Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lakkosuma voi vaarantaa kasvun – "Pakko tehdä jotain ja nopeasti"

Lehtikuva
Julkaistu 09.12.2015 18:11
Toimittajan kuva

Leea Ollikainen

leea.ollikainen@mtv.fi

LeeaOlli

Pankkikonserni Nordean ennustus hauraasta 0,5 prosentin talouskasvusta ensi vuodelle ei kestä työmarkkinoilla uhkaavaa lakkojen sumaa.

– Jos tulee lakkoja paljon, silloin olemme pakkasen puolella ensi vuonna, sanoo Nordean ekonomisti Pasi Sorjonen.

Muuhun maailmaan verrattuna Suomen hyytyminen paikoilleen on outo ilmiö. Yleensä Suomen vahvojen vientimaiden Saksan, Ruotsin, Yhdysvaltojen ja Britannian kasvu kiskaisee myös Suomen viennin nousuun. Nyt niin ei ole käynyt. Muualla vanhoissa teollisuusmaissa talous kasvaa, mutta Suomi matelee ja ero muuhun maailmaan kasvaa.

– Muu maailma elää suhdannenousua tällä hetkellä ja Suomi ei. Eli tämä ei ole suhdanneongelma vaan rakenteellinen ongelma, painottaa Sorjonen.

Pakko tehdä jotain ja nopeasti

Yksi selitys on Suomen viennin rakenne. Vain kymmenen prosenttia viennistä on kulutustavaroita, joiden kysyntä pitää nyt yllä maailmantalouden kasvua. Suomessa valmistetaan koneita ja laitteita teollisuudelle, eikä niiden kysyntä ole nyt kasvanut.

– On pakko tehdä jotakin ja hyvin nopeasti, toteaa Sorjonen.

Viennin rakenteen muuttaminen kulutustavarapainotteisempaan suuntaan ei käy hetkessä. Eikä tilannetta helpota se, että hallitus on vähentänyt tutkimus- ja tuotekehityksen rahoitusta.

– Jos emme pääse tästä eteen päin, jäämme aivan täysin kelkasta ja silloin Suomen näkymä on todella surkea.

Nordean mukaan työmarkkinoiden joustoja ja ketteryyttä lisäävillä päätöksillä alkaa olla kiire. Maailmantalouden vauhti voi lässähtää muutamassa vuodessa tai sitten nousevat korot. Molemmat vaihtoehdot suitsivat kasvua.

– Vuonna 2018 Euroopan Keskuspankki EKP alkaa nostaa korkoja ja silloin alkaa olla jo myöhäistä, toteaa Sorjonen.

Nordean mukaan sisäinen devalvoituminen on jo alkanut Suomessa, sillä  esimerkiksi kuluttaja- ja tuottajahinnat laskevat jo hieman suhteessa euroalueeseen.

– Se parantaa meidän kustannuskilpailukykyämme, kun annetaan sen jatkua vielä muutaman vuoden.

Lisää aiheesta:

Analyysi: Keskuspankkien ennusteista kaatuu saavillinen kylmää vettä vaalipuheiden päälle – kitulias kasvu lisää painetta leikkauksilleYritysten huipputulosten taustalta löytyy kuluttajaa rokottava ilmiö – inflaatiota yritetään käyttää hyväksi, sanoo Etlan KangasharjuTaloustuntijoilta lohdullinen viesti: Korkojen noususta ei ole vielä pelkoa, vaikka talous kasvaa odotettua vauhdikkaammin yhteiskunnan avautuessaMaailmantalouden ongelmat saavuttaneet vihdoin Suomen vientiveturit – Mitä on tehtävissä?Liikanen: Elvyttäminen ei nyt auta – vuoden kuluttua tilanne voi olla pahempi Nordea ennustaa Suomelle kituliasta kasvua – "Perinteinen menoelvytys ei toimi"
Talous

Tuoreimmat aiheesta

Talous
  • Eilen21:12
    Politiikka

    Turun tunnin junasta sopu – Orpo Turun Sanomille: "Kyllä tämä on tässä"

  • Eilen18:47
    Teboil

    Teboilin vetoomukseen tyly vastaus

  • Eilen16:58
    Teboil

    Kuljetusala huolestui: Teboilin kaatuminen tuo katveita diesel-karttaan

  • Eilen16:34
    Politiikka

    Hallitus haluaa kieltää kauppojen omien tuotemerkkien suosimisen

  • Eilen15:58
    Marimekko

    Tukkumyynti nosti Marimekon tulosta – liikevoitto kasvoi 14 prosenttia