Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

"Lähes kymmeneen vuoteen ei ole ollut näin vähän vähennyksiä" – SAK:n mukaan irtisanomisten määrä on jäämässä pienemmäksi kuin vuosiin

7:44Työnantajan oikeudet irtisanoa
Julkaistu 27.11.2018 15:20

MTV UUTISET – KAUPPALEHTI

Irtisanomisien määrä vaikuttaa jäävän myös tänä vuonna poikkeuksellisen pieniin lukemiin, ilmenee SAK:n tilastoista.

Yllä Huomenta Suomen keskustelua työnantajan oikeudesta irtisanomiseen.

Viime vuonna Suomessa vähennettiin yt-neuvottelujen päätteeksi 3 276 työntekijää, mikä oli SAK:n mittaushistorian alhaisin luku. Heistä 2 561 kuuli töidensä päättymisestä tammi–syyskuussa. Tänä vuonna tammi–syyskuussa työnsä menetti 2 438 henkilöä, ilmenee SAK:n tilastoista. Se on 123 henkilöä vähemmän kuin viime vuonna vastaavana ajanjaksona.

– Lähes kymmeneen vuoteen ei ole ollut näin vähän vähennyksiä, sanoo SAK:n työehtoasiantuntija Ismo Kokko.

Kokon mukaan talouskasvulla vaikuttaa olevan selvä yhteys yt-neuvotteluissa vähennettyjen määrään.

– Kun taloudessa menee hyvin, niin irtisanomisiakin on vähemmän. Näitä lukuja katsoessa näyttää siltä, että työllisyyttäkin parantaa taloussuhdanne, viennin vetäminen, investointien liikkeelle lähteminen ja tämän tyyppiset asiat, Kokko sanoo.

Eniten on lähtenyt nokialaisia

Kuluvan vuoden tammi–syyskuussa eniten työntekijöitä joutui lähtemään Nokialta, joka on vähentänyt tuhansia ihmisiä vuosituhannen vaihtumisen jälkeen.

Tammi–syyskuussa Nokia on kertonut SAK:n mukaan yhteensä yli 400 työntekijän työtaipaleen päättymisestä. Syyskuun jälkeen Nokia kertovansa uusista säästötavoitteistaan, joiden tarkoituksena on säästää 700 miljoonan euroa vuodessa. Yhtiö ei kertonut, kuinka monelta loppuu työt.

Nokian lisäksi seitsemän muuta yhtiötä on ilmoittanut tammi–syyskuussa yli 100 henkilön vähennyksistä. Esimerkiksi Tuko Logistics kertoi 170 vähennyksestä, HKScan 165 henkilön töiden päättymisestä ja General Electric 134 lähtemisestä.

Viime vuonna eniten työntekijöitä vähensi Kesko Oyj, jonka yt-neuvottelujen päätteeksi yli 200 Siwojen ja Valintatalojen työntekijää joutui jättämään työnsä.

Viime vuonna Tieto vähensi 178 työntekijää, Nokia 170 ja Telia Finland 112.

Ennätys edessä?

Loppuvuosi näyttää, onko vuosi 2018 ennätyksellisen alhainen irtisanomisien kannalta. Se ei ole aivan varmaa, koska syyskuun jälkeen useampi yhtiö on ilmoittanut yt-neuvotteluista ja vuotta on vielä jäljellä.

SAK:n tammi–syyskuun tilastossa ei näy esimerkiksi Venatorin yt-neuvotteluiden tulos, koska se tuli julki marraskuussa. Venator sulkee Porin tehtaan ja vähentää 253 henkilöä. Myös esimerkiksi Kone, Ikea ja Technotree ovat kertoneet yt-neuvotteluista syyskuun jälkeen.

Viime vuonna ilmoitukset vähennyksistä painottuivat vuoden alkupuoliskolle.

Ensi vuoden tilanne riippuu SAK:n Kokon mukaan taloustilanteesta. Talouskasvun on ennakoitu hidastuvan, mutta jatkuvan.

– Jos kasvu pysyy tuolla 2,5 prosentin tuntumassa ja pikkaisen paremmalla puolella, sanoisin, että kyllä sen pitäisi työmarkkinaan ja työllisyystilanteeseen vielä heijastua positiivisesti. En ole huolissani, Kokko kertoo.

Toistaiseksi SAK ei ole havainnut isompaa yt-neuvottelujen aaltoa, jonka taustalla olisi selkeästi digitalisaation tuomat rakenteelliset muutokset.

– Pidemmällä aikavälillä ne näkyvät jo melko suurella varmuudella. Siihen pitäisikin varautua näinä hyvinä aikoina, Kokko sanoo.

Lisää aiheesta:

Muutos- ja yt-neuvotteluilmoitusten virta käy vuolaana – onko toivoa jo paremmasta?Tuoko koronan toinen aalto massairtisanomisia? SAK: Elokuussa vähemmän yt-neuvotteluja kuin keväällä – kaksi kärsijää erottuu koko vuoden tilastossaFinnairin 1 000 henkeä koskevista yt-neuvotteluista tulossa viime aikojen massiivisimmat – irtisanomiset koettelevat nyt muitakin liikenneyhtiöitäMTV Uutiset seuraa koronan iskua talouteen: Suomen bruttokansantuotteen povataan syöksyvän 7 prosenttia tänä vuonna, Tallink irtisanoo Virossa 190 työntekijääUutissuomalainen: Harvinaisen vähän ihmisiä yt-neuvottelujen piirissä – viimeksi näin hyvä tilanne vuonna 2008Stockmann irtisanoo 300, usko menestykseen hiipuu – "Osaavia asiantuntijoita laitetaan rajusti pihalle"
TyöllisyysSAKTyöKauppalehtiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Työllisyys
  • ke14:39
    Työttömyys

    Professori: Kuntien sakkomaksut valtiolle pitäisi lopettaa – rahat työllistämiseen

  • ke11:47
    Työelämä

    Useampi kuin joka kolmas nuori harkitsee muuttoa ulkomaille työn perässä, kysely paljastaa

  • 26.10.05:00
    Työttömyys

    Asiantuntija: Työttömyyden hinta repesi jo 11 miljardiin – hallitukselle pikainen vaatimus

  • 21.10.18:16
    Työttömyys

    Työttömyyden kasvu pysähtyi syyskuussa – "Jonkinlaista toivoa on"

  • 21.10.17:00
    Muutosneuvottelut

    Hilla Group aloittaa muutosneuvottelut useissa paikallislehdissä Tunturi-Lapissa ja Kainuussa