Lääkärit luulivat vatsakipuja ummetukseksi – 9-vuotiaalla tytöllä olikin munasarjasyöpä

9-vuotiaan Kayleen vatsakipujen syyksi paljastui munasarjasyöpä. Neljän kuukauden hoitojen jälkeen tyttö sai terveen paperit.
9-vuotias yhdysvaltalainen Kaylee Tolleson oli kärsinyt vatsakivuista useamman kuukauden.Aluksi lääkärit luulivat tytön kärsivän vain ummetuksesta, kertoo ABC7NY.
Ultraäänitutkimuksessa paljastui kuitenkin karu totuus: tytöllä oli 10 sentin kokoinen kasvain. 25. maaliskuuta Kayleella todettiin munasarjasyöpä.
Viikon päästä Kayleelle tehtiin leikkaus, jossa kasvain poistettiin. Paria viikkoa myöhemmin kävi ilmi, että syöpä oli levinnyt vatsan alueelle. Hän tarvitsi kemoterapiaa.
– Koko hänen elämänsä kääntyi ylösalaisin. Häneltä vietiin kaikki: luistelu, partio… hän ei voinut leikkiä pihalla, äiti Kelly kertoi Good Morning America -ohjelmassa.
Kayleen koulunkäynti pistettiin tauolle. Häneltä jäi yhdeksän viikkoa kolmannesta luokasta suorittamatta.
"Oikea tunteiden vuoristorata!"
Neljä kuukautta kestäneiden hoitojen jälkeen lääkärit totesivat, että tytöllä ei ollut enää syöpää. Hän ryntäsi soittamaan sairaalan kelloa, jota soitetaan merkiksi siitä, että joku on parantunut syövästä.
– Tuntuu ihmeelliseltä soittaa kelloa, koska kaikki tietävät, että olen saanut kemoterapian päätökseen ja olen parantunut, tyttö kertoi Texasin lastensairaalassa antamassaan haastattelussa.
Jos kuva ei näy, voit katsoa sen täältä.
– Tämä on ollut oikea tunteiden vuoristorata!
Tyttö odottaa innolla, että pääsee takaisin kouluun ja harrastusten pariin.
Lähteet: Abc7ny.com, Abc13.com, Goodmorningamerica.com
Uusimmat
-
06:59
Jopa puolet Suomen luontotyypeistä on uhattuna – tutkijat vaativat toimia ennen kuin on myöhäistä: "Elämme avainhetkiä"
-
06:48
Indonesia tarjoutuu toimimaan diplomaattisena siltana Ukrainan ja Venäjän välillä – MTV seuraa sotaa
-
06:45
Viro rakentaa aitaa ja Norjassa valvoo armeija – muuttaako Nato-jäsenyys rajavalvontaamme? Näin vastaa Rajavartiolaitos
-
06:30
Kimi Räikkösen uran käsittely kuohuttaa – fanit ovat kypsymässä F1-sarjan toimintaan
-
06:27
USA:n ja Meksikon halvimmat Hyundait laitettiin vastakkain: "Tämä on herätys kuluttajille, lainsäätäjille ja autovalmistajille"
-
06:24
Suomalaisjuoksijalta komea veto Timanttiliigassa – kaikkien aikojen tilastossa kolmanneksi
-
06:12
Suviseurat alkavat tänään Lopella – 76 000 ihmisen odotetaan osallistuvan tapahtumaan
-
06:01
Oliko sarjahukuttaja Pekka Seppäsellä uhreja jopa tiedettyä enemmän? "Hän kertoi yhdelle uhreistaan, että oli tappanut isänsä"
-
05:59
Ulkorajaliikenteen koronarajoitukset päättyneet – Suomeen saapuvilta ei enää edellytetä rokotus- tai koronatestitodistuksia
-
05:49
EU:n kiertävä puheenjohtajuus siirtyy Tshekille – lupaa jatkaa Ukrainan tukemista
-
05:45
Uniikkia kuvaa NHL-mestaruusjuhlista – Mikko Rantanen ja Artturi Lehkonen villitsivät yleisömeren
-
05:37
Mätkyjen ensimmäinen eräpäivä on tänään – valtion kassaan pitäisi kilahtaa yhteensä 85 miljoonaa euroa
-
05:29
Tuska valtaa Helsingin kahden vuoden koronapaussin jälkeen – "Yleisöennätys voi hyvinkin mennä nyt rikki"
-
01:00
Ilmastolain ohelle on tehtävä luontolaki: "Jos luontokatoa ei pysäytetä, niin silloin todellakin talous sakkaa"
-
23:07
Hurja temppu! Katso: Armand Duplantis täräytti maailmanennätyksen kotiyleisön edessä
-
23:04
Kuvernööri: Tilanne Lysytshanskissa on äärimmäisen vaikea – MTV seuraa sotaa
-
22:36
Turkki toimii vastahankaisesti testatakseen mahtiaan: "Turkki on kerännyt viime vuosina kovaa valtaa, mitä saa tekemällä muiden "likaisia töitä'"
-
22:30
Turkin kanssa solmittu sopimus saattaa aiheuttaa myöhemmin ongelmia: "Epäselvää, mistä tässä oikein sovittiin"
-
22:15
Sointu Borg juhlii 30-vuotissyntymäpäiviään – poseeraa raikkaassa kuvassa: "Aattelin vetästä kolmen päivän discon"
-
21:56
Erdogan: Suomen ja Ruotsin täytyy noudattaa lupauksiaan, muuten Turkki ei ratifioi jäsenyyttä – Ruotsi: "Kansalaisia ei luovuteta"
-
Lataa lisää