Lähes puolet eli 47 prosenttia vanhuspalveluiden toimintayksiköistä on havainnut asiakkaidensa kaltoinkohtelua, selviää Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) kyselystä.
Kotihoidon yksiköiden raportoima kaltoinkohtelija on yleisimmin omainen tai läheinen ja ympärivuorokautisen hoidon yksiköissä toinen asiakas.
Kyselyyn vastasivat toukokuussa noin 2 750 toimintayksikön esi- tai vastuuhenkilöt. Vastaukset kuvaavat ilmiön yleisyyttä yleisellä tasolla, eivät kaltoinkohtelutilanteiden määrää.
Kotihoidon yksiköistä 43 prosentissa raportoitiin läheisen tekemää kaltoinkohtelua. Ympärivuorokautisen hoidon yksiköistä 44 prosentissa raportoitiin asiakkaan tekemästä kaltoinkohtelusta.
Asiakkaita kaltoinkohtelevasta henkilöstöstä oli vähemmän havaintoja. Henkilöstön tekemää kaltoinkohtelua raportoitiin kotihoidossa kolmessa prosentissa ja ympärivuorokautisessa hoidossa seitsemässä prosentissa yksiköistä.
Lue myös: Professori vaatii vanhuksille lakisääteistä oikeutta palveluihin – nämä ovat kolme suurinta ongelmaa
Läheiset voivat kuormittua kotihoidossa
Kotihoidossa tapahtuvan kaltoinkohtelun taustalla voi olla läheisen kuormittuminen. Läheinen voi rasittua esimerkiksi muistisairaan jatkuvasta ohjauksen tarpeesta ja käyttäytymisen muutoksista.
Kotihoitoa on lisätty ja entistä pidemmälle edenneitä muistisairauksia hoidetaan kotona.