Argentiinaa on pidetty yhtenä jalkapallon MM-kisojen suurimmista ennakkosuosikeista, mutta sen kisat saivat tiistaina iltapäivällä katastrofaalisen alun. Etukäteen heiveröiseksi povattu Saudi-Arabia nousi 0–1-tappioasemasta 2–1-voittoon ja mutkisti C-lohkon tilanteen heti kättelyssä.
MAINOS
Jalkapallon MM-kisat
20.11.–18.12.MTV ja C More esittivät MM-turnauksesta 22 ottelua suorina lähetyksinä!
Lionel Messi iski 35 ottelua tappioitta edenneelle Argentiinalle avausosuman rangaistuspotkusta jo alkuhetkillä, mutta toisella puoliajalla kaikki muuttui: Saudi-Arabia käänsi kamppailun Saleh Al Shehrin ja Salem Al Dawsarin maaleilla.
Turnausta on pidetty Lionel Messin, 35, kultaisena mahdollisuutena voittaa himoittu maailmanmestaruus. Argentiinan pelaajista kuudenneksi eniten palloon koskeneen (65) PSG-tähden mukaan tulokselle ei ole tekosyitä. Saudi-Arabiassa puolestaan julistettiin kansallinen vapaapäivä keskiviikoksi.
– Tämä on raskas isku kaikille, emme odottaneet aloittavamme tällä tavalla. Asiat tapahtuvat syystä. Meidän on valmistauduttava siihen, mitä on edessä, meidän on voitettava, se riippuu meistä, Messi sanoi ottelun jälkeen The Athleticin mukaan.
– Ei ole tekosyitä. Meistä tulee yhtenäisempiä kuin koskaan. Tämä ryhmä on vahva, ja meidän on osoitettava se. Emme ole menneet läpi tällaisesta tilanteesta pitkään aikaan. Nyt meidän on näytettävä, että tämä on todellinen joukkue.

