Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kulosaaren lapsisieppauksesta paljastuu uutta tietoa: Poliisilla oli iso operaatio ja etsintä Marjaniemessä

1:52Kulosaaressa siepatusta pojasta ei maksettu lunnaita - tämä tapauksesta tiedetäänKatso videolta, mitä uusia tietoja Kulosaaren sieppauksesta on saatu.
Julkaistu 29.04.2022 17:19
Toimittajan kuva

Tiia Palmén

tiia.palmen@mtv.fi

Toimittajan kuva

Pekka Lehtinen

pekka.lehtinen@mtv.fi

MTV:n tietojen mukaan poliisilla oli viikko sitten iso operaatio Helsingin Marjaniemessä Kulosaaren lapsisieppaukseen liittyen. Poliisi teki paikalla ainakin kotietsintää tapaukseen liittyen. Sieppauksesta epäilty 54-vuotias mies otettiin MTV:n tietojen mukaan kiinni muualta.

Poliisin iso operaatio herätti huomiota rauhallisella asuinalueella Helsingin Marjaniemessä.

Paikalle tuli useampia poliisin pakettiautoja ja lähes 15 raskaasti aseistautunutta poliisia. Poliisit olivat aseistautuneita ja heillä oli luotiliivit. Mukana oli myös poliisikoira.

Poliisit kävivät MTV:n tietojen mukaan sisällä yhdessä asunnossa. Operaatio Marjaniemessä tapahtui myöhään iltapäivällä, eli joitakin tunteja sen jälkeen, kun siepattu 9-vuotias lapsi oli päässyt vapaaksi.

Lue myös: MTV:n tiedot: Helsingin lapsisieppauksessa ei ollut kyse perheen sisäisestä kiistasta – mahdollista yhteyttä perheeseen tutkitaan

Useita tunteja sieppaajan hallussa

9-vuotias lapsi joutui siepatuksi Kulosaaressa viime perjantaiaamuna. Sieppaus tapahtui aamulla kahdeksan jälkeen, kun poika oli matkalla kouluunsa Kulosaaren ala-asteelle. Hän ei kuitenkaan koskaan saapunut kouluun.

Panttivangin ottamisesta epäilty 54-vuotias mies vaati pian tämän jälkeen lapsen huoltajilta rahaa kiristysviestissä.

Poika oli miehen hallussa useita tunteja perjantaiaamusta alkuiltapäivään. He liikkuivat epäillyn autolla, jonka liikkeistä poliisi on kaivannut havaintoja. 

Auton tunnistuskuva 2 26.4.2022Poliisi pyytää yleisöltä havaintoja harmaasta farmarimallisesta Mercedes Benzistä, jollaisella mies ajoi. Havaintoja kaivataan auton liikkeistä Uudenmaan alueella perjantaina 22.4.2022. Kaikki havainnot voi ilmoittaa vakivaltavihjeet.helsinki@poliisi.fi tai 046 922 4651.

Lue myös: 9-vuotias siepattiin Helsingin Kulosaaressa: Vanhemmat saivat kiristysviestin eikä poika saapunut kouluun – epäilty vangittu, poliisi pyytää tietoja tästä autosta

MTV:n tiedot: Siepatusta 9-vuotiaasta ei maksettu lunnaita – poika pääsi itse pakenemaan

Mies sitoi lapsen puuhun kiinni

MTV on kertonut aiemmin, että poika pääsi itse pakoon sieppaajalta perjantaina iltapäivällä yhden maissa. MTV:n saamien uusien tietojen mukaan poika oli sidottu kiinni puuhun, mutta hän onnistui pääsemään siitä itse irti ja pääsi sitten pakoon.

Poika oli löydettäessä hyvässä fyysisessä kunnossa eli väkivallasta tai seksuaalirikoksista ei ole viitteitä, mutta osa hänen omaisuudestaan oli viety.

MTV:n tietojen mukaan siepatuksi joutuneesta 9-vuotiaasta pojasta ei maksettu lunnaita sieppaajalle.

Poliisi otti epäillyn sieppaajan kiinni samana iltapäivänä. Mies vangittiin tämän viikon tiistaina epäiltynä panttivangin ottamisesta ja törkeästä ryöstöstä. Häntä on kuulusteltu jo useamman kerran, mutta poliisi ei ole toistaiseksi kertonut mitään kuulustelujen sisällöstä.

Miehellä on aiempaa rikostaustaa. Hän on syyllistynyt useisiin petoksiin ja tappoon 2000-luvun alussa. Hän on myös vaihtanut nimeään useita kertoja.

Lue lisää epäillyn taustoista täältä: Helsingin lapsikaappauksesta epäilty mies on tuomittu aiemmin taposta – ampui miehen 2000-luvun alussa

9-vuotiaan kidnappauksesta vangitun kylmäävä rikoshistoria: Tappoi asettaan myyneen perheenisän kosketuslaukauksella niskaan

Lisää aiheesta:

Kulosaaren lapsikaappauksen esitutkinta valmistui – poliisi: Epäilty uhkasi poikaa aseella ja sitoi puuhunKulosaaren lapsisieppaajan käyttämä ase edelleen kateissa – epäilty kiistää yhä rikoksenUutta tietoa Kulosaaren lapsisieppauksesta: Epäilty uhkasi lasta aseella ja sitoi hänen silmänsä – "Poika toimi poikkeuksellisen rohkeasti"MTV:n tiedot: Siepatusta 9-vuotiaasta ei maksettu lunnaita – poika pääsi itse pakenemaanMTV:n tiedot: 9-vuotiaan Helsingissä siepannut ei ollut sukua lapselle – tämä seikka paljastaa asianHelsingin lapsikaappauksesta epäilty mies on tuomittu aiemmin taposta – ampui miehen 2000-luvun alussa
RyöstötHelsinkiPoliisiLapsetRikos

Tuoreimmat aiheesta

Ryöstöt
  • 07:00
    Saksa

    "Kun on kiire": Saksalaisfirma hyödynsi nerokkaasti Louvren ryöstöä mainoksessaan

  • Eilen16:26
    Pariisi

    Louvren ryöstötutkinnassa läpimurto – varkailta kohtalokas virhe

  • ke13:07
    Järvenpää

    14-vuotias ryöstettiin törkeästi Järvenpäässä – poliisi selvittänyt etsimiensä nuorten henkilöllisyydet

  • ti21:11
    Ranska

    Louvren koruvarkaudesta noin 88 miljoonan euron vahingot

  • ma17:51
    Museot

    Karu arvio Louvren korusaaliin kohtalosta: "Esineitä emme enää koskaan näe"