Lapissa matkailu on merkittävä elinkeino. Talvimatkailulla menee hyvin, mutta kesällä turistit eivät tahdo löytää Suomen Lappiin, vaan matkustavat pohjoiseen pyrkiessään usein Norjaan.
Kesämatkailua on kehitetty jo pitkään Suomen Lapissa ja ensimmäiset hedelmät alkavat kypsyä.
Nimittäin tänä kesänä Kittilään lentää kaksi suoraa reittilentoa Keski-Euroopasta. Näillä Frankfurtin ja Zürichin kesälennoilla on iso merkitys jatkoa ajatellen.
Katseet kesälennoissa
Jos koneiden täyttöaste on hyvä, ja lentoyhtiöt ovat niihin tyytyväisiä, niin jatkoa todennäköisesti seuraa tulevina kesinä.
Jos taas Kittilä havaitaan kannattamattomaksi kesäkohteeksi, on Lapin matkailuyrittäjillä edessään entistä ankarammat markkinointiponnistelut.
– Tässä on nyt äärimmäisen tärkeää onnistua, jotta trendi jatkuisi ja tulevina kesinä tulisi aina vain enemmän lentoja ja niiden mukana matkailijoita, sanoo Tommy Sippo Visit Ylläksestä.
Tähän mennessä kesämatkailun eteen on tehty paljon töitä, mutta mutta muutama lento viikossa yhdelle kentälle ei tarkoita, että nyt voidaan ottaa rennommin.
– Minusta tämä on erittäin merkittävä ja tärkeä päänavaus kesämatkailulle. Nämä kesälennot ovat loistava mahdollisuus meille. Nyt vain täytyy jatkaa pitkäjänteistä työtä eteenpäin, sanoo hotelliketju Harriniva Oy:n toimitusjohtaja .


