Nelosolut ja Alkon aiemmin myymä vahva lonkero löytyvät tästä päivästä alkaen ruokakauppojen hyllyiltä.
Ennen joulua tehty päätös ruokakaupassa myytävän alkoholin prosenttirajan noususta 5,5:een konkretisoitui tänään. Alkoholilain muutos myös nostaa alkoholijuomien hintoja alkoholiverotuksen kiristyessä.
Espoossa Sellon Prismassa aloitettiin työt aamukuudelta. Ohjelmassa oli muun muassa alkoholihyllyjen täyttäminen 5,5-prosenttisilla lonkeroilla ja aiempaa vahvemmilla oluilla.
– Meille tuli useita kymmeniä tuotteita viime viikon lopulla, ja ne on tänä aamuna hyllytetty, Espoon Prismojen aluejohtaja Markku Tissola kertoo.
Eli valikoima tulee monipuolistumaan?
– Valikoima monipuolistuu kyllä, ja paljon on tullut uusia tuotteita. Painotus tehdään panimotuotteisiin ja yksittäistuotteisiin.
Mitään suurta asiakasryntäystä ei aamuyhdeksältä kaupoissa nähty, mutta iltapäiväasiakkaat olivat tyytyväisiä muutokseen.
– Pakko oli kyllä ottaa aito 5,5-prosenttinen Hartwallin Lonkero, mutta ei sen takia että prosentit nousivat vaan koska maku on hyvä. Mutta vain yksi, se on vähän kuin karkki, kuvailee ostopäätöstään espoolainen Nina.
