tavoittanut ystäviään kännykällään.  

Lisää aiheesta:

Tämän tiedämme nyt suomalaisuhreja vaatineesta lumivyöryturmastaMatkailuyrittäjä: "Näin monen kuolema lumivyöryssä harvinaista Norjassa" – etsinnät keskeytetty viikonlopun ajaksiHelikopteri tutkii suomalaisten katoamispaikkaa Pohjois-Norjassa – maassa etsintöjä ei voi edelleenkään suorittaa Lumisade ja voimakas tuuli haittaavat Norjan vuoristossa kadonneiden etsintää – poliisi etsinyt kolmea suomalaismiestä ja ruotsalaisnaista helikopterilla tuloksettaNorjan poliisi aloittamassa uutta etsintäoperaatiota vuoristoon kadonneiden suomalaisten löytämiseksi – alueella edelleen suuri lumivyöryriskiNorjassa kadonneiden suomalaisten etsinnät keskeytetty: Hiihtojäljet johtivat lumivyöryaluelle – "Pelkäämme, että vyöry on vienyt heidät mukanaan"
LumivyörytOnnettomuudetNorjaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Lumivyöryt
  • 26.3.07:04
    Alpit

    Laskettelija kuvasi hiihtohissistä lumivyöryä – sitten pimeni

  • 21.3.12:10
    Ruotsi

    Kaksi kuoli Pohjois-Ruotsin lumivyöryturmassa

  • 21.3.11:10
    Sää

    Nyt kuumenee! Meteorologi Jenna Salmiselta huima arvio viikonlopusta

  • 20.3.15:04
    Enontekiö

    Lumivyöry Käsivarressa – ei henkilövahinkoja

  • 3.3.15:46
    Luonnonmullistukset

    Valtava lumiseinä vyöryi kohti Kiinassa