Jääkiekon SM-liiga käynnistyy tiistaina seitsemällä ottelulla. MTV Urheilun asiantuntija Karri Kivi ennakoi Liigaviikko-ohjelmassa sarjan voimasuhteita.
Katso pääkuvan paikalla olevalta videolta, mitkä joukkueet Karri Kivi sijoittaa SM-liigan pohjanelikkoon.
Mikkelin Jukurit on uudistunut täydellisesti sitten menestyksekkään viime kauden. Runkosarjassa viidenneksi sijoittunut mikkeliläisseura putosi lopulta puolivälierissä, kun Kärpät oli parempi kuudessa ottelussa.
LUE MYÖS: SM-liiga alkaa hämmentävällä sekamelskalla – Karri Kivi lataa täyslaidallisen: "Viedään se isoin ydin"
Kauden jälkeen joukkueessa lähes kaikki on mennyt uusiksi. Tulokasvalmentaja Marko Tuomainen korvaa menestyksen Mikkeliin tuoneen Olli Jokisen päävalmentajana. Pelajista poissa ovat esimerkiksi Niko Huuhtanen, Konsta Helenius, Pekka Jormakka, Patrik Puistola Michal Kovarcik ja Ondrej Kovarcik sekä moni muu.
Korvattavien pelaajien määrä ja laatu on ollut huima. Etenkin, kun Jukurit ilmoitti alkavan kauden pelaajabudjetikseen 1,5 miljoonaa euroa, eli 500 000 euroa vähemmän kuin viime kaudella.

