Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lännen Media: Eläimet voivat MTK:n mukaan Suomen karjatiloilla huippuhyvin

Lehmiä parsinavetassa.
Lehmiä parsinavetassa.Lehtikuva
Julkaistu 27.05.2017 05:00

MTV UUTISET

Tuottajajärjestö MTK:n mukaan Suomen karjatiloilla eläinten hyvinvointi on nyt huipussaan. Asiasta uutisoi Lännen Media.

Maa- ja metsätaloustuottajain keskusliiton mukaan asia on mitattu monilla eri mittareilla. Liiton puheenjohtajan Juha Marttilan mukaan Suomi ja Ruotsi kulkevat kärjessä.

– Sikojen saparon leikkaaminen on kielletty EU-direktiivillä. Vain Suomi ja Ruotsi noudattavat vaatimusta. Siat voivat hyvin, sillä ne eivät pure toistensa saparoita. Toisin on muualla, Marttila toteaa Lännen Median haastattelussa.

Toinen mittari on Marttilan mukaan antibioottien käyttö. Suomessa antibiootteja käytetään erittäin vähän. Se kertoo siitä, että hyvinvointi on kohdallaan. Muualla on yleisesti tapana sekoittaa rutiininomaisesti juomaveteen ja rehuun antibiootteja. Antibioottien käyttö rehussa on eläindopingia.

Lain valmistelussa on puhuttu paljon parsinavetoista. MTK ei suoraan kannata niiden kieltämistä, koska ne häviävät muutoinkin. Tuore selvitys kertoo, että nykyisin lehmistä 49 prosenttia kuuluu parsinavetoihin. Vuonna 2022 määrä putoaa 18 prosenttiin.

Parsinavetassa lehmät on kiinnitetty jokainen omaan parteensa ja ne joutuvat olemaan navetassa paikallaan.

Lisää aiheesta:

Uusi eläinsuojelulaki aiheuttaa eripuraa maataloustuottajien ja eläinoikeustahojen välillä – "Kysymykset jätetty puolitiehen"
Koomikko vertasi eläintuottajia huumebisnekseen – suomalainen maidontuottaja Piia tyrmää ajatuksen, haluaa oikaista yleiset harhaluulot: "Hiton ylpeä siitä mitä teen"
Bulgaria ja Romania taistelevat nopeasti leviävää sikaruttoa vastaan – Suomessa viranomaiset ovat varpaillaan
Eläinsuojelujärjestöjä pettyneitä, koska turkistarhaus saa jatkua: "Kyllä moderni eläinsuojelulaki tähtäisi sen lopettamiseen"
Karmivat eläinkuvat Suomen tiloilta: Kynityillä kanoilla A4-arkin verran tilaa, porsaita ankeina ahtaissa häkeissä
Lehmiä ja emakkoja voi pitää viikkokausia paikallaan – ”Poikkeussäännöt vesittävät eläinsuojelulain”
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 00:01
    Talous

    Nyt se on laskettu: Hyvätuloisten ostovoima kasvaa, yksinhuoltajilla ja työttömillä heikkenee

  • Eilen20:05
    SDP

    Kaupunginvaltuutettu liioitteli tutkintoaan – SDP:n piiripomo: "meillä ei ollut tietoa"

  • Eilen19:35
    Viiden jälkeen

    Sami Hedberg yllätti Viiden jälkeen -ohjelman juontajat kesken loppujuonnon – "Ovi on tuolla"

  • Eilen18:21
    Rakentaminen

    Valtioneuvoston linnan sisäpihan talon saa purkaa

  • Eilen17:44
    Nokia

    Nvidialta miljardisijoitus Nokiaan – osakkeet huimassa nousussa