Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lentohenkilökunta tyrmäsi Emilyn, 21, asun sopimattomaksi – uhkasivat poistaa lennolta

21-vuotias Emily O’Connor väittää, että lentohenkilökunta haukkui hänen lyhyen hihattoman toppinsa ja korkeavyötäröiset housunsa ”sopimattomaksi”.  Thomas Cook Airlines -lentoyhtiö pyytää anteeksi tapahtunutta.
21-vuotias Emily O’Connor väittää, että lentohenkilökunta haukkui hänen lyhyen hihattoman toppinsa ja korkeavyötäröiset housunsa ”sopimattomaksi”. Thomas Cook Airlines -lentoyhtiö pyytää anteeksi tapahtunutta.Shutterstock
Julkaistu 14.03.2019 20:31
Toimittajan kuva

Outi Jaatinen

outi.jaatinen@mtv.fi

Emily, 21, kirjoittaa Twitterissä, että lentohenkilökunta vaati häntä pukemaan ylleen jotain peittävämpää.

21-vuotias Emily O’Connor väittää, että lentohenkilökunta haukkui hänen lyhyen hihattoman toppinsa ja korkeavyötäröiset housunsa ”sopimattomiksi”. Hän kertoi asiasta Twitterissä. Aiheesta uutisoivat muun muassa BBC ja Fox News.

Brittiläinen Emily kertoo olleensa matkalla Birminghamista Teneriffalle Thomas Cook -yhtiön lennolla 12. maaliskuuta, kun viisi lentohenkilökunnan työntekijää ympäröi hänet. He sanoivat, että hänen pitäisi laittaa takki ylleen.

Emily väittää myös, että henkilökunta ei tehnyt mitään, kun miespuolinen matkustaja huusi: ”Suu kiinni, sinä säälittävä nainen”. Emilyn mukaan kyseinen mies solvasi häntä muutenkin.

Jos julkaisu ei näy, voit katsoa sen täältä.

Emilyn mukaan kukaan ei ollut turvatarkastuksissa. Hän väittää, että työntekijät pyysivät häntä pukemaan ylleen jotain peittävää. Hänen mukaansa he uhkasivat poistaa hänet lennolta, jos hän ei laittaisi takkia päälleen.

kommentoinut hänen vaatetustaan

– Serkkuni antoi minulle takin. He eivät jättäneet minua rauhaan ennen kuin puin sen päälleni, Emily kirjoittaa.

– He kommentoivat tilannetta kovaäänisten kautta, ja saivat minut pois tolaltani, Emily jatkaa.

Emily twiittasi aiheesta useamman kerran. Hän kertoo, että kaksi penkkiriviä taaempana istui mies, jolla oli hihaton paita ja shortsit.

– Hänelle ei sanottu mitään, Emily kirjoittaa.

Lentoyhtiö pyytää anteeksi

Thomas Cookin tiedottaja kommentoi asiaa Fox News -sivustolle lähettämässään tiedotteessa. Hän kertoo, että lentoyhtiö on pahoillaan siitä, että Emily järkyttyi.

– On selvää, että olisimme voineet hoitaa tilanteen paremmin, tiedottaja toteaa.

– Kuten useimmilla lentoyhtiöllä, myös meillä on linja siitä, mikä on säädyllistä pukeutumista. Tämä pätee kaikenikäisiin miehiin ja naisiin ketään syrjimättä. Työntekijämme ovat vaikean tehtävän edessä, kun heidän pitää noudattaa tätä linjausta. He eivät aina onnistu.

Thomas Cook -lentoyhtiön mukaan heidän käytäntönään on, että sopimattomat asusteet, mukaan lukien loukkaavat tekstit ja kuvat, ovat kiellettyjä heidän lennoillaan, jos vaatteiden vaihtaminen on mahdollista.

Lähteet: BBC.com, Yahoo.com, Foxnews.com

Lue myös: Saksalaisnainen heitettiin ulos kuntosalilta, koska "paljastava" toppi häiritsi miehiä: "Eivätkö he ennen ole nähneet naista?"

Lisää aiheesta:

Nainen joutui lennolla lentoemäntien silmätikuksi pukeutumisensa takia – poliisit odottivat määränpäässäSierran toppi oli liikaa lentotyöntekijälle – uhkasi jopa jättää pois lennolta: "En ole koskaan tuntenut oloani näin vihaiseksi"Playboy-malli uhattiin poistaa lennolta liian paljastavan asun vuoksi: "Koin oloni täysin nöyryytetyksi"Ylipainoinen perhe passitettiin turistiluokkaan businessluokan sijaan – lentoyhtiö puolustaa kantaansa: "Olen varma, että ymmärrätte"Kesäinen haalariasu tuomittiin sopimattomaksi lentomatkalle: "En voinut astua lennolle, ellen peitä avujani”Kanssamatkustaja riisui lentokoneessa housut, lentohenkilökunta ei tehnyt mitään: "Tästä tulee pitkä lento"
LentoyhtiötLentäminenMitä ihmettä?Kauneus ja tyyliLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lentoyhtiöt
  • Eilen07:14
    Finnair

    Finnair ei suostunut kuljettamaan pyörätuolia matkustamossa – asiakas syytti syrjinnästä

  • 14.10.21:05
    Lentokoneet

    Airbus A320 rökitti Boeingin suosikkikoneen

  • 13.10.19:37
    Finnair

    Finnair peruu tänään ja huomenna 40 lentoa erikoisesta syystä

  • 12.10.18:38
    Lentokoneet

    Lauri koki Venäjän häirinnän: Lentokone jouduttiin laittamaan pimeäksi

  • 29.9.20:15
    Ryanair

    Polttariporukka öykkäröi Ryanairin lennolla – lopputuloksena hätälasku