Kuka korvaa, kun lumi ja jää murjovat autoa? – näin vakuutusyhtiö vastaa
Katoilta putoava jää ja lumikasojen ahtauttamat parkkipaikat voivat aiheuttaa autoilijoille ikäviä yllätyksiä. Näin korvausvastuu jakautuu.
Kerralla satanut suuri lumimäärä aiheuttaa ruuhkien lisäksi onnettomuuksia. Tällaisina aikoina vahinkomäärät moninkertaistuvat, kertoo LähiTapiolan liikenneturvallista vastaava johtaja Tapani Alaviiri vakuutusyhtiön tiedotteessa.
Tyypillisiä vahinkoja ovat esimerkiksi naarmut, jotka ohikulkeva aurauskalusto saattaa raapaista kadun varteen parkkeerattuun autoon. Näihin vahinkoihin voi hakea korvausta omasta kaskovakuutuksestaan.
Monenlaisia tilanteita
Jos kadun varteen parkkeerattu auto vaurioituu, kun katolta pudotetaan lunta, korvausvastuu on lumenpudottajalla. Mikäli lumi tai jää tippuu katolta tuulen mukana, vahinkojen korvaaminen riippuu kiinteistön vakuutuksesta.
Sen sijaan lumen kaatamien puiden aiheuttamien vahinkojen korvausvastuiden selvittäminen voi olla hankalaa. Käytännössä näissä tilanteissa korvausta haetaan yleensä kaskovakuutuksesta.
Lumikasat ovat kaventaneet ajoväyliä nyt etenkin pienillä teillä ja parkkipaikoilla. Yleensä vahingon aiheuttaneen osapuolen liikennevakuutus korvaa vahingon. Kenen on vastuu, jos autot väistävät toisensa rinnakkain liian kapeassa kohdassa?
– Vahingon katsotaan pääsääntöisesti aiheutuneen kummankin osapuolen menettelystä ja korvausvastuu menee usein puoliksi, mikäli kumpikaan osapuoli ei ole pysäyttänyt ajoneuvoaan, Alaviiri sanoo.
Uusimmat
-
23:54
Jättiyllätys! Valioliigan kärkipään seura Leicester pihalle Eurooppa-liigasta – sama kohtalo Lukas Hradeckyn Leverkusenilla
-
23:41
Onko hallitus epäonnistunut koronaviestinnässään? Pääministeri Marin: ”Asiat eivät kuulosta tai näyttäydy yksinkertaisina”
-
22:34
Pääministeri Marin MTV:lle: Ulkonaliikkumiskieltoakaan ei voi sulkea pois, jos tilanne pahenee – "Kaikki kontaktit minimiin"
-
22:06
Britney Spears julkaisi videon muuttuneesta vartalostaan – kertoo uudesta elämäntavasta
-
22:00
Suomen mitalitoivoksi ryminällä noussut Ilkka Herola harkitsi vakavasti toista lajia – "Vaakakuppi oli aika vahvasti kallellaan"
-
21:53
Glen Kamaran Rangers jatkoon, Arsenal pelastautui viime hetkillä – norjalaisseura Molde kirjoitti historiaa
-
21:48
Myös Lapin rajoitukset kiristyvät keskellä kuuminta hiihtolomasesonkia – "Kuinka toimitaan mökkien kanssa, joissa on yli kuusi asukasta?"
-
21:40
Jokerit päätti KHL-runkosarjansa kolmeen peräkkäiseen kotivoittoon – pudotuspelien vastustaja kahdesta vaihtoehdosta
-
21:34
Restel päätti sulkea baarinsa jo nyt, työntekijät lomautetaan – toisille tilanne on helpotus: "Menen moikkaamaan vanhempia 1,5 vuoden tauon jälkeen"
-
21:27
Suomen joukkueet yhdistelmäkilpailuun julki
-
21:25
Ulkomailla asuvat läheiset huolestuivat savonlinnalaisesta ystävästään – Belgian poliisin vinkki pelasti lopulta naisen hengen
-
21:06
Tulenpuhaltajan esitys sai karmean käänteen Intiassa – esiintyjän kasvot syttyivät tuleen kesken näytöksen
-
21:03
No siitä! Arsenalille harmaita hiuksia – Benficalta jäätävä osuma: "Täydellinen vapaapotku"
-
21:01
Viron koronaluvut uuteen ennätykseen – kirjeenvaihtaja kertoo välinpitämättömyydestä: Moni käyttää likaista maskia tai jättää sen kokonaan pois
-
21:01
Laura Malmivaaran käsi murtui juuri ennen suoraa TTK-lähetystä: "En olisi mitenkään halunnut lopettaa"
-
20:59
Teemu Sunisen iso toive odottaa vielä toteutumistaan – tallipomo lupasi tilanteeseen muutoksen
-
20:31
Lääkeyhtiöiden toimitusjohtajat selittävät koronarokotteiden tuotantovaikeuksia – monivaiheisuus ja tiukka aikataulu nousivat perustelujen kärkeen
-
20:25
Johanna Matintalon MM-pettymyksen taustalla täydellinen asetelma: "Tuntuu siksi ehkä vielä pahemmalta"
-
20:22
"Iltavirkuilla ongelmaa kuin ongelmaa enemmän kuin aamuvirkuilla" – näin selvität oman rytmisi
-
20:20
"Kammottava virhe!" Ex-HJK Alfredo Morelos heti esillä Eurooppa-liigan illassa
-
Lataa lisää