Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lääkäri ihmettelee sähköpotkulautojen talvikäyttöä – "Se on hirvittävän arvaamaton liukkaalla kelillä"

9:49Sähköpotkulaudat pysyvät kaduilla läpi talven – Helsingin kaupungin edustaja arvioi, mitä laudoista lumessa seuraaHelsingin kaupungin liikenne- ja katusuunnittelupäällikkö Reetta Putkonen korosti MTV Uutiset Livessä kypärän käytön ja liikennesääntöjen noudattamisen merkitystä potkulautojen käytössä.
Julkaistu 18.11.2019 06:03

MTV UUTISET – KAUPPALEHTI

Sähköpotkulaudat tulivat Tampereen katukuvaan tänä kesänä. Se on näkynyt Tampereen yliopistollisen sairaalan ensiavussa Acutassa. Tampereella on tapahtunut lukuisia sairaalahoitoa vaativia skuuttionnettomuuksia.

Sekä Tier että Voi kertoivat lokakuussa pitävänsä sähköpotkulaudat Tampereella läpi talven.

Acutan ylilääkäri Sami Mustajoki näkee sähköpotkulaudoissa ja niiden talvikäytössä selvän vaaranpaikan.

– Olen suoraan sanoen ihmetellyt, että näitä lautoja ei ole kerätty pois. Koska siinä on sileät renkaat ja se on kaksipyöräinen vempele, se on hirvittävän arvaamaton liukkaalla kelillä.

Lue myös: Sähköpotkulaudoille tuleva talvi on Helsingissä ensimmäinen – markkinointijohtaja ei näe liukkaudessa turvallisuusriskiä: "Tukholmassa talvi meni hyvin"

Sähköpotkulaudalla tapahtuneita onnettomuuksia ei tilastoida Acutassa erikseen, vaan ne lasketaan samaan kategoriaan kuin esimerkiksi polkupyöräonnettomuudet. Mustajoki kuitenkin kertoo, että lautailuonnettomuudet ovat näkyneet selvästi Acutassa.

– Onnettomuuksia on ollut paljon kesän mittaan, mutta sitä en tiedä, ovatko potkulaudat nousseet tässä liukkailla vielä erityisesti esiin, Mustajoki sanoo.

Monet sähköpotkulaudoissa loukkaantuneista ovat ajaneet päihtyneinä. Pääsääntöisesti loukkaantuneet ovat nuoria aikuisia.

Tilastointi käyntiin ensi vuonna

Mustajoki sanoo, että suunnitteilla on, että ensiavussa aloitetaan vuodenvaihteessa potkulautailuonnettomuuksien tilastointi.

Koska sähköpotkulaudalla loukkaantuneiden määrää ei tilastoida, sairaala joutuu tekemään onnettomuusmääristä karkeita arvioita yksittäisten lääkärien havaintojen perusteella.

Esimerkiksi helsinkiläisessä Töölön sairaalassa aloitettiin tukkimiehen kirjanpito heti, kun laudat tulivat Helsinkiin. Koska Tampereella niin ei ole toimittu, tarkkaa tietoa laudoilla tapahtuneista onnettomuuksista ei ole.

Lue myös: Helsinki toivottaa sähköpotkulaudat tervetulleiksi talveksi, mutta onnettomuusriski liukkailla kaduilla on tosiasia: "Ei tilanne varmaan ainakaan parane"

Tilastointi on tärkeää, jotta onnettomuuksista ja niiden trendeistä saadaan tarkkaa tietoa.

– Se tuo painetta myös lisätä laitteen käytölle tiukempaa kontrollia. Sähköpotkulautailu näyttää kadulla kävelevälle maallikolle olevan aika holtitonta välillä.

Polkupyöräonnettomuuksia silti yhä enemmän

Mustajoki sanoo, että tuntuma on se, että polkupyöräonnettomuuksia tapahtui edelleen selvästi enemmän kuin sähköpotkulautaonnettomuuksia. Se johtuu todennäköisesti siitä, että pyöräilijöitä on huomattavasti enemmän.

– Kumpi on vaarallisempi väline, sitä en pysty sanomaan. Näppituntuma on se, että sähköpotkulaudalla tapahtuu enemmän onnettomuuksia per ajettu minuutti tai kilometri. Mutta tutkimustietoa asiasta ei ole.

Tampereella on tapahtunut kohtalaisen vakavia sähköpotkulautaonnettomuuksia, jotka ovat vaatineet sairaalahoitoa. Mustajoki kertoo, että vastaan on tullut esimerkiksi suhteellisen vakavia päävammoja ja esimerkiksi hampaiden katkeamisia.

– Ei ole tiedossa, että yhtään leikkaushoitoa vaativaa luunmurtumaa olisi ollut, mutta muita murtumia kyllä, Mustajoki sanoo.

"Huonolla kelillä pois käytöstä"

Sähköpotkulautayritykset määrittelevät itse, milloin lautailu sallitaan ja milloin ei.

Tierin Tampereen city manager Juuso Koskela sanoo, että Tier suhtautuu hyvin vakavasti sähköpotkulautailun talviturvallisuuteen. Turvallisuussyistä laudat kytketään pois päältä liukkaalla tai lumisella kelillä.

– Kun keli on huono, laudat eivät ole toiminnassa vaikka ne kadulla seisovatkin, Koskela sanoo.

Tier myös kaventaa toiminta-aluetta talvikaudeksi. Alue pienenee Hatanpäältä ja Lapinniemestä.

Tierillä on Tampereella noin 350 lautaa. Niiden määrää vähennetään talvella. Lumisina kausina lautoja ei tuoda keskustaan ollenkaan.

Voin markkinointimanageri Mathias Soini kertoo, että myös Voi rajoittaa sähköpotkulautojen käyttöä huonolla säällä. Yhtiö poisti laudat käytöstä esimerkiksi viime viikolla Helsingissä, kun sinne iski lumimyräkkä. Tampereella laudat on poistettu alkutalvesta kerran, kun katuja suolattiin.

– Keskustelemme jatkuvasti paikallisten viranomaisten, liikenneviranomaisten ja säätietopalveluiden kanssa, minkä avulla pystymme tapauskohtaisesti ja nopeasti reagoimaan vallitsevien keliolosuhteiden muutoksiin, Soini sanoo.

Soini sanoo, että laudat kerätään alueilta, joissa lumi estää niiden käytön. Tukholmassa Voi poisti laudat käytöstä vain kuudeksi päiväksi viime vuonna. Soini sanoo, että yhtiö kannustaa käyttäjiä varovaisuuteen talvella.

Lisää aiheesta:

Poliisi ei tällä hetkellä kieltäisi vuokrattavia sähköpotkulautoja – näkee niissä hyvääkinMinisteri Harakka vaatii nopeita ratkaisuja sähköpotkulautojen vaaroihin – ”Poliisilla olisi muitakin tehtäviä"Sähköpotkulaudoilla saa suhata ilman promillerajoja, vaikka poliisi tehovalvoo niiden käyttöä – Liikenneturva: "Se on rikos vasta sitten, jos..."Taustalla lukuisat onnettomuudet: Sähköpotkulautoihin tulossa nopeusrajoittimia - paikoitellen etenevät kävelyvauhtiaLoukkaantuneita sähköpotkulautailijoita tulee Helsingissä päivystykseen joka päivä – "Enemmän kuin polkupyöräilijöitä"Viattoman ja vähän hassunkin näköinen, mutta vaarallinen: Nämä laitteet ovat aiheuttaneet Helsingissä jopa aivovammoja
TampereLiikenneLiikenneturvallisuusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Tampere
  • 08:12
    Historia

    Tältä näytti muinainen suomalainen nuorukainen

  • Eilen23:09
    Lotto

    Loton potti jatkaa kasvuaan – Pirkanmaata lykästi

  • Eilen22:43
    Stockmann

    Mörkö lipui Stockmannin jouluikkunaan – taustalla tärkeä teema

  • pe15:05
    Huijaukset

    Poliisi: Tampereen feikkiravintolaa operoitiin Afrikasta

  • to06:00
    Olympiastadion

    Miksi Olympiastadionin ensi kesän konserttikalenteri on typötyhjä? Suomen ykkösareenan johto vastaa