Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

MTV:n tiedot: Siepatusta 9-vuotiaasta ei maksettu lunnaita – poika pääsi itse pakenemaan

1:52Kulosaaressa siepatusta pojasta ei maksettu lunnaita - tämä tapauksesta tiedetäänKatso videolta, mitä uusia tietoja Kulosaaren sieppauksesta on saatu.
Julkaistu 28.04.2022 05:30
Toimittajan kuva

Tiia Palmén

tiia.palmen@mtv.fi

MTV:n tietojen mukaan Helsingin Kulosaaressa viime perjantaina siepatuksi joutuneesta 9-vuotiaasta pojasta ei maksettu lunnaita. Panttivangin ottamisesta epäilty 54-vuotias mies vaati lapsen huoltajilta rahaa kiristysviestissä, jonka hän lähetti näille perjantaiaamuna.

MTV:n Rikospaikan tietojen mukaan poika pääsi itse pakoon sieppaajalta perjantaina iltapäivällä yhden maissa. Hän ehti olla kaapattuna vajaat viisi tuntia.

Sieppaus tapahtui aamulla kahdeksan jälkeen, kun poika oli matkalla kouluunsa Kulosaaren ala-asteelle. Hän ei kuitenkaan koskaan saapunut kouluun.

Sieppaus tuli ilmi, kun epäilty lähetti aamulla vanhemmille lunnasvaatimuksen. 

Poika löytyi iltapäivällä fyysisesti hyvässä kunnossa, mutta osa hänen omaisuudestaan oli viety. 

Lue myös: Siepatun pojan vanhemmat saivat tietää lapsen katoamisesta lunnasvaatimuksesta – tästä syystä koulu ei ilmoittanut poissaolosta

Liikkuivat autolla

Poika oli aamulla noin puoli yhdeksän maissa matkalla kouluunsa Kulosaaressa, kun mies kaappasi hänet autoonsa.

Mies liikkui poika kyydissään harmaalla, farmarimallisella Mercedes Benzillä. Poliisi kaipaa havaintoja auton liikkeistä Uudenmaan alueella perjantaina 22.4.2022.

Kaikki havainnot voi ilmoittaa vakivaltavihjeet.helsinki@poliisi.fi tai 046 922 4651. Numeroon voi lähettää myös Whatsapp-viestejä.

Lue myös: MTV:n tiedot: Helsingin lapsisieppauksessa ei ollut kyse perheen sisäisestä kiistasta – mahdollista yhteyttä perheeseen tutkitaan

9-vuotiaan kidnappauksesta vangitun kylmäävä rikoshistoria: Tappoi asettaan myyneen perheenisän kosketuslaukauksella niskaan

Taustalla pitkä rikoshistoria

Epäilty vangittiin tiistaina epäiltynä panttivangin ottamisesta ja törkeästä ryöstöstä.

Kaappauksesta epäillyllä miehellä on pitkä rikoshistoria.

Nyt 54-vuotiaan miehen vakavin teko on vuonna 2000 tapahtunut henkirikos, jossa mies ampui perheenisän tämän omalla pistoolilla niskaan.

Mies on lisäksi tuomittu useista petoksista. Hän on vaihtanut nimeään useita kertoja.

Lue myös: Helsingin lapsikaappauksesta epäilty mies on tuomittu aiemmin taposta – ampui miehen 2000-luvun alussa

9-vuotias siepattiin Helsingin Kulosaaressa: Vanhemmat saivat kiristysviestin eikä poika saapunut kouluun – epäilty vangittu, poliisi pyytää tietoja tästä autosta

Lisää aiheesta:

Kulosaaren lapsikaappauksen esitutkinta valmistui – poliisi: Epäilty uhkasi poikaa aseella ja sitoi puuhunKulosaaren lapsisieppaajan käyttämä ase edelleen kateissa – epäilty kiistää yhä rikoksenUutta tietoa Kulosaaren lapsisieppauksesta: Epäilty uhkasi lasta aseella ja sitoi hänen silmänsä – "Poika toimi poikkeuksellisen rohkeasti"Kulosaaren kaappaajan synkästä rikostaustasta lisäpaljastuksia: Huijasi ihastuneita naisia auervaarana ja puukotti vankilassa saksilla naamaanKulosaaren lapsisieppauksesta paljastuu uutta tietoa: Poliisilla oli iso operaatio ja etsintä MarjaniemessäHelsingin lapsikaappauksesta epäilty mies on tuomittu aiemmin taposta – ampui miehen 2000-luvun alussa
RikospaikkaPoliisiHelsinkiLapsetRyöstötRikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikospaikka
  • to06:18
    Liikennerikokset

    Mies jahtasi pysäköinninvalvojaa, raivopäinen teko paisutti sakon 28 000 euroon – kauhunhetket videolla

  • ke17:36
    Vainoaminen

    Tuomari Sanna Luoma vaati sarjavainoajaa vangittavaksi, ollut siitä lähtien vuosia itse miehen uhrina

  • 19.10.19:05
    Niko Ranta-aho

    Niko Ranta-aho sai rikoksistaan paljousalennusta, säästyi yli 20 vuoden tuomiolta – näin hän reagoi

  • 18.10.19:45
    Henkirikokset

    Poliitikkovaimonsa murhannut Jarmo Björkqvist kirjoitti viestinsä verellä lastenhuoneen seinään: "Rakasta perhettäsi"

  • 18.10.18:00
    Tuomas Enbuske

    Ystävät pelastivat Tuomas Enbusken helvetillisestä kokaiinikoukusta: "Olin ollut todella säälittävä"