Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lukupiiri: Naisen elämää mafian varjossa

Julkaistu 25.05.2014 17:00

MTV LIFESTYLE

Lukupiirissä luetaan kiehtovia, keskustelua herättäviä kirjoja. Tällä kertaa on vuorossa Italiassa elävien mafianaisten elämästä kertova kirja. 

Kirja: Mafian naiset

Kirjailija: Lirio Abbate

Suomentaja: Taru Nyström

Kustantaja: Atena

Helmiä: 4

Kenelle: Erilaisista ihmiskohtaloista kiinnostuneille.

"Giusy Pesce ei enää kestänyt. Aviomies löi, ei antanut edes välttämättömintä talousrahaa ja päätyi vankilaan kerta toisensa jälkeen. Onneksi Giusy löysi uuden rakastetun. Ongelma vain oli, että aviomies kuului´Ndranghetaan, Italian pahamaineisimpaan mafiajärjestöön. Mafian miehille vaimon lähteminen toisen matkaan merkitsee kasvojen menetystä - ja uskottomalle vaimolle kuolemantuomiota."

Teksti on kirjan takakannesta. Se on hyytävä. Tartun kuitenkin kirjaan, sillä olen kiinnostunut siitä, millaista ihmisten elämä eri puolilla maapalloa on. 


Kuvittelen itseni Italian maisemiin seuraamaan sivusta mafiaperheiden elämää. Kirja koostuu eri mafianaisten kohtaloista, ne nivoutuvat yhteen sukulaissuhteilla ja mafiajärjestö ´Ndranghetalla. Kirja on tositarinoiden ja tietokirjan sekoitus. Välillä uppoudun siihen niin, että luulen lukevani romaania ja olevani yksi näistä naisista. Mutta nämä tapahtumat ovat totta, ei kenenkään mielikuvituksen tuotetta. Ja tämä tekee kirjasta vieläkin mielenkiintoisemman.

Mafiavaimojen elämä ei selvästikkään ole samanlaista kuin amerikkalaisissa elokuvissa ja tv-sarjoissa. Se on pakkoavioliittoja, väkivaltaisia miehiä, aviomiehiä, veljiä, isiä, serkkuja ja setiä. Se on murhia, kiristystä, pettämistä, suljettua ja rajoitettua elämää sekä itsemurhia.

Vaihtoehtona on jäädä ja niellä kohtalonsa tai karata, auttaa oikeuslaitosta todistamalla mafiaa vastaan ja pakoilla koko loppuelämänsä kostoa janoavia sukulaisia.

Jos he karkaavat, ja sukulaiset löytävät heidät, on kohtalona kuolema. Jos he onnistuvat pääsemään poliisien suojeluun, loppuelämä on pakoilua, pahimmassa tapauksessa he joutuvat jättämään lapsensa. Kumman sinä äitinä valitsisit? Väkivaltaisen ja eristetyn elämän lastesi kanssa vai vapauden ilman lapsiasi? 

Mafian naiset antaa paljon ajattelemisen aihetta. Tämä kaikki nykyaikana, länsimaisessa valtiossa, tai sellaisena ainakin Italiaa pidän. Herää kysymys miten tällainen on mahdollista? Tasa-arvoisesta pohjolasta tätä on vaikea käsittää. En ole naivi, tiedän, että maailma on pahuutta täynnä. Mutta miten perinteet ja suvun merkitys voivat olla niin vahvoja, että naisten kaltoinkohtelu vain jatkuu. Kukaan ei katkaise kierrettä.

Kirjan miinuspuoli on se, että välillä tarinoissa on vaikea pysyä perässä kun tarinat risteilevät ja kohtaavat. Lisäksi henkilöt menevät sekaisin jo samankaltaisten nimien vuoksi. Kirja vaatiikin keskittymistä, eikä se sovi luettavaksi nukkumaan mennessä unen rajamailla. Kun kirjaan pääsee syventymään, se palkitsee tiedolla millaista on vaikea ymmärtää. 

mafian naiset kirja

Lisää aiheesta:

Kirja-arvio: Elämä on rujo, eritteinen ja hakattuKirja-arvio: Kolme naista kertoo seksuaalisuudestaan – tietokirja himosta, seksistä ja hellyyden kaipuustaKirja-arvio: Seksiä, bulimiaa ja mielenterveysongelmiaKirja-arvio: Miehiä ilman naisiaPariutumisen ahdistuksestaPakko ja pelko ajavat paremman elämän perään
HIMREMUraPerheKalaABBAErinRahaSimaSeksi ja parisuhdeLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

HIM
  • 29.10.06:13
    Olympiastadion

    Kommentti: Onko kaikki hyvin, Olympiastadion? Eppu Normaali ja muut artistit tuntuvat karttavan maan ykköskonserttipaikkaa

  • 17.10.14:56
    Nylon Beat

    Nylon Beat, HIM, Eppu Normaali – mitkä nimet täyttäisivät Olympiastadionin tulevina kesinä? Katso asiantuntijoiden arviot

  • 08.09.202413:16
    Ultra Bra

    Ensi kesänä Olympiastadionin täyttää Ultra Bra – onko sen jälkeen tämän nimen vuoro?

  • 25.04.202412:11
    Ville Valo

    Juska Salminen romahti soitettuaan viimeisen kerran HIMin riveissä: "Sitten mentiin syvälle"

  • 23.12.202312:01
    Musiikki

    Tuntuuko vanhalta? Kaikki nämä hittikappaleet täyttivät tänä vuonna 20 vuotta