Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kuopion satamasta löytyi sodanaikainen kranaatti – "On kenties haluttu hankkiutua siitä eroon"

All Over Press
Julkaistu 13.07.2021 16:58
Toimittajan kuva

Sanna Pietiläinen

sanna.pietilainen@mtv.fi

Kuopion sataman edustalta löytynyt sotilasräjähde on toimitettu hävitettäväksi Puolustusvoimille.

Ohikulkija oli ilmoittanut poliisille nähneensä kranaattia muistuttavan esineen vedessä Kuopion satamassa.

Itä-Suomen poliisi tunnisti kranaatin sotilasräjähteeksi ja eristi löytöpaikan. Kainuun Prikaatin raivaajapartio haki kranaatin hävitettäväksi tänä aamuna. Raivaajien arvion mukaan kyseessä oli ruostunut sodanaikainen 50 mm pienoiskranaatinheittimen kranaatti, jossa oli sytytin paikallaan, mutta ei todennäköisesti räjähdysainetta.

Komisario Sami Joutjärvi Itä--Suomen poliisista arvioi, että joku on saattanut heittää kranaatin järveen tahallaan.

– Kyseistä kranaatinheitintä ei ole tehty aikanaan Suomessa, joten arvelen kranaatin olevan peräisin Neuvostoliiton tai Saksan joukoilta. Se on luultavasti jonkun sotamuisto, josta on kenties haluttu hankkiutua eroon heittämällä se järveen, Joutjärvi sanoo.

– Toinen vaihtoehto on, että kranaatti on kulkeutunut sinne aallonmurtajaa varten tuodun maa-aineksen mukana.

Itä-Suomen poliisi kiittää tiedotteessaan kranaatin löytäjää esimerkillisestä toiminnasta.

– Henkilö toimi esimerkillisesti: ilmoitti asiasta hätäkeskukseen, eikä siirrellyt tuotetta.  Poliisille luovutettavista aseista ja räjähteistä voi Itä-Suomessa ilmoittaa sähköpostilla osoitteeseen tepo.ita-suomi@poliisi.fi tai numeroon 0295455003. Kiireellisissä tapauksissa eli jos esineestä aiheutuu vaaraa tai sitä ei pystytä säilyttämään turvallisesti, voi aina soittaa suoraan hätäkeskukseen, poliisi neuvoo.

Lue myös: Helsingin Kalliosta löytyi sodanaikainen kranaatti kadulta – pommiryhmä paikalle

Lisää aiheesta:

Rovaniemellä raivattu räjähtämättömiä sotilasammuksia – "Aika ei tee niitä vaarattomiksi"Jo neljäs erikoinen tapaus viikon sisään: Poliisiasemalle tuotu kranaatti tyhjensi tilan tunneiksi – poliisilta ohjeet räjähteiden löytäjillePoliisi: Oulun SPR:n Kontti-myymälän käsikranaatti oli vaaraton – ei sisältänyt räjähdeainetta ja sytytin oli rikottuKatso video tilanteesta: Puolustusvoimat haki SPR:n kirpputorille myyntiin tuodun venäläisen käsikranaatin –MTV Uutiset oli paikalla, kun siirto tapahtuiPoliisi epäilee: Näin hämmentävien vaiheiden jälkeen kranaatti päätyi kadulle Helsingissä – ei liittynyt järjestäytyneeseen rikollisuuteen vaan roskalavaanLeirikeskuksen vajasta löytynyt ruosteinen hylsy säikäytti – Poliisi: "Kyllä se ihan pommilta näytti"
KuopioPuolustusvoimatKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kuopio
  • 15.10.19:45
    Koirat

    Poliisi ampui sarjapurijan – hyökkäsi neljän ihmisen kimppuun muutaman viikon sisällä

  • 13.10.14:08
    Pelastuslaitos

    Lietevaunu kaatui ojaan Kuopiossa

  • 12.10.18:59
    Kaisa Juuso

    Hyvinvointialuepomo vastaa ministeri Juuson esittämään arvosteluun ikäihmisten palvelujen heikentämisestä

  • 12.10.18:55
    Junat

    Oksa aiheutti häiriön Savon radalla – liikenne palaa normaaliksi

  • 7.10.16:36
    Väkivaltarikokset

    Rajua väkivaltaa Kuopiossa: Oikeuden mukaan 17-vuotias ei yllyttänyt toista nuorta murhan yritykseen