Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kuljetusalan firmoilta vetoomus hallitukselle – "Liikenteen veroeurot ja työpaikat pidettävä Suomessa!"

Kuljetusalan yrittäjät pelkäävät muun muassa ulkomaisten toimijoiden invaasiota Suomen rahtimarkkinoille.
Kuljetusalan yrittäjät pelkäävät muun muassa ulkomaisten toimijoiden invaasiota Suomen rahtimarkkinoille.Lehtikuva
Julkaistu 09.08.2016 12:56

MTV LIFESTYLE

Suomen Kuljetus ja Logistiikka SKAL ry kehottaa tiedotteensa välityksellä hallitusta varmistamaan budjettineuvotteluissa maanteiden tavaraliikenteen kilpailukyvyn ja työpaikat Suomessa.

Liikennepolttoaineiden uusien veronkorotusten sijaan tulisi hallituksen nopeuttaa raskaan liikenteen tiemaksujen käyttöönottoa ja tarkastella kriittisesti liikennekaariesityksen vaikutuksia kuljetuselinkeinoihin.

Kotimaisen maanteiden tavaraliikenteen vuotuinen liikevaihto on 6 miljardia euroa ja se työllistää noin 100 000 ammattilaista. Toimiala maksaa valtiolle veroina ja veroluonteisina maksuina vuodessa yhteensä 2,7 miljardia euroa, josta luvanvaraisen pakettiautoliikenteen osuus on 200 miljoonaa euroa. Alan toimijoita yhdistävä liikennelupavelvoite edellyttää yritykseltä vakavaraisuutta ja yrittäjältä hyvämaineisuutta, ja mahdollistaa tehokkaan viranomaisvalvonnan. Liikenneluvalla on merkittävä harmaata taloutta hillitsevä vaikutus.

Liikennekaariesitys sallisi tavaraliikenteen harjoittamisen ilman liikennelupaa 10 000 euron vuosituloon asti. Lisäksi pakettiautot ja määrätyt traktorit vapautettaisiin kokonaan liikenneluvista. Muutoksen seurauksena etenkin ruuhka-Suomen pakettiautoliikenne ajautuisi suomalaistoimijoiden ulottumattomiin. Valtio menettäisi yritysten ja työpaikkojen ohella huomattavat verotuotot. Pienimuotoisen tavaraliikenteen harjoittamista olisi mahdotonta valvoa ja harmaa talous lisääntyisi.

Hallitus on esittämässä dieselin veroon 2,41 sentin korotusta litralta, mikä lisäisi Suomen logistisia kustannuksia yli 30 miljoonalla eurolla vuodessa. Tämä vie pohjaa orastavalta talouskasvulta. Veronkorotusten sijaan SKAL:n puheenjohtaja, kuljetusyrittäjä Teppo Mikkola perää hallitukselta toimia, joilla parannetaan kotimaisen kuljetuselinkeinon kilpailukykyä:

– Suomella ei ole varaa luovuttaa liikenteen verotuottoja tai työpaikkoja ulkomaille. Kun lisäksi elokuun alussa kansallista lainsäädäntöämme väljennettiin siten, että ulkomaisten kuorma-autojen toiminta eli niin kutsuttu kabotaasiliikenne Suomessa helpottui, on tavaraliikenteen yritysten toimintaedellytyksiä heikennetty jo aivan liikaa, puheenjohtaja muistuttaa.

SKAL odottaa, että hallitus jatkaa ripeästi liikenneverkon korjausvelan lyhentämistä. Lisätuottoja tuomaan hallitusohjelmaan jo kirjattu tiemaksujärjestelmä tulisi saattaa viipymättä käytäntöön digitalisaation tarjoamia keinoja hyödyntäen.

Lähde: SKAL ry

---

Nyt oli nokkakolari senttien päässä

0:24Rekan ja henkilöauton nokkakolari vain senttien päässä

Lisää aiheesta:

Matti Vanhanen pelätystä jakeluvelvoitteesta: "Tavoitteena ei ole nostaa polttoaineiden hintaa"Dieselin hinta kurittaa ankarasti Suomen kuljetusalaa – ammattidieselistä toivotaan yritysten kannattavuuden pelastajaaAutoalalta vihreää valoa kilometriverolle, punaista autoverolle – moniin päästötoimiin voitaisiin ryhtyä jo tällä hallituskaudellaVanhentaako hallitus Suomen autokantaa entisestään? – "Verot valuvat yrityksille ja byrokratiaan"Elinkeinoelämä haluaa Suomeen nelikaistaisia teitä – "Ruotsin malli olisi harkitsemisen arvoinen ratkaisu"Li Andersson vertaa autoa hissiin – miksi jokaiselle tarvittaisiin oma?
AutotLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Autot
  • 14:11
    Toyota

    Toyota kutsuu Suomessa yli 1 250 autoa tarkastukseen

  • 08:45
    Takaisinvedot

    Traficom varoittaa: Poista tämä turvaistuin käytöstä välittömästi!

  • Eilen19:15
    Pysäköinninvalvonta

    Käsittämätön parkkeerausilmiö: "Pysäköinnintarkastajat eivät voi ymmärtää"

  • ma11:35
    Ajokortti

    17-vuotiaille kuljettajille esitetään öistä ajokieltoa

  • 25.10.12:10
    Renkaanvaihto

    Älä jätä väliin renkaidenvaihdossa: Turhaksi koettu toimenpide on ehdottoman tarpeellinen