Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kuka maksaa suomalaisten eläkkeet 2050-luvulla? Tikittävään eläkepommiin on keksitty vain vähän ratkaisuja

15:10Kuka maksaa eläkkeet 2050-luvullaHuomenta Suomen vieraana Eläketurvakeskuksen kehitysjohtaja Heikki Tikanmäki ja Ilmarisen yhteiskuntasuhdejohtaja Jaakko Klander.
Julkaistu 21.03.2019 08:31

Sanna Pekkonen

sanna.pekkonen@mtv.fi

Suomalaisten eläkkeiden rahoituksen turvaamiseen tulevaisuudessa on toistaiseksi keksitty vähän lääkkeitä.

Huomenta Suomessa vierailleiden Eläketurvakeskuksen kehitysjohtajan Heikki Tikanmäen ja eläkeyhtiö Ilmarisen yhteiskuntasuhdejohtajan Jaakko Kianderin mukaan vaihtoehdot ovat joko syntyvyyden tai maahanmuuton nostaminen.

Tikanmäen tilanne voisi korjautua, jos syntyvyys saataisiin nostettua samaan kuin vuosikymmenen alussa eli 1,8:aan. Korjauksen täytyisi olla melkoinen, sillä viime vuonna kokonaishedelmällisyysluku oli 1,4.

– Se olisi iso muutos, Tikanmäki myöntää.

Kianderin mukaan toinen vaihtoehto olisi maahanmuuton lisääminen.

– Jo tämänhetkisissä tulevaisuuden laskelmissa maahanmuutolla on aika iso osa. Laskelmissa lapsia syntyy vuosittain 45 000 ja maahanmuuttajia tulee 15 000, Kiander sanoo.

– Jos lukua halutaan korjata ylöspäin, pitäisi tuplata maahanmuutto. Se tarkoittaisi, että 60 vuoden päästä puolet suomalaisista työntekijöistä olisi ulkomaalaistaustaisia.

Kiander ei usko, että maahanmuuton kasvattaminen tällaisiin lukemiin olisi todellinen vaihtoehto.

Lue myös: Eläketurvakeskuksen laskelmat: Työeläkemaksu voidaan pitää nykytasolla 2050-luvulle asti

Eläketurvakeskuksen laskelmien mukaan työeläkemaksu voidaan pitää nykyisellä tasollaan 2050-luvulle saakka. Tämän jälkeen nykyinen alle 25 prosentin yksityisen sektorin työeläkemaksualkaa kasvaa aiemmin arvioitua voimakkaammin.

Ratkaisuja on toistaiseksi aikaa pohtia, mutta Kianderin mukaan viimeistään 2020-luvulla niitä pitäisi alkaa sorvata.

Jos syntyvyyttä ei saada nousuun eikä maahanmuutosta apua, edessä voi olla järjestelmän rukkaaminen, eli työeläkemaksujen kasvattaminen tai eläkeiän pidentäminen.

– Eläkeikä ei ole autuaaksi tekevä asia, vaan ihmisten pitäisi oikeasti jaksaa työskennellä eläkeikään saakka, Tikanmäki sanoo.

Lisää aiheesta:

Nykyinen maksutaso ei riitä eläkkeisiin tulevaisuudessa – tällaisia vaihtoehtoja ongelman ratkaisuksi onElinikä pitenee kaikkialla maailmassa – mutta mitä tämä tarkoittaa suomalaisten eläkkeille? Varman toimitusjohtaja Risto Murto MTV:n Uutisextrassa: Syntyvyyden lasku uhkaa tulevaisuuden eläkkeitä ja hyvinvointipalveluitaVeronmaksajien määrä vähenee, miten käy Suomen eläkejärjestelmälle? – "Ei ole aikaa jäädä odottelemaan tekemättä mitään"Yksi kuva sen kertoo: Näin radikaalisti Suomi vanhenee – yli 85-vuotiaiden määrä räjähtää käsiin Suomessa syntyi viime vuonna historiallisen vähän lapsia – alhainen syntyvyys luo korotuspainetta eläkkeisiin ja verotukseen
EläkeTalous

Tuoreimmat aiheesta

Eläke
  • 28.11.08:17
    Työelämä

    Suomalaisten työeläkevarat kasvoivat hulppealla summalla

  • 19.11.15:00
    Vanhustenhoito

    Eläkeliitolta hätähuuto: Suomi on palaamassa aikaan, jolloin vanhukset olivat huutolaisia

  • 10.11.11:21
    Kansanedustajat

    Iltalehti: Sopeutumiseläkkeiden lakkauttamisesta miljoonien säästöt

  • 28.10.06:14
    Työmarkkinat

    Professori MTV:lle: Eläkeikä nostettava nopeasti yli 70 vuoteen

  • 24.10.18:11
    Ilmarinen

    Varma ja Ilmarinen saivat eläkesijoituksille vahvat tuotot