Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

THL:n kysely: Lähes puolessa vanhuspalveluiden yksiköistä havaittu asiakkaiden kaltoinkohtelua

7:30Miksi vanhukset eivät pääse ympärivuorokautiseen hoitoon? Nämä ovat hoitojonojen syytKatso myös: Miksi vanhukset eivät pääse ympärivuorokautiseen hoitoon? Nämä ovat hoitojonojen syyt
Julkaistu 08.09.2023 02:00

MTV UUTISET

Lähes puolet eli 47 prosenttia vanhuspalveluiden toimintayksiköistä on havainnut asiakkaidensa kaltoinkohtelua, selviää Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) kyselystä.

Kotihoidon yksiköiden raportoima kaltoinkohtelija on yleisimmin omainen tai läheinen ja ympärivuorokautisen hoidon yksiköissä toinen asiakas.

Kyselyyn vastasivat toukokuussa noin 2  750 toimintayksikön esi- tai vastuuhenkilöt. Vastaukset kuvaavat ilmiön yleisyyttä yleisellä tasolla, eivät kaltoinkohtelutilanteiden määrää.

Kotihoidon yksiköistä 43 prosentissa raportoitiin läheisen tekemää kaltoinkohtelua. Ympärivuorokautisen hoidon yksiköistä 44 prosentissa raportoitiin asiakkaan tekemästä kaltoinkohtelusta.

Asiakkaita kaltoinkohtelevasta henkilöstöstä oli vähemmän havaintoja. Henkilöstön tekemää kaltoinkohtelua raportoitiin kotihoidossa kolmessa prosentissa ja ympärivuorokautisessa hoidossa seitsemässä prosentissa yksiköistä.

Lue myös: Professori vaatii vanhuksille lakisääteistä oikeutta palveluihin – nämä ovat kolme suurinta ongelmaa

Läheiset voivat kuormittua kotihoidossa

Kotihoidossa tapahtuvan kaltoinkohtelun taustalla voi olla läheisen kuormittuminen. Läheinen voi rasittua esimerkiksi muistisairaan jatkuvasta ohjauksen tarpeesta ja käyttäytymisen muutoksista.

Kotihoitoa on lisätty ja entistä pidemmälle edenneitä muistisairauksia hoidetaan kotona.

–  Yhteiskunnassa ei ole ehkä riittävästi huomioitu tästä omaisille aiheutuvaa kuormitusta. Tulosten perusteella läheisille annettavaa tukea tulisi lisätä, kertoo johtava asiantuntija Anna-Mari Aalto THL:n tiedotteessa.

Läheisten olisi Aallon mukaan tärkeää saada muun muassa lepohetkiä ja vertaistukea.

Aallon mukaan kaltoinkohtelua tulisi selvittää tarkemmin ja keinoja sen ehkäisyyn ja tunnistamiseen olisi keskeistä löytää.

–  Jokaisella iäkkäällä on oltava oikeus turvalliseen elämään, Aalto toteaa.

Lue myös juttu huhtikuun alusta: Vanhuspalveluiden henkilöstömitoitus tiukentuu tänään

Ohjeistus usein puutteellista

THL:n horisontaalitoiminnan johtavan asiantuntijan Minna-Liisa Luoman mukaan aiemmissa tutkimuksissa on havaittu, että liian vähäisen henkilöstömäärän luoma kiire ja vakituisen henkilöstön riittämättömyys lisäävät kaltoinkohtelun riskiä hoivayksiköissä.

–  Myös puutteet ohjeistuksessa ja osaamisessa ovat riskitekijä, Luoma toteaa THL:n tiedotteessa.

Kyselyn perusteella kolmannes yksiköistä ei ollut ohjeistanut henkilöstöään riittävästi kaltoinkohtelun kohtaamisesta ja siihen liittyvästä yhteistyöstä viranomaisten kanssa.

Luoman mukaan suuri osa kaltoinkohtelusta jää edelleen tunnistamatta. Kaltoinkohdeltu ei usein halua tai uskalla tuoda asiaa esiin, ja lähisuhdeväkivalta on voinut alkaa jo ennen vanhuspalveluiden asiakkuutta.

–  On keskeistä, että henkilöstöllä on riittävä ammattitaito ja osaaminen ennakoida riskitilanteita ja havaita kaltoinkohtelu. Lisäksi tarvitaan ohjeistusta, miten tilanteessa toimitaan, Luoma sanoo.

Lue myös: Otkes: Ikääntyneiden omaishoitajien toimintakykyä ja kuormitusta seurattava paremmin

Lisää aiheesta:

Ikääntyneiden huoli-ilmoitus tunnetaan Suomessa huonosti – pyrkimyksenä lastensuojeluilmoituksen tapainen käyttöTHL: Ikääntyneiden asema on ollut hyvin haavoittuvainen koronakriisin aikanaLiki puolet lähi- ja perushoitajista on huolissaan asiakkaittensa turvallisuudesta – "Jatkuva huoli korostui erityisesti yötyössä"THL:n tutkimus: Yksityisellä puolella vanhukset saavat selvästi enemmän ulkoilua ja virikkeitä – julkisella hoitajia hieman enemmänVanhusten kaltoinkohtelu järkyttää: "Toisen asukkaan peppua pestään metrin päässä – onko tämä inhimillistä?"Valviran suurtutkimus paljastaa: Osa hoitajista näkee vanhusten kovakouraista kohtelua päivittäin
VanhustenhoitoVanhuksetSosiaalipalvelutTHLKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Vanhustenhoito
  • pe22:43
    Vapaaehtoistyö

    Puhuva papukaija Papu ei sanonut vanhuksille sanaakaan – eikä tarvinnutkaan

  • 27.9.08:16
    Sote

    Noin 2 000 vanhusta odotti hoivapaikkaa kesäkuun lopussa – lähes 800 joutui vuoden alkupuolella odottamaan kauemmin kuin laki sallii

  • 16.9.06:43
    Terveydenhuolto

    Mistä rahat vanhustenhoitoon? Yli 84-vuotiaiden määrä kaksinkertaistuu Suomessa

  • 29.8.16:45
    Sairaudet ja taudit

    Espoolaisessa hoivakodissa tuberkuloositapaus – lähes sata altistunutta

  • 27.6.11:05
    Terveydenhuolto

    THL: Vanhustenhoitajia vähennetty tuhansilla, hoivaa tarvitsevien määrä ennallaan