Nettideittailun suosio jatkaa kasvamistaan. Moni on löytänyt netistä elämänsä rakkauden – ja osa elämänsä pettymyksen. Psykoterapeutti kertoo, millainen ihminen netissä huijaa ja miksi.
Suurin osa netin deittipalstojen käyttäjistä on rehellisesti sitä, mitä on, mutta joukkoon mahtuu niin taloudellista hyötyä hakevia kuin niitäkin, jotka purkavat huijaamiseen omia ongelmiaan.
– Jos tarve on rikollinen, esimerkiksi rahan saaminen, kaikenlainen fantasiamaailma auttaa luomaan huijauksen kohteelle kuvitelmia auttamisesta. Tämä on kohteelle houkutteleva keino päästä mukaan johonkin jännittävään, sanoo psykoterapeutti Heli Vaaranen Väestöliitosta.
Nykyisin on mitä erilaisimpia deittisivustoja, kuten kohua herättäneitä varatuille suunnattuja palveluita, joissa ei yritetäkään etsiä itselleen pysyvää elämänkumppania ja tosirakkautta. Näissäkin haetaan jännitystä.
– Tällaisten ihmisten on hyvä katsoa omaa parisuhdettaan. Mikä jännitys siitä puuttuu? Tutkimukset korostavat sitä, että ihminen tarvitsee jännitystä ja monipuolisia kokemuksia myös omassa parisuhteessaan. Ihmisen aivot on ohjelmoitu niin, että hyvään totutaan pian ja aletaan katsella jotain jännittävämpää.
Vastaavanlaisia jännityksen kokemuksia voi saada esimerkiksi laskuvarjohypyssä tai sukelluksessa. Vaaranen muistuttaakin, että vaikka jännityksen tarve on sisään rakennettu ominaisuus, pettäminen ei ole.
– Se on emotionaalinen elämys ja saavutus, kamppailu, josta selvitään voittajana tai häviäjänä. Se on eräänlainen extreme-laji.
Osa voi huijata yksinäisyyden tai itseensä tyytymättömyyden takia.
