Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Liikenneympyräasiantuntija vastaa: Miksi USA:ssa on niin vähän kiertoliittymiä?

Liikenneympyrä.
Liikenneympyrä.Shutterstock
Julkaistu 17.03.2016 05:42

MTV LIFESTYLE

Yhdysvallat tulee jälkijunassa muuhun maailmaan verrattuna – ainakin liikenneympyröiden määrässä.

Risteykset USA:ssa ovat rasittavia: pysähdy, käänny vasemmalle tai oikealle, jatka suoraan. Miksi rapakon takana pidetään edelleen tiukasti kiinni 90-asteen kulmista kuljettajaystävällisempien kiertoliittymien sijaan?

Yhdysvaltoihin muuttanut australialainen tutkija Damien Saunder kertoo hämmästyneensä liikenneympyröiden vähyydestä Kaliforniassa.

– Halusin selvittää, onko kyseessä vain joku kalifornialaisten juttu vai koskeeko tämä koko Yhdysvaltoja, Saunder kertoo.

Määrissä valtavia eroja

Saunder hyödynsi Nokian Here-karttoja ja teki mielenkiintoisia havaintoja. Esimerkiksi Ranskassa on 25 kertaa Yhdysvaltoja todennäköisempää päätyä liikenneympyrään.

Hän huomasi myös, että USA:n liikenneympyrät eivät ole jakautuneet tasaisesti koko maahan. Floridassa niitä on 1 283, mutta Wyomingissa sekä Etelä- ja Pohjois-Dakotassa yhteensäkin alle 50 kappaletta.

Saksassa yhtä liikenneympyrää kohden on 313 tavallista risteystä. Isossa-Britanniassa vastaava luku on 127, kun taas Ranskassa joka 45:s risteys on liikenneympyrä. 

Saunderin ajatus siitä, että Kaliforniassa olisi vähemmän kiertoliittymiä kuin muualla Yhdysvalloissa ei kantanut pitkälle: Ainoastaan Floridassa on enemmän liikenneympyröitä kuin Kaliforniassa. 

Kaikkein tiheimmin liikenneympyröitä on Marylandissa. Saunder laski, että joka 363:s risteys on kiertoliittymä. Sen sijaan Etelä-Dakotassa autoilija ajaa keskimäärin lähes 23 000 risteyksestä ennen kuin kohtaa liikenneympyrän.

Mistä se sitten johtuu?

Iso-Britannia sai ensimmäiset "modernit" liikenneympyränsä 1960-luvulla. USA:n ensimmäinen kiertoliittymä otettiin käyttöön vuonna 1990 Nevadassa.

Liikenneympyräasiantuntija Lee Rodegerdts arvioi, että kiertoliittymien hyödyt eivät ole olleet laajalti tiedossa. Lisäksi liikennevaloilla on pitkät perinteet Yhdysvalloissa.

Eroja voidaan Rodegertsin mukaan selittää myös infrastruktuuriin käytetyillä investoinneilla. Turvallisuusnäkökulmasta tarkasteltuna liikenneympyrät ovat hyviä ratkaisuja perinteisiin risteyksiin verrattuna. Yhdysvalloissa turvallisuus ei ole välttämättä ollut ykkösprioriteetti risteyksien suunnittelussa.

Brittitoimittaja Stephen Beard on kuitenkin esittänyt kiistanalaisempia teorioita. Beardin teorian mukaan liikenneympyrät kukoistavat Isossa-Britanniassa, koska ne vaalivat peribrittiläisiä hyveitä: kompromissien tekemistä sekä yhteistyötä. 

– Yhdysvaltojen aggressiivisempi kulttuuri voi selittää liikenneympyröiden vähyyden, Beard sanoo.

Yhdysvallat ei kuitenkaan ole sivistyneistä valtioista ainoa, jossa liikenneympyrät ovat eräänlainen harvinaisuus. Myöskään Japanissa ei ole koettu minkäänlaista liikenneympyrähuumaa, sillä maan ensimmäiset liikenneympyrät otettiin käyttöön vasta vuonna 2014. 

Lähde: Citylab

Lisää aiheesta:

Osaisitko itse ajaa tässä? Kauniaisissa on risteys, jota poliisikin pitää "hieman haastavana" – tilalle tulee liikenneympyräSähköpotkulaudat kuumentavat tunteita suurkaupungeissa maailmalla – joesta löytyi 500 lautaa Kölnissä, Madridissa rikkeistä jopa 200 euron sakotPikkukaupunki sai ensimmäisen liikenneympyränsä, mutta kukaan ei näköjään tiedä, miten siinä pitäisi ajaaOnko tässä maailman levein moottoritie? 26-kaistainen valtaväylä on suorastaan epätodellinen ilmestysOnko näissä mitään järkeä? 10 erikoista liikennelakia YhdysvalloistaSaksalaismiehen hillitön selostus siitä, millaista on ajaa USA:ssa: "Se kenellä on isoin auto, menee ensin”
LiikenneAutotLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Liikenne
  • 21:04
    Turkki

    Kissa puussa -tilanne kärjistyi Turkissa: Kuski ajoi naisen päälle ja sai turpiinsa

  • 09:15
    Liikennevalvonta

    Pelkäätkö "peltipoliisia"? Komisario vastaa kysymykseen legendaarisesta cd-levykikasta

  • 06:38
    Pyöräily

    Yli satatuhatta ihmistä osoitti mieltään palestiinalaisten puolesta Madridissa, ympäriajon päätösetappi peruttiin

  • Eilen14:51
    Finnair

    Finnairin lento palasi Helsinkiin kahdesti teknisen vian vuoksi – kuuden tunnin viivästys

  • Eilen07:34
    Liikennevalvonta

    Poliisi kertoo, kuinka paljon Suomessa on kameratolppia – tämä on yleisin seuraamus, jos "räpsähtää"