Studio55.fin katsojat äänestivät, kuka on se aito, oikea James Bond. Lähetyksessä vieraillut mediatutkija Veijo Hietala paljastaa, että äänestyksen voittaja Sean Connery ei ollut James Bondin luojan, Ian Flemingin, mieleen.
Studio55.fin päivän lähetyksessä vieraillut mediatutkija Veijo Hietala kertoo olevansa sitä ikäluokkaa, jonka ainoa oikea James Bond on skottinäyttelijä Sean Connery. Hietalan mukaan James Bondin luonut kirjailija Ian Fleming ei ollut alun perin vakuuttunut Conneryn valinnasta.
– Fleming oli mieltänyt Bondin yläluokkaisena tyyppinä, keikarimaisena kaverina. Connery oli ilmeisesti liian karhea ja työväenluokkainen Flemingin mielestä, Hietala kertoo.
Conneryn roolisuoritus kuitenkin teki lopulta Flemingiin vaikutuksen, ja samoin Studio55.fin katsojiin. Nettisivuilla suosikki-Bondiaan äänestäneistä katsojista 48 prosenttia kertoi Conneryn olevan oikea Bond. Ääniä annettiin yhteensä 504. Näin Conneryn valintaa perusteltiin:


