Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Liika istuminen voi altistaa monille sairauksille – pienennä haittoja kuuden minuutin taktiikalla

1:24Onko töissä seisominen oikeasti terveellistä?Katso myös: Onko töissä seisominen oikeasti terveellistä?
Julkaistu 26.06.2021 09:55

UUTISPALVELU DUODECIM – MTV LIFESTYLE

Istuminen ja fyysisesti passiivinen elämäntapa voivat altistaa monille sairauksille, tutkimuksista tiedetään. Haittoja voi kuitenkin vähentää liikkumalla ja jaloittelemalla tunnin välein.

Tuoreen tutkimuksen perusteella pieni kuuden minuutin reippailu tunnin välein paransi tyypin 2 diabetesta sairastavien aterianjälkeisiä insuliini- ja glukoositasoja istumiskokeen aikana.

Tutkimukseen osallistui 23 tyypin 2 diabetesta potevaa keskimäärin 62-vuotiasta. Tutkimuksessa he kolmena eri ajankohtana joko istuivat seitsemän tuntia putkeen tai tekivät kevyitä jumppaliikeitä puolen tunnin tai tunnin välein.

Lue myös: Tutkimus tyrmää terveysharhan: Pelkkä päivittäinen lenkki ei pidennä elinikää – kolme tapaa liikkua riittävästi

Verrattuna seitsemän tunnin istumiseen tunnin välein tehdyt kuuden minuutin kevyet jumppaliikkeet laskivat istujien glukoosi- ja insuliinitasoja huomattavasti. Puolen tunnin välein tehdyt kolmen minuutin jumpat eivät auttaneet.

Tulokset julkaistiin Diabetes Care -lehdessä.

Aiemmissa tutkimuksissa fyysinen passiivisuus on liitetty muun muassa sydäntautiriskiin sekä suurempaan kuolleisuuteen. Istumisen vähentäminen ja pätkiminen on puolestaan liitetty terveysriskien pienentymiseen, mutta fyysisen passiivisuuden terveyshaitat näkyvät myös henkilöillä, jotka harrastavat liikuntaa.

Lue myös: Tutkimus: Tämä yhdistää painonpudotuksessa onnistuneita

Lue uusimmat lifestyle-artikkelit!

Copyright Duodecim 2021. Kaikki oikeudet pidätetään. Materiaalin uudelleen julkaisu ja edelleen levittäminen on kielletty ilman kirjallista lupaa.

Lisää aiheesta:

Tutkimus: Tähän aikaan päivästä kannattaa liikkua – pienentää diabetesriskiäTutkimus: Tällainen treeni voi pidentää elinikää Terveet kolmekymppiset pitivät kaksi rokuliviikkoa treenistä – näin käviHyviä uutisia istumatyöläisille: Puolen tunnin nyrkkisääntö vähentää istumisen haittoja ja pidentää elämääIstutko koko päivän töissä? Terveys kärsii, vaikka liikkuisit vapaa-ajallaKumoa istumisen haitat – näin usein pitäisi nousta ylös
Terveys ja hyvinvointiTutkimustuloksetLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Terveys ja hyvinvointi
  • 06:44
    Vitamiinit

    Reijo Laatikaiselta tärkeä muistutus monivitamiinipillereistä

  • Eilen09:07
    Väsymys

    Etkö meinaa herätä aamuisin? Unilääkäri neuvoo, miten käytät kirkasvalolamppua oikein

  • Eilen06:00
    Mielenterveys

    Marrasväsymys uuvuttaa suomalaisia – "Älytöntähän tämä on"

  • to20:37
    Ihmissuhteet

    Lily Allen julkaisi poikkeuksellisen kostoalbumin – kosto nöyryytyksestä helpottaa, mutta voi mennä yli

  • to18:52
    Sydänterveys

    Miten nukut? Tämä seikka yöllä voi lisätä sydänsairauksien riskiä