Kansanedustaja Eemeli Peltonen (sd.) haudattiin eilen.
Vuonna 1994 syntynyt Peltonen kuoli elokuussa 2025.
Helsingin Sanomissa julkaistiin tänään hänen muistokirjoituksena ja Keski-Uusimaa-lehdessä hänen kuolinilmoituksensa. Siinä kerrotaan, että siunaus toimitettiin Järvenpään siunauskappelissa.
Muistokirjoituksessa on Väinö Tannerin sitaatti, joka korostaa Peltosen poliittista uraa.
– Hyväksyn enemmistön kannan, vaikka olisin taistellut sitä vastaan ja työskentelen sen voittoon viemiseksi, sitaatissa sanotaan.
Muistamiset pyydetään osoitettavaksi Kansan Sivistysrahaston Eemeli Peltosen muistorahastoon, jonka kautta tuetaan vähävaraisten lasten ja nuorten liikuntaharrastustoimintaa.
Lue myös: Kesä, joka muutti kaiken – Eemeli Peltosen puoliso kertoo MTV:lle, mitä tapahtui ennen kansanedustajan kuolemaa
Eemeli Peltonen löydettiin 19. elokuuta itsemurhan tehneenä Eduskuntatalosta. Peltonen oli kuollessaan 30-vuotias.
Peltonen oli noussut eduskuntaan vuonna 2023. Hän oli aiemmin tullut tunnetuksi Järvenpään kaupunginhallituksen puheenjohtajana. Kaupunginvaltuustoon hän oli noussut jo 18-vuotiaana.
1:34

