Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Espoolaismiestä syytetään kymmenien tyttöjen hyväksikäytöstä – epäillään vaanineen lapsia netissä, nuorin vain 9-vuotias

7:21Miten poliisi pääsee nettisaalistajien jäljille?Rikosylikomisario Sari Sarani vieraili Huomenta Suomessa kertomassa "nettisaalistajista".
Julkaistu 19.09.2019 11:29(Päivitetty 19.09.2019 13:20)

MTV UUTISET – STT

Syyttäjä on nostanut syytteitä jutussa, jossa 29-vuotiasta espoolaismiestä on epäilty kymmenistä tyttöihin kohdistuneista seksuaalirikoksista.

Syyttäjä Annamari Lappalainen kertoo, että hän on toimittanut käräjäoikeuteen yhteensä 48 syytekirjelmää. Niistä 11 koskee törkeää lapsen seksuaalista hyväksikäyttöä ja 36 perusmuotoista lapsen seksuaalista hyväksikäyttöä. Lisäksi miestä syytetään sukupuolisiveellisyyttä loukkaavan kuvan levittämisestä.

Lue myös: Järkyttävä piirre Espoon laajassa seksuaalirikosvyyhdissä: 52:sta lapsesta vain yksi kertoi miehen yhteydenotosta aikuisille – "Vaikenemisen syynä häpeä"

Käytti Instagramia ja Snapchatia

Poliisin mukaan epäillyt hyväksikäytöt tapahtuivat netin välityksellä viime ja tänä vuonna. Uhrit ovat eri puolilta Suomea ja iältään 9–15-vuotiaita.

Syytetyn epäillään lähestyneen uhrejaan Instagramissa ja Snapchatissa, mutta poliisin tietojen mukaan mies ja uhrit eivät tavanneet kasvokkain.

Poliisi alkoi tutkia miehen tekemisiä, kun yksi uhreista otti yhteyttä poliisiin alkuvuodesta. Mies on ollut vangittuna maaliskuun alusta alkaen. Hänellä ei ole aiempaa vastaavaa seksuaalirikostaustaa.

Syytteet käsitellään Länsi-Uudenmaan käräjäoikeudessa. 

Lue myös: Grooming-tapausten määrä kasvaa, ja yhä pienemmät lapset käyttävät sosiaalisen median palveluita – Poliisi: "Tämä on ihan räjähtänyt käsiin"

Kolmekymppistä espoolaismiestä epäillään 52 eri lapseen kohdistuneesta seksuaalirikoksesta – lähestyi tyttöjä sosiaalisessa mediassa

Lisää aiheesta:

Kymmenien alaikäisten hyväksikäytöstä syytetylle miehelle tuomio tänäänKRP: Nelikymppinen jyväskyläläismies vaani lapsia somessa – hyväksikäytön uhreja yli parikymmentä, joista nuorin 9-vuotiasHovikäsittely alkaa tapauksessa, jossa tyttö joutui kahdeksan miehen hyväksikäyttämäksi ja raiskaamaksi OulussaMitä tämä tarkoittaa? Lasten hyväksikäytöstä syytetty Eno näytti mystistä käsimerkkiä oikeudessa – esitteli myös voitonmerkkiä kameroilleLasten hyväksikäyttäjäksi epäilty "Eno" astuu oikeuden eteen huomenna – alaikäisiä uhreja epäillään olleen jopa 19Kolmekymppistä espoolaismiestä epäillään 52 eri lapseen kohdistuneesta seksuaalirikoksesta – lähestyi tyttöjä sosiaalisessa mediassa
Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttöEspooSosiaalinen mediaRikos

Tuoreimmat aiheesta

Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö
  • 11.12.10:34
    Verkkohuijaukset

    Nuoria poikia huijataan häijyjen rikosten uhreiksi – KRP:ltä vakava vetoomus

  • 9.12.18:23
    Anneli Auer

    Sijaisäidin mukaan Auerin lapset kääntyivät heitä vastaan nettikirjoitusten takia – MTV seurasi

  • 6.12.06:40
    Anneli Auer

    Auer-viikko yhdessä paketissa: Traagista, että kukaan ei halunnut Anneli Auerin lapsia

  • 4.12.17:53
    Anneli Auer

    Auerin veli hiiltyi, kun oikeussalissa tuotiin esiin sijaisvanhempien taloudellinen motiivi huolehtia lapsista: "Pitäähän siitä korvausta saada"

  • 3.12.05:42
    Anneli Auer

    Anneli Aueria kuullaan tänään oikeudessa