Taksikuljettajien käsityksen mukaan Uudellamaalla on käynnissä taksimurtojen aalto. Outoa on, ettei rikoksissa varasteta mitään.
– Olemme jo jonkin aikaa ihmetelleet, kun yksi jos toinenkin tuttu kuljettaja kertoo, että taas on rikottu autosta ikkunoita, taksikuski Ville Hassinen Keravalta kertoo MTV Uutisille.
Tapauksia on hänen mukaansa tavallista enemmän muuallakin Uudellamaalla, erityisesti pääkaupunkiseudulla.
Hassinen itse joutui ilkivallan kohteeksi torstaiaamuna kaksi viikkoa sitten. Aamulla hän huomasi takakonttia väännetyn ja auton takalasin olevan rikki.
– Menin keittämään uudet kahvit, kun huomasin, että on ikkuna sisällä, hän kertoo.
Rahallista vahinkoa välikohtauksesta tuli useampi tuhat euroa, sillä oman auton liikenteeseen saamisessa meni kahdeksan päivää.
Autoja pengotaan, mutta mitään ei viedä
Erikoista tapauksessa oli, että vaikka autoa oli selvästi pengottu, ei sieltä ollut viety mitään. Vaikka takseissa ei käytännössä vietävää omaisuutta ole, yleensä automurroissa varkaan mukaan lähtee jotakin omaisuutta.
Tämä on yhdistävä piirre Hassisen käsityksen mukaan myös muissa alueen taksikuskeja piinanneissa murroissa. Vaikka on nähtävissä, että autoa on pengottu ja hanskalokeron tavarat olisi tyhjennetty pitkin autoa ja parkkipaikkaa, ei mitään ole huomattu viedyn.


