Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
Liiga-sivujen kansikuva
Liiga
Etusivu
Joukkueet
Otteluohjelma
Pistepörssi
Sarjataulukko

Lukon Pekka Virralta mystinen viesti "johtomiehelle" tappion jälkeen – "Paljon jäi hampaankoloon"

Aake Roininen
Julkaistu 12.11.2020 22:03
Toimittajan kuva

Juhana Nyman

juhana.nyman@mtv.fi

KalPan päävalmentaja Tommi Miettinen oli tyytyväinen mies Lukko-ottelun tauottua. Kuopiolaiset kaapivat torstaina kotikentällään tärkeän 3–2-voiton ja nousivat SM-liigassa kolmanneksi.

Etenkin Miettistä tyydytti voitto, ei niinkään tapa, jolla se tuli.

– Rehellisesti sanottuna, pikkaisen enemmän saatiin kuin ansaittiin tänään, Miettinen sanoi C Moren lähetyksessä.

Miettisen mukaan KalPa tuli peliin hyvin ja ensimmäinen erä oli joukkueelta varsin mallikas. KalPa johti ensimmäisen erän jälkeen 2–1 Jesse Grahamin ja Aleksi Klemetin maaleilla. Lukon avausosuman iski Jonne Tammela.

– Peli hävisi toisessa erässä. Vaikea analysoida nopeasti, miksi, mutta vähän muututtiin hätäisiksi. Viiden pelaajan hyökkääminen hävisi siitä, emmekä saaneet kolmannessakaan kiinni siitä, Miettinen ruoti.

Molemmat joukkueet osuivat kerran toisessa erässä. Juuso Könönen KalPalle ja Tammela illan toisellaan Lukolle.

Kolmannessa erässä Lukko painoi vimmatusti päälle, mutta 22 kertaa erässä torjunut KalPan Samu Perhonen kesti. Perhonen vaihdettiin jäälle viiden minuutin pelin jälkeen Eero Kilpeläisen loukkaannuttua.

Perhonen arvioi omaa suoritustaan vaatimattomasti C Morelle.

– Kaksi ensimmäistä erää oli... ei oikein tilanteita tullut. Kiekko pomppi kuin kuuma peruna. Aika helppo maalikin siinä. Se vähän herpaantuikin, kun meni vähän helppo. Onneksi meni tämä viimeinen vähän paremmin, Perhonen sanoi.

– Yritin vain nähdä kiekon ja olla edessä.

Lukon päävalmentaja Pekka Virta oli pettynyt mies ottelun tauottua. Lukko joutui otteluun ilman neljää maajoukkueessa pelannutta pelaajaansa, jotka olivat karanteenissa.

– Kauden selkeästi huonoin kokonaisuus, mikä oli odotettavissakin. Vikaan erään saatiin juonesta vähän paremmin kiinni. Oli riittävä määrä ylivoimaa, mutta ne pelaajat, jotka pelaavat ylivoimaa, eivät olleet tässä reissussa mukana.

Virta ei kuitenkaan laittanut tappiota pelaajapuutosten piikkiin, mutta lähetti kryptisen viestin "raumalaiselle johtomiehelle".

– Pojat pisti sen, mitä löytyi, mutta kokonaisuudessaan aika sekavaa. Pitkä aika aika edellisestä pelistä ja paljon pelaajia, jotka eivät ole pelanneet meidän joukkueessa, Virta sanoi C Morelle.

– Siinä mielessä jäi paljon hampaankoloon. Eiköhän, jos ei muualla, niin Raumalla ainakin johtomies muistaa pelin hyvin muutamia vuosia tästä eteenpäin.

Lisää aiheesta:

Veli-Matti Savinaisesta hilpeä paljastus – Rikard Grönborg sadatteli: "Tuollaista ei saa tapahtua"TPS-käskijä kuittaili Rikard Grönborgille ja Antti Pennaselle – Tappara-taiturilta maukas paljastus: "Hienosti se kuunteli" HIFK riisuttiin aseista – Tapparan tähtihyökkääjä kertasi illan upeinta hetkeä: "Koko ajan se on mielessä"Pekka Virralta värikäs selvitys illan tapahtumista: "Aika paljon pitää itse hölmöillä" – katso TPS–SaiPa-ottelun maalit tästäRaimo Helmiseltä suorat sanat TPS:n peliesityksestä – "Meillä ei ollut palaakaan"Mikko Manner tyrmäsi onnittelut, Risto Dufva veisteli lehdistötilaisuudessa – "Voisin sanoa vanhan sanonnan"
LiigaJääkiekkoKalPaLukkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Liiga
  • 11:37
    Pelicans

    Pelicansin kenkimä valmentaja avoimena potkuistaan: "Aivan varmasti se on yksi syy"

  • 11:31
    Pelicans

    Sami Kapasen valmennustiimi ulos – Pelicans-pomo avaa taustat

  • 09:16
    Pelicans

    Lahden Pelicans: Joukkopotkut

  • 08:40
    HIFK

    Kovaa faktaa SM-liigaseuroista – kolme vavahduttavaa huomiota: "Tämä on todella poikkeusvuosi"

  • 08:30
    Jääkiekko

    Pikkuseura ei arkaile: Selvä kanta SM-liigan myllerrykseen