Leverkusenin maalivahdista voi tulla keskiviikkona neljäs suomalaisjalkapalloilija, joka voittaa ison eurocup-kilpailun.
LUE MYÖS: Lukas Hradeckyn Leverkusen teki historiaa – myös pikku-Hradecky mukana juhlahumussa
Viikonloppuna pelattu Saksan Bundesliigan päätöskierros tarjosi suomalaiseen jalkapallokuvastoon aivan poikkeuksellisia hetkiä, kun Bayer Leverkusenin suomalaiskapteeni Lukas Hradecky pääsi nostamaan joukkueen hurmioituneiden kannattajien edessä liigan mestaruuslautasen, Meisterschalen.
Hradecky osoitti juhlahumussa seremoniamestarin elkeitä nousemalla Leverkusenin kannattajapäätyyn päävalmentaja Xabi Alonson kanssa ja huudattamalla täyttä kotistadionia. Kokenutta suomalaisvahtia odottanee kuitenkin hieman pienempi valokeila keskiviikkoiltana, kun koko kauden ilman tappiota pelannut Leverkusen tavoittelee Eurooppa-liigan loppuottelussa lisää menestystä.
Leverkusen kohtaa Dublinissa pelattavassa finaalissa italialaisen Atalantan. Alonson tämän kauden voittoreseptissä maalivahtien työnjako on ollut kiveen hakattu: Hradecky, 34, on pelannut liigapelit, kymmenen vuotta nuorempi tshekkivahti Matej Kovar on vartioinut maalia kahta vaille jokaisessa cup-ottelussa. Onkin erittäin todennäköistä, että Kovar on torjuntavastuussa myös Eurooppa-liigan huipentavassa finaalissa.
