Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kuvat: Nainen puukotti miehen kuolemanvaaraan jykevällä leipäveitsellä, kutsui tekoa "sohimiseksi" – passitettiin mielentilatutkimuksiin

0:45Nainen puukotti miehen kuolemanvaaraan jykevällä leipäveitsellä
Julkaistu 06.10.2018 05:59
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Naista syytetään tapon yrityksestä viime heinäkuussa Savonlinnassa.

Asiaa puitiin Etelä-Savon käräjäoikeudessa. Oli riidatonta, että nainen oli puukottanut pitkähköllä keittiöveitsellä uhria useita kertoja. Hän oli muun muassa iskenyt veitsen syvälle uhrin rintaan.

Nainen oli viiltänyt miestä myös veitsellä kaulan alueelle.

Nainen kiistää tapon yrityksen, myöntäen törkeän pahoinpitelyn. Hän kutsui tekoa "sohimiseksi" ja kertoi teon motiiviksi uhrin pelottelun.

Ei välittänyt aneluista

Väkivalta oli alkanut talon pihalla, ja päättynyt läheiselle tielle. Iskut aiheuttivat uhrille vammoja muun muassa pään ja käsien alueelle. Vakavin vamma oli kuitenkin rintaan osunut isku, joka oli vahingoittanut uhrin kumpaakin keuhkoa.

– [Nainen] on lyönyt [miestä] pitkäteräisellä veitsellä monta kertaa osuen muun ohessa rinnan ja kaulan alueelle [miehen] puolustautumisesta ja lopettamisaneluista huolimatta, tuomiossa katsottiin.

Oikeus oli sitä mieltä, naisen on täytynyt käsittää uhrin kuoleman tekonsa vähintään todennäköiseksi seuraukseksi. Sen sijaan näyttö varsinaisesta pyrkimyksestä tappaa mies jäi vajaaksi.

Oikeus ei kuitenkaan antanut vielä rangaistusta teosta, vaan päätti odottaa mielentilatutkimuksen valmistumista. Sen jälkeen oikeus tekee ratkaisun siitä, mistä teosta nainen tuomitaan ja millainen seuraamus hänelle määrätään.

Lisää aiheesta:

Kostamaan mennyt mies puukotti toisen – tuomiota lievennettiin uhrin toimien vuoksiJoensuun Prismassa puukottaneelle 2,5 vuoden vankeustuomio – iski uhria veitsellä ylävartaloonKarmea tilanne illanvietossa: Nainen iski tuttavaansa fileerausveitsellä – ryhtyi myöhemmin viiltelemään myös itseäänValvontakameratallenne tallensi julman puukotuksen – ex-mies yritti surmata vaimonsa ”kunnian” takiaNainen tappoi miehen survaisemalla pitkän veitsen kurkkuun – teko naisen verisen rikoshistorian toinen tappoLoviisan murhasta syytetty mielentilatutkimukseen – tunkeutui naisen kotiin ja löi useita kertoja isolla veitsellä
RikosVäkivaltaOikeudenkäynnitSavonlinna

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • 11:54
    Petokset

    Oletko nähnyt hymyilevää miestä? Osti arvokellon iäkkäältä naiselta huijatulla pankkikortilla

  • 10:59
    Kuolemantapaukset

    Nainen putosi parvekkeelta Helsingissä ja kuoli – poliisi ei sulje pois henkirikosta

  • 09:50
    Elokapina

    KKO: Elokapinallisille sakkoja niskoittelusta poliisia vastaan – hovioikeus piti rangaistusta kohtuuttomana

  • 06:13
    Anneli Auer

    Anneli Auerin oikeudenkäynnissä luvassa pitkiä päiviä – tallenteita katsottavana 20 tuntia

  • 05:43
    Rikospaikka

    Ei herkille: Video näyttää, miten miestä poljettiin päähän yli 25 kertaa Kallion baarin tuulikaapissa