USA:n kongressi on pyytänyt Facebookia pysäyttämään kryptovaluutta Libran kehityksen, kunnes lainsäätäjät ovat ehtineet tutkia yhtiön toimien seuraukset, kertoo The Guardian.
Lainsäätäjät sanovat tarvitsevansa aikaa tutkiakseen kryptovaluuttaa ja sen mahdollisia vaikutuksia.
– Hajanaiset tiedot paljastavat riskien valtavan mittaluokan ja suojaavan sääntelyn selkeän puutteen, sanotaan edustajainhuoneen yhtiölle lähettämässä kirjeessä.
Edustajahuoneen taloudellisten asioiden komitean demokraattijohtajat ovat lähettäneet kirjeen Facebookin toimitusjohtaja-perustaja Mark Zuckerbergille, yhtiön operatiiviselle johtajalle Sheryl Sandbergille sekä Libran johtajalle David Marcusille.
– Koska Facebook on käytössä jo yli neljänneksellä maailman väestöstä, on välttämätöntä, että Facebook yhteistyökumppaneineen keskeyttää toimeenpanosuunnitelmat välittömästi, kunnes sääntelijät ja kongressi ovat saaneet mahdollisuuden tutkia asiaa ja ryhtyä toimiin, kirjeessä sanotaan.
– Lykkäyksen aikana aiomme pitää julkisia kuulemisia kryptovaluuttaan pohjaavien toimien riskeistä ja eduista sekä tutkia lainsäädäntöön liittyviä ratkaisuja.
Libran taustalla useita jättiyrityksiä
Jos Facebook ei keskeytä Libran valmistelua ennen kuin kongressi ennättää näihin toimiin, muodostaisi se kirjeen mukaan riskin uudesta talousjärjestelmästä, joka on liian suuri kaatuakseen .