Itärajan esteaitahanke etenee Rajavartioston mukaan suunnitelmien mukaisesti.
Rajavartiosto kertoo, että esteaidan, tiestön ja teknisen valvonnan rakentaminen ovat käynnissä koko laajuudessaan hankkeen kaikilla kohdealueilla Suomenlahden itärannalta aina Inarin Virtaniemeen.
Esteaitaa on tällä hetkellä pystyssä noin 120 kilometrin verran. Kokonaissuunnitelman mukaan esteaitaa rakennetaan noin 200 kilometrin matkalle Suomen 1 300 kilometriä pitkälle itärajalle. Koko esteaita on tarkoitus saada valmiiksi vuonna 2026 pääosan kohteista valmistuessa kesään mennessä.
Lue myös: Tuhannen maanomistajan omaisuutta lunastukseen itärajan esteaidan tieltä
Rajavartiolaitos kertoo, että pääosa esteestä tulee sijoittumaan kaakkoisrajalle, joka on rajojen valvonnan painopistealuetta. Koko rajan pituudelle estettä ei ole järkevää rakentaa.
Lapin rajavartioston alueen esteaidat valmistuvat vuoden loppuun mennessä. Lapissa aitaa tulee neljälle eri rajaosuudelle yhteensä kahdeksan kilometriä. Sallaan rakennettu esteaita alkaa olla valmis, ja sillä on pituuttaan suurempi merkitys rajavalvonnalle.
– Aita vahventaa rajojen valvontaa niillä alueilla, joissa me arvioimme, että välineellistetyn laittoman maahantulon uhka on suurin. Aita ei ole itsessään mikään sateentekijä, mutta se on osa meidän kokonaisvalvontajärjestelmäämme, kertoo Lapin rajavartioston apulaiskomentaja, everstiluutnantti Mikko Kauppila MTV Uutisille.
Kauppila kertoo, että aitaan saadaan uutta tekniikkaa ja uutta teknistä valvontaa, jotka yhdessä mahdollistavat sen, että Rajavartiolaitoksella on jatkuvasti tilannekuva siitä mitä tuolla teknisesti valvotulla aita-alueella tapahtuu itärajalla.
Esteaidan elinkaari on noin 50 vuotta, mutta tekninen valvontajärjestelmä joudutaan uusimaan noin kymmenen vuoden välein.

