Lapsen henki oli vaakalaudalla: Kun keskellä ei-mitään sijaitsevan lentokentän valot pettivät, riensivät paikalliset apuun
Asiat olisivat voineet mennä pienessä alaskalaiskylässä pahasti päin prinkkalaa viime perjantaina, mutta kaikeksi onneksi paikalliset olivat tottuneet vetämään yhtä köyttä.
Igiugig on pieni, vain 70 asukkaan syrjäinen kylä Yhdysvaltain Alaskassa, jossa on totuttu auttamaan lähimmäisiä, sillä kaupunkiin ja lähimpään sairaalaan on matkaa peräti 450 kilometriä.
Yhteisöllisyydestä oli valtaisaa apua myös viime perjantaina, kun kylässä asuva lapsi kaipasi kiireellistä sairaalahoitoa. Koska maateitse apu ei olisi ehtinyt tarpeeksi nopeasti paikalle, hälytettiin tehtävälle lentokone.
Pelastuslentokone kohtasi kuitenkin ongelman yrittäessään laskeutua Igiugigin pienelle kentälle. Kiitoradan valot eivät nimittäin toimineet, eikä pilkkopimeässä ollut mitenkään mahdollista laskeutua turvallisesti.
Puoli kylää liikekannalle
Tavallisesti lentäjä voi kytkeä pienten ja syrjäisten kenttien valot päälle koneesta valmistautuessaan laskeutumaan, mutta tällä kertaa sekään ei onnistunut. Kiitoradan valoja ei saatu päälle myöskään manuaalisesti.
Lentokoneen oli kuitenkin pakko päästä laskeutumaan, jotta lapsi saataisiin asianmukaiseen hoitoon mahdollisimman nopeasti.
Siispä kyläläiset ajoivat kymmeniä autoja ja muita ajoneuvoja lentokentän laidalle ja valaisivat kiitoradan päästä päähän ajovaloillaan. Operaation onnistumisesta on kiittäminen henkilöä, joka soitti 32 puhelua ympäri kylää, jotta paikalle saatiin riittävästi ajoneuvoja.
Lentokone laskeutui turvallisesti ja lapsi ehti sairaalaan ajoissa. Lapsen tilan kerrotaan olleen vakava, mutta hän on jo päässyt kotiin.
Valot ovat taas toiminnassa
Viranomaisten mukaan lentokentän valot hajosivat ensimmäisen kerran helmikuussa, kun kiitoradan auraaja rikkoi ne vahingossa. Toukokuussa ne pettivät uudelleen sähkövian vuoksi. Niiden korjaus oli aloitettu jälleen viime viikolla, mutta työ oli perjantaina vielä kesken.
CNN kertoo, että eilen tiistaina valot saatiin jälleen toimintakuntoon.
Lähteet: CNN, The New York Times, KTOO
Uusimmat
-
17:29
Ruotsi luovuttamassa petoksista tuomitun miehen Turkille
-
17:27
Helsingin palkkakaaoksen keskiössä olevan Sarastian toimitusjohtaja myöntää virheet: "Olen äärimmäisen pahoillani"
-
17:18
Veroale ja inflaatio eivät saa Tehyä pakittamaan palkkavaatimuksissa, järjestö odottaa valtiota hätiin: "Työnantajan on vaikeaa viedä diiliä loppuun ilman rahaa"
-
17:15
Ruotsalaislähteet: Leo Komarovin ura jatkuu "Mamban" komennossa
-
17:05
Jyrki Sukula pitää viinitilaa ennätyshelteistä kärsivässä Italiassa: "Sato on aika minimaalinen" – monet riisinviljelijät siirtyneet maissiin, kun vesi ei riitä
-
17:01
MTV Uutiset kysyi someseuraajiltaan parhaita muistoja Vesa-Matti Loirista: "Monipuolinen ja herkkä multitalentti"
-
16:56
Tshekin senaatti antoi hyväksyntänsä Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyydelle – MTV seuraa Nato-jäsenyyden etenemistä
-
16:50
Samuli pyysi hetken mielijohteesta Veskulta nimmarin, aamulla paikalla oli tatuointi – neljä miestä kertoo tarinan Loiri-tatuointinsa takaa
-
16:43
Koulun aloittaneet oppilaat kertovat ystävien tärkeydestä: ”Jos ei oo kavereita, niin välkällä voi olla tosi vaikeaa löytää jotain, jonka kanssa voi leikkiä”
-
16:42
Junat Helsingin ja Joensuun välillä myöhässä järjestelmävian vuoksi
-
16:38
Riku Stenrosin koti ja ravintola tuhoutuivat Porvoon tulipalossa – "Se on kyllä entinen asunto"
-
16:38
YK:n pääsihteeri pyytää Venäjää ja Ukrainaa lopettamaan sotatoimet Zaporizhzhjan alueella – MTV seuraa sotaa
-
16:20
Fortum kertoo tarjonneensa Meri-Porin voimalaa seuraavan tehoreservikauden kilpailutukseen
-
16:11
Olkiluoto 3:n koekäyttö viivästyy automaatiopäivityksen takia kahdella viikolla
-
15:56
Edmonton Oilersin superfani Ben, 6, on kuollut – seurayhteisö suree syvästi
-
15:36
Näin julkkisten lapset aloittivat koulutiensä – katso suloiset kuvat: "Tätä päivää on odotettu"
-
15:29
Poliisilta lisätietoa Limingan turmasta: Nokkakolarissa kuoli alle 15-vuotias sähkömopon kuljettaja
-
15:29
Työpäivä on taas pulkassa, mutta mikä on "pulkka"? Tästä sanonta on saanut alkunsa
-
15:17
Hiihdon fluorivoidekielto siirtyi jälleen
-
15:11
Muutos Helsingin ja Turun väliseen junaliikenteeseen – poikkeusjärjestely voimassa jopa kahden vuoden ajan
-
Lataa lisää