Suomen ja Itävallan MM-avauksessa nähdään veljesten välienselvittely, kun Leijonien Eeli Tolvanen kohtaa veljensä Atte Tolvasen.
Vuodesta 2021 itävaltalaisessa EC Salzburgin joukkueessa torjunut Atte Tolvanen, 30, sai hiljattain Itävallan kansalaisuuden ja tekee perjantaina MM-kisadebyyttinsä. Maaotteluita Tolvanen on ehtinyt pelata Itävallan paidassa kaksi kappaletta.
– Hienot fiilikset, että pääsee kokeilemaan, minkälaista tämä MM-kisameininki on, 30-vuotias maalivahti sanaili MTV Urheilun haastattelussa turnauksen alla.
Lue myös: Leijonien NHL-hyökkääjällä poikkeuksellinen tilanne MM-kisoissa – tätä harvoin näkee
Miten suomalaismaalivahti sitten päätyi Itävallan maalinsuulle? Kaikki alkoi noin vuosi sitten, kun Itävallan jääkiekkoliitosta tuli Tolvaselle kyselyä, kiinnostaisiko maan passin hankkiminen ja mahdollinen pelaaminen maajoukkueessa.
– Itävallan maajoukkueella on vähän maalivahtipulaa, ja olen tarpeksi hyvin vetänyt siellä, Tolvanen kuvailee.
– Totta kai kiinnosti. Just, että pääsee kisoihin vetämään ja pystyy auttamaan seurajoukkuetta, että ei vie enää ulkkaripaikkaa. Siinä oli pelkästään positiivisia (puolia) kaikille. Se oli hyvä ratkaisu.
Tolvanen on toden totta esiintynyt Itävallassa edukseen. Salzburg voitti tänä keväänä neljännen peräkkäisen maan mestaruutensa. Suomalaisvahti on valittu pudotuspelien arvokkaimmaksi pelaajaksi kolmeen kertaan.
Tolvasen mukaan sarjan kärjen taso on kova.
– Sanoisin, että meidän kärkijoukkueet olisivat varmaan top-6:ssa Liigassa, Tolvanen arvioi.
– Mutta sitten häntäpään joukkueet, siellä on vähän heikompaa tasoa. Ne eivät pysty kamppailemaan rahallisesti eikä muutenkaan isojen seurojen kanssa. Gäppi kärjen ja hännän välillä on aika iso.

