Kaksi vuotta sitten yhdeksänvuotiaan Sofia Pakkasen elämä oli kiinni sekunneista. Tapaus on hyvä esimerkki siitä, että elämä voi todella joskus olla hyvin pienestä kiinni.
Vain muutama päivä ennen joulua vuonna 2014 hiihtelemässä olleiden kaverusten, Sofia Pakkasen ja Eino Kurjen, reissu oli päättyä erittäin ikävällä tavalla.
Hiihtolenkin jälkeen lapset päättivät mennä laiturille, josta Sofia liukastui ja putosi pää edellä hyiseen Jokelanjokeen. Eino ei onneksi aikaillut, vaan ryhtyi saman tien toimeen pelastaakseen ystävänsä. Nopea toiminta pelasti lopulta tytön hengen.
Tyttö ei mielellään puhu tapahtuneesta
Märät, painavat vaatteet ja kova virtaus vaikeuttivat pelastustoimia, mutta lopulta poika sai kuin saikin vedettyä veden varaan joutuneen kaverinsa kuivalle maalle ja raahattua hänet läheiseen ravintola Lohikukkoon. Vasta saatuaan tytön turvaan ravintolan henkilökunnan luokse, poika lähti kertomaan tapahtuneesta vanhemmille.
– Tuo päivä on edelleen elämäni kamalin, tytön äiti Linda Pakkanen muistelee kahden vuoden takaista tapahtumaa.
– Kun sain kuulla, mitä oli tapahtunut, lähdin heti hakemaan tyttöä kotiin. Kun pääsin Lohikukkoon ja näin, että tyttö on kunnossa, pystyin jo vähän huokaisemaan helpotuksesta. Mutta kun oltiin kotona ja tyttö lämpöisessä suihkussa, silloin tuntui, että nyt saan romahtaa, kun tiedän tytön olevan turvassa.
Vaikka tapahtuneesta ei äidin mukaan jäänyt tytölle traumoja, tyttö ei mielellään puhu jäisestä kokemuksestaan. Pakkanen lisää, ettei hän ole koskaan tykännyt liikkua jäällä ja hän luulee, että tapauksen myötä tyttökin on sitä ryhtynyt välttelemään.

