Finavialta kerrotaan, että siirtymäaikaa varten resursseja lisättiin Helsinki-Vantaan lentokentällä, mutta nesterajoitusten muutoksesta tietämättömien matkustajien määrä yllätti.
Finavian matkustajapalveluista vastaava johtaja Hanna Hämäläinen kertoo, että jonoutuminen väheni jo torstain ja perjantain aikana, vaikka matkustajamäärät kasvavat tyypillisesti viikonloppua kohden.
– Toiminta on ollut erittäin sujuvaa torstaista sunnuntaihin. Toki seuraamme tilannetta kiireisinä aikoina, eli aamuisin kello 6–8 ja iltapäivisin kello 14–18.
Ruuhkien taustalla olivat syyskuun alussa muuttuneet nestesäännöt. Uusien EU-määräysten vuoksi suurin käsimatkatavaroissa sallittu nestepakkauksen koko on sata millilitraa.
Lisätyövoima ei auttanut
Hämäläinen kertoo, että Finavia oli varautunut työmäärän lisääntymiseen kuun vaihteessa lisäresurssein.
– Meille tuli kuitenkin yllätyksenä, kuinka paljon näitä nestepakkauksia käsimatkatavaroista löytyi.
Katso artikkelin alussa olevalta videolta, mitkä kaksi tuotetta aiheuttavat eniten ruuhkaa lentokentällä.
Hämäläisen mukaan alkuviikosta lähes joka toisella matkustajalla oli käsimatkatavaroissa yli sadan millilitran nestepakkauksia.
