Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kuvat: Mieletöntä ilkivaltaa autoja kohtaan eri puolilla maata – "Tuli hirveä pamaus ja tuulilasi meni sököksi"

Isolla kuvassa Vantaalla heitetyn jääkokkareen kohteeksi joutunut auton tuulilasi, pienemmässä kuvassa illan aikana rikottu takavalo Vantaalta.
Isolla kuvassa Vantaalla heitetyn jääkokkareen kohteeksi joutunut auton tuulilasi, pienemmässä kuvassa illan aikana rikottu takavalo Vantaalta.MTV Uutiset
Julkaistu 27.02.2017 14:32
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Autot joutuvat ilmeisen herkästi ilkivallan kohteeksi. Viikonlopun aikana useat autonomistajat ovat joutuneet todistamaan menopelinsä saamia osumia. Rikki ovat menneet niin ikkunat, valot kuin sivupeilitkin.

Yksi ilkivallan kohteeksi joutuneista on vantaalainen Nora Varvemaa. Hänen ja kolmen naapurin autoista oli rikottu takavalo lauantai-iltapäivänä.

– Näyttävät kepillä rikotuilta, vaikka joku on sanonut, että näyttää myös ilmakiväärin tekemiltä. En tiedä saako takavaloa rikki millään kepukalla, vai vaaditaanko metalliputki, hän pohtii.

Lähialueella on tapahtunut aiemminkin. Varvemaa on kuullut naapuriltaan, että muutamia vuosia sitten erään asukkaan uudesta autosta oli yön aikana varastettu renkaat. Ilkivaltaakin on ollut, mutta silloin kyseessä on ollut yleensä lasten viaton touhuaminen, esimerkiksi lumella sotkeminen.

– Eräässä vanhemmassa tapauksessa kyllä on kuulemma heitetty kiviä ikkunaan, hän kertoo.

ilkivalta-kollaasiKuvassa vasemmalla Wennervirran auton tuulilasi, oikella muutama esimerkki Vantaalla rikotuista takavaloista.

"Aikamoista järjen köyhyyttä"

Myös Nummelassa on viikonlopun aikana jouduttu ilkivallan kohteeksi. Jasu Wennervirta oli jättänyt autonsa yöksi parkkiin, kun aamulla naapuri tuli kertomaan tuulilasin rikotun.

– Parkkipaikalta oli myös toisen naapurin autosta rikottu kaikki lasit, Wennervirta kertoo.

Millään hennolla kohtelulla ei laseja oltu käsitelty, sillä lasit eivät aivan pienestä hajoa.

– Aika kovaa saa paukuttaa, että tuollaiseen kuntoon menee. Aikamoista järjen köyhyyttä, Wennervirta toteaa.

Eräs naapuri kertoo nähneensä kaksi miestä, jotka olisivat ”uroteon” takana. Vaikka Wennervirran omalle kohdalle ei aiemmin ole vastaavaa tullut, on hän kuullut ilkivallanteoista muualla Nummelassa.

– Yhden kaverin autoa on esimerkiksi lähiaikoina naarmutettu, tiedä onko samaa vai eri sakkia, hän aprikoi.

ilkivalta-1

"Tuli hirveä pamaus"

Etulasi koki kovia myös toisella tapaa viime viikolla, kun sipoolaisen perheenäidin auton tuulilasiin tippui Vantaan Myyrmäessä yllättäen suurehko lumikokkare.

– En tajunnut mitä tapahtui, tuli hirveä pamaus ja tuulilasi meni sököksi, nimettömästi MTV Uutisille haastattelun antava nainen kertoo.

Lapset kyydissään hän ajoi tien sivuun. Paikalle saapui mies, joka kertoi nähneensä noin 12-vuotiaiden poikien heittäneen kävelysillalta ”järjettömän kimpaleen” suoraan auton tuulilasiin.

Kaikki kyydissä olleet luonnollisesti säikähtivät paljon, ja lasista irtosi sirpaleitakin iskun voimasta. Auto hinattiin paikalta.

Nainen uskoo, että taustalla on lasten ajattelemattomuus. Hän korostaakin, että vanhempien pitää puhua lapsilleen asiasta.

– Eivät lapset ymmärrä tekojensa seurauksia. En usko, että kukaan on tarkoittanut sillä mitään ihmeellisempiä, hän kertoo.

Koiranulkoiluttaja rikkoi autoja

Helsingin poliisi tiedotti tänään, että noin kolmikymppisen miehen epäillään rikkoneen autojen sivupeilejä yli 40 autosta, minkä lisäksi hän oli rikkonut kepillä useista ikkunoita eri kiinteistöistä.

Rikoskomisario Pekka Korhonen Helsingin poliisista kertoo, että hänen tuntumansa mukaan monesti ilkivallan takana ovat humalaiset, ravintolasta palaavat nuoret miehet.

– Mikä motiivi sitten milloinkin, monesti alkoholi tai muu häiriökäyttäytyminen, hän kertoo.

Vaikka valtaosa onkin päihtyneitä nuoria miehiä, löytyy joukosta monenlaista kulkijaa. Kerhosen mieleen on jäänyt koiranulkoiluttaja, joka oli ottanut tavakseen rikkoa kalliimpia kohtaamiaan autoja.

– Saatiin yksilöityä koira dalmatilalaiseksi, ja sitä kautta selvitettyä tekijä, Korhonen muistelee.

Jossain määrin Korhonen pelkää ilkivallan voivan lisääntyä, jos siitä uutisoidaan paljon. Helsingin keskustassa autoja saatetaan helposti vahingoittaa 10–20 autoa, ja esimerkiksi rikotut elektroniset sivupeilit voivat maksaa tuhatkin euroa kappaleelta.

Ilkivallan välttäminen on Korhosen mukaan vaikeaa. Vähentää riskiä, jos on mahdollista pysäköidä kaupunkien keskustan tai tiettyjen lähiöiden sijaan parkkihalleihin tai pihoihin.

– Itse en jättäisi Helsingin keskustaan, hän kertoo.

Lisää aiheesta:

Taksikuski-Villen auto murjottiin käyttökelvottomaksi – kuljettajat pelkäävät murtoaaltoaRebekka ja Joonatan hämmästyivät, kun raappa meni Kian takaikkunasta läpi – "Eihän tällaista pidä uudelle autolle tapahtua"Katso yököttävät kuvat: Juliuksen Mersu sotkettiin ulosteella Tampereella – "Tämä kakkaharrastus on ilmeisesti aika systemaattista"Vantaalaisnainen alitti siltaa, kun autosta kuului kops ja näkyvyys pimeni – poliisi tutkii erikoista ilkivaltaa"Ostajat" varastivat nurmijärveläismiehen tunteella tuunaaman BMW:n törkeästi kesken koeajon – työnsivät omistajan ulos autosta: "Idiootit melkein ajoivat ihmisten päälle"Teinien vaarallinen leikki: Heittivät kivisiä jäälohkareita kävelysillalta Tanjan auton päälle ja lopulta kohti naista itseään – "Syli täynnä jäätä ja tulivat sieltä kaikki kerralla"
Kotimaa
Jääkokkareen osuma kesken ajon irrotti lasista myös sirpaleita.
MTV Uutiset

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen20:55
    Helsinki

    Koulun lähistöllä väkivaltatilanne Helsingissä

  • Eilen18:47
    Kotimaa

    Keskeytettyyn yo-kokeesen osallistuneet odottivat viisi tuntia hiljaa: "Tuntui tosi epämukavalta"

  • Eilen17:19
    Susijengi

    Näin Susijengi saapui lentokentälle – aplodit raikuivat aulassa

  • Eilen17:01
    Suviseurat

    Yle: Suviseurojen masto-onnettomuuden esitutkinta lopetettiin

  • Eilen16:54
    Talous

    Näin tiuhaan Aktia on vaihtanut johtajiaan – Haglund lähti jo ennen kuin aloitti