Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Litrahinnat vaihtuvat kilohinnoiksi kymmenillä tankkausasemilla: "Uskon muutoksen olevan mieleinen useimmille"

14:27Skoda uudisti Octavian päästä varpaisiinYksi Suomen suosituimmista kaasuautoista on ollut Skoda Octavia. Tältä näyttää Octavian uusin sukupolvi.
Julkaistu 11.11.2020 10:55

Ville Järveläinen

Gasum kertoo tiedotteessaan muuttavansa kaasuasemiensa hinnoittelua joulukuun alussa. Vanhat litrahinnat poistuvat "asiakkaille mieluisampien" kilohintojen tieltä, ja ne löytyvät jatkossa vain yhtiön verkkosivuilta.

Kaasuautojen tankkausverkostoa ylläpitävä Gasum ryhtyy joulukuun alusta alkaen käyttämään kaasuasemiensa hintapylväissä kilohintoja.

Muutos koskee ainoastaan hintojen esittämistä, eikä sillä ole vaikutusta tankkaus- tai maksukäytäntöihin.

Taustalla ovat Gasumin mukaan asiakastyytyväistutkimuksen vastaukset, jotka paljastivat asiakkaiden kokeneen hämmennystä litrahinnoista, sillä kaasua tankataan ja kulutetaan kiloissa. Muutoksen myötä hinta on helpommin hahmotettavissa.

LUE MYÖS: Kaasuauton kuolonkorina? Volkswagen-konserni hylkäämässä teknologian, johon meidänkin hallituksemme luotti

– Uskon muutoksen olevan mieleinen useimmille asiakkaillemme, Gasumin liikenneyksikön Suomen maajohtaja Olli Paasio kertoo tiedotteessa.

Miksi sitten on käytetty litrahintaa?

Gasumin mukaan litrahintoja käyttämällä on alun perin haluttu havainnollistaa kaasun edullisuutta bensiiniin verrattuna. Litrahinnat ovat perinteisten polttonesteiden tankkaajille tuttuja, joten sen katsottiin tuovan etua kaasuautojen ja tankkausasemien ollessa suurelle yleisölle tuntemattomampia.

– Kilohinnan päivittäminen hintapylväisiin on luonnollinen muutos liikennekaasumarkkinan kehittyessä ja ajoneuvomäärän kasvaessa, Paasio toteaa.

Mikäli kaasuautoilija tai sellaisesta kiinnostunut haluaa tarkastella bio- ja maakaasun vertailulitrahintoja, ilmoitetaan ne jatkossa vain Gasumin verkkosivuilla.

Vertailulitrahintojenkin esitystapa muuttuu

Muutoksen taustalla piilee myös Euroopan unionin jakeluinfradirektiiviin liittyvä uusi määräys, joka määrittelee vertailulitrahintojen yhteneväiseksi esitysmuodoksi jatkossa €/100 km.

Tämän vertailuhintatiedon käyttöönotto perustuu kuitenkin jakelijan omaan harkintaan, eikä Gasum aio toistaiseksi ottaa uutta esitysmuotoa käyttöön sen enempää tankkausasemillaan kuin verkossakaan.

Kaasuautojen osuus Suomen tämän vuoden ensirekisteröinneistä on noin parin prosentin luokkaa.

Uudet kaasuautot ovat viime vuosina tulleet lähes pelkästään Volkswagen-konsernilta, mutta saksalaisjätti ilmoitti maaliskuussa lopettavansa tekniikan kehittämisen. Kaasuautojen myynti ei ole päättymässä ainakaan vielä, mutta kehityspanostukset laitetaan sähköautoihin.

Aiheesta aiemmin keskiviikkona uutisoinut Ilta-Sanomat kertoo, että Gasumilla on Suomessa tällä hetkellä 35 kaasuasemaa, mutta uusia suunnitellaan muun muassa pääkaupunkiseudulle, Lappeenrantaan, Tampereelle ja Turkuun.

Gasumin on omistanut tammikuusta 2016 alkaen 100-prosenttisesti Suomen valtio.

LUE MYÖS: Jäivätkö Ikean lihapullat lautaselle? Ei haittaa, ne voi tankata autoon!

Lähde: Gasum

Lisää aiheesta:

Gasum vastaa: Riittääkö suomalaisten kaasuautoihin kaasua, kun Venäjä laittaa hanat kiinni?Auton polttoainelasku kuriin muutaman tonnin sijoituksella – valtiolta tuhannen euron tukiHuoltoasemilla voi törmätä uuteen hinnoittelutapaan jo joulukuun alussa – "Esitetään, jos katsotaan tarpeelliseksi"Ruokajätteestä kaasua tankkiin – Ikea aloitti yhteistyön Gasumin kanssaSuomalaisfirmalta uusi palvelu: Tankkaa niin usein kuin haluat, hinta 69 e/kkRaakaöljyn hinta lähtenyt nousuun – syksy tuonee autoilijalle kalliimpaa bensaa
AutotKaasuautotPolttoaineAutoilun kustannuksetLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Autot
  • 16:30
    TV-ohjelmat

    Moni muistaa Pimp My Ride -hittisarjan – karu totuus tuunatuista autoista voi yllättää

  • 11:45
    Sähköautot

    Talvi lähestyy: Mitä aloittelevan sähköautoilijan pitää ottaa huomioon?

  • Eilen14:15
    Renkaanvaihto

    Yksi päivä herätti renkaanvaihtajat: "Hyvinkin kovaa tahtia on sen jälkeen vaihdettu"

  • Eilen13:13
    Autoteollisuus

    Patriasta Valmet Automotiven pelastus? Aiesopimus panssariajoneuvojen tekemisestä

  • Eilen08:34
    Liikenne

    Ministeri: Uusien kuskien promilleraja alas