Nelosoluen kysyntä on ollut ruokakaupoissa maltillista, sillä valtaosa myynnistä tulee edelleen keskioluesta. Lonkeronmyynnissä on tapahtunut selkeämpi muutos, sillä se on ainakin S-Ryhmän kaupoissa lähes kaksikertaistunut tammikuun aikana. Myös alkoholittomien oluiden kategoriassa on tapahtunut iso muutos. Niiden kysyntä on selkeässä kasvussa.
Lisäksi pienpanimoiden tuotteet näyttävät löytäneen kohderyhmänsä, sanoo S-ryhmän valikoimajohtaja Antti Oksa.
– Varsinkin kotimaisten pienpanimoiden oluet ovat kiinnostaneet asiakkaita ja moni on kaupoissa jäänyt oikein tutkimaan, että mitä sieltä hyllyväleistä löytyy. Muuten nelosoluen kysyntä on ollut odotetun maltillista, sillä vahvempien oluiden osuus oluen koko myyntivolyymista oli tammikuussa 5,5 prosenttia.
Keskon liikkeissä nelosoluen osuus oli hieman suurempi, 10 prosentin luokkaa.
– Olemme arvioineet, että noin yhdeksän kymmenestä oluttölkistä on edelleen kolmosolutta, kertoo tavarakaupan johtaja Harri Hovi.
Lidl Suomen kaupallisen johtajan Timo Hansion mukaan myös heillä kysyntäosuus osuu tähän haarukkaan. Hansio arvioi osuuden kasvan jatkossa laajenevan valikoiman myötä.
Lue myös:
Olutmestari huhkii alkoholilain muututtua yli 20-tuntisia työpäiviä
