Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Liikenne Helsinki-Vantaalla palautunut normaaliksi – hiihtolomalaisia varoitellaan silti: laukkusuman purkamiseen voi mennä vielä päiviä

Hiihtolomalaisia kehotetaan saapumaan hyvissä ajoin lentokentälle.
Hiihtolomalaisia kehotetaan saapumaan hyvissä ajoin lentokentälle.
Julkaistu 27.02.2020 16:44

MTV UUTISET – STT

Helsinki-Vantaan lentokentän laukkusuman purkamiseen menee vielä päiviä, ennakoi maahuolintayhtiö Swissportin toimitusjohtaja Tomi Viitanen. Suma syntyi, kun Swissportin kuormaajat marssivat ulos eilen. Työntekijät palasivat torstaina aamulla töihin, mutta laukkuja ehti kertyä paljon.

– Työ on käynnissä, siellä on ollut merkittävä määrä laukkuja. Varmasti sen suman purkaminen kestää vielä useita päiviä, Viitanen sanoi STT:lle.

Hän sanoi, ettei yhtiö odota perjantaiksi tai viikonlopuksi lisähäiriöitä.

– Mahdollisimman nopeasti yritämme saada laukut toimitettua. Pahoittelemme matkustajille aiheutunutta haittaa, Viitanen sanoi.

Osa Finnairin lennoista viivästyi aamulla, mutta liikenne palautui torstain aikana normaaliksi.

Finavian neuvo on, että hiihtolomakauden johdosta matkustajien kannattaa kuitenkin varata lisäaikaa, jos ovat lähdössä matkalle loppuviikosta.

– Kun on hiihtolomat, niin matkustajamäärä kasvaa. Ihan sujuvuuden takia kannattaa tulla vähän aikaisemmin, sanoi Finavian viestintäkoordinaattori Elina Suominen STT:lle.

Lentoyhtiöiltä kannattaa kysellä tarkempia neuvoja siitä, miten aikaisin kentälle pitäisi tulla, Suominen sanoi. Kentälle saapumisen ajankohtaan vaikuttaa matkakohde, lennon lähtöpäivä ja se, pitääkö mennä passintarkastuksen läpi.

– Oman lentoyhtiön tiedottamista kannattaa seurata, Suominen sanoi.

Sähköhammasharjat ja partakoneet otettava laukusta

Hiihtolomakaudella viivästyksiä voi syntyä siitäkin, että matkustajilla on mukanaan paljon ruumaan pantavia erikoismatkatavaroita, kuten suksipusseja.

Lisäksi turvatarkastuksessa on tullut muutoksia käytäntöihin, mistä voi aiheutua pitempiä jonoja. Jatkossa matkustajia pyydetään ottamaan kaikki akulla tai paristolla varustetut elektroniset laitteet pois käsimatkatavaroista ja panemaan erikseen tavarakaukaloon. Uusi käytäntö koskee kaikkia sähkölaitteita, joissa on akku tai paristot – tähän kuuluvat esimerkiksi sähköhammasharjat ja partakoneet.

Aiemmin riitti, että erikseen tarkastettaviksi otettiin puhelimet, tietokoneet ja kamerat.

Lisää aiheesta:

Syyslomamatka ulkomaille? Helsinki-Vantaan ruuhkatiedot näkee jo kotonaHelsinki-Vantaan ruuhkat helpottaneet, kuluttajaliitto selvittää vastuita myöhästymisistäHelsinki-Vantaan ruuhkat: Kaksi tuotetta nousi esiinHelsinki-Vantaalla varaudutaan turvatarkastuksen ruuhkiin koko syyskuun ajanHelsinki-Vantaalla tuntien jonot, pahin päivä vasta edessä – näin varaudut ruuhkiin lentokentälläHelsinki-Vantaan lentoasemalla teknisiä ongelmia – lähtöselvitys palautumassa normaaliksi, mutta ruuhkat jatkuvat ja matkatavarat saattavat jäädä jälkeen
VantaaHelsinkiMatkailuLentäminenTyötaistelutLakotKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Vantaa
  • ti22:27
    Taide

    Tältä näyttää yli 10 metriin Vantaalla kohoava, silmäänsä räpäyttävä korppi

  • 4.12.16:19
    Henkirikokset

    Äitinsä itsenäisyyspäivänä raa'asti murhannut mies oli syyntakeeton

  • 4.12.13:00
    Rakentaminen

    HS: Vantaalle tulossa 200 miljoonaa euroa maksava jättihalli

  • 3.12.22:31
    Lotto

    Vikinglotosta Suomeen yli 500 000 euron voitto

  • 2.12.13:19
    Liikennerikokset

    15-vuotias poika kuoli – Tikkurilan terassitörmäyksen syy selviämässä