Miss Universumiksi valitun Pia Alonzo Wurtzbachin ehostamaton tyyli kerää ilkeitä kommentteja Instagramissa.
Miss Universum -organisaatio julkaisi Instagram-tilillään kuvan Pia Alonzo Wurtzbachista, joka aloitteli ensimmäistä päiväänsä Miss Universumina meikkituolissa luonnollisena ja täysin ehostamattomana.
Kilpailun aikana filippiiniläinen missikaunotar on nähty viimeisen päälle laitettuna, joten muutos meikittömään ilmeeseen on huomattava.
Moni on kommentoinut kuvaa kannustavasti, mutta joukossa on myös suuri määrä ilkeitä kommentteja. Osa vihamielisyydestä tuoretta Miss Universumia kohtaan kumpuaa finaalissa tapahtuneesta hirvittävästä virheestä, jossa kauneimmaksi kruunattiin ensin vahingossa kolumbialainen Ariadna Gutierrez.
Monen kommentoijan mielestä kruunu laskettiin lopulta väärille kutreille ja voittajan olisi pitänyt olla Gutierrez.
Meikittömän kuvan yhteyteen Wurtzbach on kirjoittanut: ”Ensimmäinen päiväni Miss Universumina on virallisesti alkanut! Aloitan sen puhtain kasvoin ja itsevarmasti kauniina!”
Jos kuva ei näy, katso se täältä.
