Lentokoneet katoavat – Miksi ihmeessä ne eivät välitä reaaliaikaista tietoa itsestään?
Kun AirAsian matkustajakone katosi sunnuntaina, sen musta laatikko ja tieto onnettomuuteen johtaneista tapahtumista hävisivät samalla.
Uutiskanava CNN esittääkin sivuillaan aiheellisen kysymyksen: Elämme aikaa, jossa Netflix ja musiikki striimataan suorana mobiililaitteisiimme. Kun lisäksi lentokoneissa on langattomat Wi-Fi yhteydet verkkoon, niin miksi ne eivät välitä lentotietojaan maahan reaaliajassa?
Teknologia lentotietojen reaaliaikaiseen lähettämiseen maan kamaralle todellakin on olemassa.
CNN kertoo esimerkkinä kanadalaisesta Flyht Aerospace Solutions -yhtiöstä, jonka kehittämä järjestelmä seuraa tietoja lentokoneen sijainnista, korkeudesta ja toiminnasta. Järjestelmä lähettää suorana striiminä tietoa, mikäli jotakin menee vikaan - oli kyse sitten pienistä ongelmista tai vakavista onnettomuusriskeistä.
Tällaista järjestelmää ei ollut käytössä kadonneessa AirAsian lentokoneessa. Jos järjestelmä olisi ollut koneessa, niin sen löytäminen olisi paljon helpompaa.
Lentotietojen striimauksesta keskusteltiin jo vuonna 2009, kun Air Francen kone syöksyi mereen. Koneen mustien laatikkojen etsintään kului kaksi vuotta.
Maaliskussa Malaysia Airlinesin lento 370 katosi. Kyseistä konetta ei ole vieläkään löydetty.
Malaysia Airlinesin koneen kadottua kanadalainen First Air -lentoyhtiö otti ensimmäisenä yhtiönä Flyhtin järjestelmän käyttöönsä kaikkiin koneisiinsa. Silti vastaavaa teknologiaa ei ole käytössä suurilla lentoyhtiöillä. Ja kysymys kuuluu jälleen: miksi ihmeessä?
Tähän on olemassa useita syitä. Ensinnäkin lentokoneet katoavat melko harvoin. Tosin viimeaikoina näin tuntuu käyneen usein.
Toisaalta tietojen laajamittainen livestriimaus kaikista lentokoneista loisi valtavan tietotulvan, jota voisi olla hankalaa analysoida.
Mutta asiantuntijoiden mukaan loppujen lopuksi kyse on kustannuksista.
– Lentoyhtiöt ovat varovaisia kustannusten suhteen. Yhtiöt eivät lisää ylimääräisiä turvatoimia, elleivät viranomaiset määrää niin, toteaa CNN:n ilmailualan analyytikko Mary Schiavo.
Flyht-yhtiö puolestaan toteaa, että sen järjestelmä maksaa vain noin 100 000 dollaria ja se on suunniteltu säästämään rahaa. Järjestelmän avulla lentoyhtiöt voivat seurata myös koneiden polttoaineen kulutusta, kun ne saavat tarkempaa ja konkreettisempaa tietoa asiasta. Jos taas lennon aikana tulee jotain vikaa, niin korjaavat osat ja mekaanikot saataisiin kentälle välittömästi paikalle.
Ilmailualan konsultti Michael Boyd uskoo, että lentoyhtiöt alkavat ottaa kyseisiä järjestelmiä käyttöön lähivuosina.
–Jos kerran GPS tietää missä autoni kulkee ja kännykkäni tietää missä minä olen, niin luulen että keksimme keinon myös paikantaa 747-koneen.
Uusimmat
-
11:13
Spotify julkisti jättimäisen irtisanomispaukun
-
11:06
Verotus ei korjaa apteekkien kilpailun puutetta –KKV: "Apteekkarien tulot nousevat niin suuriksi..."
-
11:05
Tähtipelaajalta järkyttävä kanuuna kärkiottelussa – selostaja äimistyi: "Likimain täydellinen"
-
11:02
Eini astelee Linnan juhliin ensimmäistä kertaa: "Vietin muutaman hiljaisen hetken"
-
11:00
Sakeat lumisateet mahdollisia rannikolla – muistatko vielä Merikarvian yli 70 sentin lumikertymän yhdessä päivässä?
-
10:50
Syyttäjä: Airiston Helmen toimintaa pyöritti vuosien ajan järjestäytynyt rikollisryhmä – peitekieli, ankaria sääntöjä ja salanimiä
-
10:46
Mäkihyppääjä meni vessaan – seuraavassa hetkessä kisa oli pilalla
-
10:35
Carly käyttää vain 114 euroa kuukaudessa ruokakauppaan: "Avain kaikkeen on, että..."
-
10:33
Seuraavien talviolympialaisten ympärillä iso kysymysmerkki – KOK ajaa kulisseissa omaa ratkaisuaan
-
10:30
Venäläisellä somekanavalla kasvaa protestiliike – "Palauttakaa miehemme, meille riittää!"
-
10:00
Yksin kotona -näyttelijä Macaulay Culkin sai Walk of Fame -tähden – tältä näyttelijä näyttää nyt
-
09:51
Ukrainan drone iski venäläiseen öljyvarikkoon – MTV seuraa Ukrainan sotaa
-
09:48
Jos haluat tämän joulukinkun, kannattaa toimia ripeästi
-
09:46
Poliisi pyytää havaintoja – nämä suharit eivät halunneet jäädä selvittämään tekemisiään
-
09:31
Ei herkille: Järkyttävä tilanne UFC:ssä nostatti raivoryöpyn – "Halusiko hän, että Bobby kuolee?"
-
09:13
HS: Suomalaisopiskelijan kandityö palkittiin maailman parhaana – pelkkä nimi saa kielen solmuun
-
09:07
Osinkotuloja kertyi eniten listaamattomista yhtiöistä – näille ikäluokille ja asuinalueille kertyi eniten
-
08:54
Masked Singer -hahmon maski tippui kesken esityksen – henkilöllisyys paljastui ennen aikojaan
-
08:48
Lehti: Leijonien kaksinkertainen MM-hopeamitalisti löysi työpaikan
-
08:48
Onko burnout nuorten aikuisten vitsaus? Tästä syystä moni uupuu jo ennen työelämää
-
Lataa lisää