Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lomailija, ole tarkkana Virossa – se on yksi pahimmista punkkimaista

25:19Punkkien levittämät taudit
Julkaistu 16.05.2018 20:53
Toimittajan kuva

Petteri Savolainen

petteri.savolainen@mtv.fi

Kevään auringon helottaessa moni suuntaa laivalla etelänaapuriin. Viron terveysviranomaisten mukaan maa on punkin levittämien sairauksien eturivissä.

Sekä borrelioosiin että puutiaisaivotulehdukseen sairastuneiden määrä on Virossa kasvussa. Yhdessä Latvian ja Slovenian kanssa Viro miehittää euroopanlaajuisen punkkitautitaulukon kärkisijoja.

Viron yleisradioyhtiö err kertoo, että alkuvuoden aikana on maassa tavattu noin 180 borrelioositapausta. Vuonna 2016 tapauksia oli noin 1400, kun viime vuonna borrelioosi löydettiin 2000 kertaa.

Puutiaisaivotulehduksia todetaan Virossa vuosittain noin sata.

Punkkiklinikka.fi kertoo, että Suomessa on todettu vuosittain noin  30-60 puutiaisen levittämää aivotulehdustapausta. Vuonna 2017 tapauksia oli jopa 82.

Virologian ja immunologian osaston johtaja Irina Dontshenko paikalliselta Terveyden ja Hyvinvoinnin laitokselta sanoo, että syitä suureen puutiaisista sairastuneiden määrään on Virossa paljon.

– Ilmastomme on punkeille ja niiden ravintoeläimille suotuisa. Virolaiset rakastavat luontoa, sienestävät, marjastavat, urheilevat ja viettävät luonnossa aikaa esimerkiksi koirien kanssa. Aivotulehdusten määrää voi selittää ehkä myös vähäinen into rokottautumiseen, Dontshenko arvioi.

Viime vuonna aivokuumerokotuksen otti noin 14 000 virolaista.

Suomessa punkkeja lähes koko maassa

Suomessa punkkeja on tavattu lähes koko maassa aivan pohjoisinta Lappia lukuun ottamatta. Eniten punkkeja on rannikkoalueilla ja saaristossa. Puutiaisaivokuumeeseen ei ole hoitoa, mutta sitä vastaan voi suojautua kolmivaiheisella rokotteella.

Viron perhelääkäreiden keskuksen johtaja Lea Vallikivi tiivistää varmasti suomalaisiakin koskevan rokotusohjeen err:n haastattelussa.

– Suosittelemme rokotuksia ehdottomasti, koska aivokuume on niin vastemielinen tauti sairastettavaksi. Lisäksi meiltä puuttuvat kohdennetut lääkkeet tautiin.

Lisää aiheesta:

Lämmin heinäkuu voi aiheuttaa uuden piikin punkkihavainnoissa – ilmoitettuja havaintoja jo yli 40 000Korona ja poikkeustila voivat lisätä borrelioositapauksien määrää: "Voi olla, että tätä vaaraa ei tiedosteta"Punkit aiheuttavat yhä suuremman uhkan terveydelle: Laboratoriossa varmistetaan vuosittain tuhansia tartuntoja, mutta todellisuudessa niitä on vielä paljon enemmänPidetyn kauppiaan hurja kohtalo säikäytti asukkaat – MTV vieraili saaressa, jolla on Suomen vaarallisimman punkkipaikan maineUskomatonta mutta totta: Punkkikausi on jo alkanut! Ensimmäiset havainnot tehty maaliskuussaLämpenevä kevät herättää punkit – asutko tai liikutko riskialueella?
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • Eilen23:38
    Ulkomaat

    Syyttäjä: Louvren ryöstäjät ovat pikkurikollisia – epäilty nainen puhkesi itkuun oikeudessa

  • Eilen22:00
    Israel

    Israelin saamat ruumiit eivät olleetkaan panttivankien – uusia ruumiita löytynyt taas tunnelista

  • Eilen20:36
    Väkivalta

    Kuningas Charles kauhistui Britannian puukkohyökkäyksestä – kaksi uhria yhä hengenvaarassa

  • Eilen16:25
    Avaruus

    Metsästävä kosminen lepakko ilmestyi taivaalle

  • Eilen16:13
    Ampumatapaukset

    Poliisilta lisätietoa Lahden ampumatapauksesta