Yhdysvalloissa liittovaltion ja osavaltiotason kilpailuviranomaiset nostivat keskiviikkona oikeusjutut sosiaalisen median jättiläisyhtiö Facebookia vastaan.
Viranomaiset pyrkivät kampeamaan kuvapalvelu Instagramin ja viestintäpalvelu Whatsappin Facebookin omistuksesta.
Facebookia syytetään kilpailulainsäädännön rikkomisesta ja valta-asemansa väärinkäytöstä.
Yhdysvaltain kauppakomission FTC:n edustaja kommentoi, että Facebookin toiminta on riistänyt kuluttajilta vapaan kilpailun edut.
– Tavoitteenamme on suitsia Facebookin kilpailuvastaista käytöstä ja palauttaa kilpailullisuus, jotta innovaatio voi kukoistaa, sanoi FTC:n Ian Conner.
Liittovaltion virasto FTC:n ohella erillisen kanteen nosti 48 osavaltion ja territorion kilpailuviranomaisten muodostama ryhmä.
Mukana ovat siis lähes kaikki Yhdysvaltain osavaltiot.
– Lähes vuosikymmenen ajan Facebook on käyttänyt valta-asemaansa ja monopolinsa voimaa pienempien kilpailijoidensa murskaamiseen ja kilpailun tukahduttamiseen tavallisten käyttäjien kustannuksella, sanoi ryhmää johtava New Yorkin oikeusministeri Letitia James.
Katso alla oleva video: Mitä Yhdysvaltaltain teknologiajättien kuulemisesta jäi käteen? Tämän takia Facebook, Google, Amazon ja Apple ovat suurennuslasin alla.
