MTV:n tietojen mukaan poliisilla oli viikko sitten iso operaatio Helsingin Marjaniemessä Kulosaaren lapsisieppaukseen liittyen. Poliisi teki paikalla ainakin kotietsintää tapaukseen liittyen. Sieppauksesta epäilty 54-vuotias mies otettiin MTV:n tietojen mukaan kiinni muualta.
Poliisin iso operaatio herätti huomiota rauhallisella asuinalueella Helsingin Marjaniemessä.
Paikalle tuli useampia poliisin pakettiautoja ja lähes 15 raskaasti aseistautunutta poliisia. Poliisit olivat aseistautuneita ja heillä oli luotiliivit. Mukana oli myös poliisikoira.
Poliisit kävivät MTV:n tietojen mukaan sisällä yhdessä asunnossa. Operaatio Marjaniemessä tapahtui myöhään iltapäivällä, eli joitakin tunteja sen jälkeen, kun siepattu 9-vuotias lapsi oli päässyt vapaaksi.
Lue myös: MTV:n tiedot: Helsingin lapsisieppauksessa ei ollut kyse perheen sisäisestä kiistasta – mahdollista yhteyttä perheeseen tutkitaan
Useita tunteja sieppaajan hallussa
9-vuotias lapsi joutui siepatuksi Kulosaaressa viime perjantaiaamuna. Sieppaus tapahtui aamulla kahdeksan jälkeen, kun poika oli matkalla kouluunsa Kulosaaren ala-asteelle. Hän ei kuitenkaan koskaan saapunut kouluun.
Panttivangin ottamisesta epäilty 54-vuotias mies vaati pian tämän jälkeen lapsen huoltajilta rahaa kiristysviestissä.
Poika oli miehen hallussa useita tunteja perjantaiaamusta alkuiltapäivään. He liikkuivat epäillyn autolla, jonka liikkeistä poliisi on kaivannut havaintoja.


